Achtergrond 'Ook agent raakt opgefokt van stress' Donner vraagt advies aan panel Wajongers Kom eri voel de korting op de Ultra Touch. Rivieren 'drogen op' Samsung Ultra Touch (S8300) m 1 0 I Donderdag 23 april 2009 PZC De politie wil alle agenten eens in de twee jaar mentaal onderzoeken om problemen tijdig op te sporen. „Agenten hebben het imago van stoere mannen, macho's. Maar het zijn óók gewoon huisvaders." door Rudi Buis Onmacht, frustratie. Jon gens op snelle scooters veroorzaken overlast in de wijk Maarssen- broek in Maarssen en de surveille rende motoragent van het politie korps Utrecht is het beu. De agent stalt zijn motor op de stoep en in een vlaag van woede gooit hij zijn wapen en kogelwerend vest op de grond. „Kom maar op", lijkt hij te zeggen tegen een jochie op de scooter. „Ik kan je zo ook wel aan." Een om stander filmt het incident dat zich eind vorige week afspeelde. Op in ternet is de opname honderddui zenden keren, bekeken: de Utrecht se korpsleiding betreurt het optre den van de agent en stelt een on derzoek in. Een typisch voorbeeld van stress en je niet meer kunnen beheer sen, reageert oud-politieman Roel Zijlstra. „Je wordt boos. Doet dom me dingen die helemaal niet kun nen, zeker niet in je functie als agent", vertelt Zijlstra, vakbonds man en eigenaar van Premotions, een bedrijf dat zich richt op stress preventie bij hulpverleners. Hij wil maar zeggen, er kan van alles Eeri demonstratie tegen de Europese Unie en de Europese verkiezingen in Den Haag loopt uit op een vechtpartij tussen politie en betogers. archieffoto Phil Nijhuis/GPD misgaan als agenten de stress niet meer in de hand hebben. De Ne derlandse Politiebond (NPB) eist actie van minister Guusje ter Horst van Binnenlandse Zaken. Het ziekteverzuim van de circa 55.000 agenten schommelt rond de 7 procent en stijgt licht, aldus (an Willem van de Pol. Een tweejaarlijkse mentale check-up moet voorkomen dat jaarlijks honderden agenten met een burn-out of posttraumatische stressstoornis (ptss) lang thuis ko men te zitten, doordat klachten te laat zijn opgemerkt. „Er is veel winst te behalen. We hopen dat Ter Horst dat ook snapt", aldus Van de Pol. „Niet in vesteren, leidt op termijn tot meer uitval en kosten." De NPB vindt dat de focus nu te veel op de licha melijke conditie van agenten ligt. De bond meent dat er binnen de politie-opleiding meer aandacht moet zijn voor het omgaan met stress. Ze pleit voor een goede registratie van geestelijke gezondheidsproble men, die samenhangen met agres sie en geweld tijdens de uitoefe ning van het beroep. Dat moet uiteindelijk leiden tot een regeling 'psychosociale be roepsziekten', vergelijkbaar met de regeling dienstongevallen. Die be treft schadevergoeding na het op lopen van letsel tijdens het werk. Veel onderzoek naar de psychi sche conditie van agenten is er niet. Rond de eeuwwisseling becij ferde onderzoeksinstituut TNO 2.8" AMOLED touchscreen 8.0 megapixel camera met autofocus en flits Razendsnel internet via HSDPA Uitbreidbaar geheugen via MicroSDHC l.c.m. een 2-jarig KPN BedrijfsBundel of KPN Flexibel abonnement I kpn winkel primafoon sluit je aan De grootste rivieren op aarde 'drogen op' door klimaatver andering en menselijk ingrijpen. Amerikaanse wetenschappers van het Nationaal Centrum voor At mosferisch Onderzoek in Colora do onderzochten vijftig jaar lang waterstromen in 925 rivieren. Van daling van het waterpeil is vooral sprake in rivieren in dichtbevolkte gebieden. Zo is het waterpeil het Minister Donner (Sociale Zaken) stelt een panel in van jongeren met een handicap die vanaf volgend jaar een beroep doen op de nieuwe Wajong-uitkering. Hij hoopt zo een vinger aan de pols te kunnen houden bij de invoering. De be windsman wil onder meer weten tegen welke knelpunten de jongge handicapten aanlopen in hun zoektocht naar een baan. Donner kondigde gisteren de in stelling van het "panel aan bij de overhandiging van een boek van Kenniscentrum Crossover. Daarin vertellen jonggehandicapten met een Wajong-uitkering tegen welke belemmeringen zij aanlopen. Deze maand schaarde de Tweede Kamer zich achter de plannen van dÜ dat iets meer dan 3 procent van de agenten, destijds circa 1.500 perso nen, zich in de gevarenzone voor een burn-out bevonden. In 2004 toonde een vervolgonderzoek een lichte verbetering aan, maar nog al tijd liep politiepersoneel meer dan gemiddeld met depressieve klach ten rond. De meeste agenten kun nen nét iets meer hebben dan de gemiddelde burger, stelt stress- coach Zijlstra. Maar ze maken veel mee, zeker straatagenten. Ze treffen lijken aan en zien de ge volgen van verkeersongevallen. Ook worden ze veelvuldig gecon fronteerd met agressie en geweld, wat zich soms zelfs tegen de poli tie keert. Zijlstra: „Als de stress te veel wordt, ontstaan angst, boosheid en frustratie. Je kan van stress enorm opgefokt raken. Als je dan in de surveillanceauto bij een inci dent arriveert en moet schieten, kun je niet meer goed mikken." Maar moeten agenten niet ge woon tegen een stootje kunnen? In de opleiding worden ze getest en gescreend op stressbestendig heid, stelt politieonderzoeker en criminoloog Henk Ferwerda, me de-auteur van het rapport 'Bont en Blauw' over de strafrechtelijke behandeling van geweldszaken te gen de politie. „Maar sommige agenten maken gewoon veel mee tijdens hun loopbaan. Ze worden geconfronteerd met fors geweld. Daar kan niet iedereen tegen." Dat beaamt ook Van de Pol van de NPB. „Agenten hebben het imago van stoere mannen, macho's", zegt Van de Pol. „Maar het zijn óók gewoon huisvaders, die letter lijk en figuurlijk de zorgen van an deren opruimen." sterkst gezakt in de Niger in West-Afrika, de Ganges in India, de Gele Rivier in China en de Co- lorado-rivier in de VS. Klimaatver andering is een belangrijke oor zaak. Temperaturen stijgen, regen patronen veranderen en daardoor ook de verdamping. Ook de bouw van dammen en het toegenomen gebruik van water voor de land bouw zijn oorzaken. li Donner om de regeling vanaf 2010 aan te passen. Voortaan ligt de na druk op wat mensen nog kunnen in plaats van op hun lichamelijke en/of geestelijke beperking. De minister zei dat hij met werkge vers banen wil zoeken en creëren. Ook komen er 'Wajong-advies- vouchers'. Daarmee kunnen werk gevers deskundigen inhuren om hun organisatie op geschikt werk door te lichten. Volgens Donner weten veel werkgevers niet wat ge handicapten voor hen kunnen be tekenen. Hij wees erop dat supers taken als vakkenvullen en beprij- zen in een functie combineren om het werk gevarieerd te houden. Terwijl juist mensen met beperkin gen heel goed de hele dag een van deze taken kunnen uitvoeren. d?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10