aan! 'We zouden allen moeten opstappen' 'Jonge kinderen hebben regelmaat en routine nodig. Een programma als Sesamstraat kan daarbij helpen' Peter Nikken, hoogleraar PZC Woensdag 22 april 2009 9 Serie te zien in 120 landen Sesamstraat (in het Engels Sesame Street) begon in 1969 in de Verenigde Staten als educatief program ma om de kinderen in de achterstandswijken van hun leerachterstand af te helpen. Het programma is op 4 januari 1976 voor het eerst in Nederland en Vlaanderen te zien. De kinderserie is inmiddels in meer dan 120 landen te zien op televisie. Paul Haenen en Wim T. Schippers zijn de stemmen achter de figuren Bert en Emie. Aanvankelijk spra ken ze de stemmen samen in. Maar omdat ze teveel lol hadden bij de opnames, die daardoor te lang duurden, spreken ze nu ieder apart de stemmen in. Sesamstraat was jarenlang een samenwerkingspro ject van de NOS en de Belgische omroep BRT. De Nederlandse filmpjes worden afgewisseld met Amerikaanse, nagesynchroniseerde filmpjes. Het pro gramma bestaat voor 40 procent uit Amerikaanse items en voor 60 procent uit Nederlandse items. De Vlaamse actrice Sien Diels speelt sinds het be gin mee in de bekendste straat van Nederland. In Madurodam is tot en met 6 september de exposi tie 'Sesamstraat in Madurodam' te zien. moeien ons er niet mee. Ja, natuur lijk willen wij ook een beter uit zendtijdstip. Maar ja, dit is het be sluit van de NPS en daar kunnen we weinig aan veranderen", is het enige dat de redactie kwijt wil. Dat Aart Staartjes zijn lot eraan heeft verbonden - hij stopt als het tijd stip niet verandert - zou een grote aderlating zijn voor het program ma. „Meneer Aart is heel erg belang rijk voor Sesamstraat." De Nederlandse Publieke Omroep (NPO) die de petitie vandaag krijgt overhandigd, neemt de actie se rieus, maar ziet geen mogelijkhe den het tijdstip te veranderen. Tele visiedirecteur Gerard Timmer is be reid te zoeken naar mogelijkheden om tegemoet te komen aan de ver langens. „Maar vooralsnog zien we weinig ruimte om het programma op een later tijdstip te zetten." Op het tijdstip van Sesamstraat wordt op Nederland 1 nu Een Vandaag uit gezonden. Op Nederland 3 is er Spangas, Klokhuis en het Jeugdjour naal. Tommie: Poe hé Simpele teksten zijn de kracht van Sesamstraat. In de Verenigde Sta ten werd Sesame Street bedacht om de leerachterstand in achterstands wijken te verminderen. Dat educa tieve zit nog altijd in het program ma en is volgens Peter Nikken een belangrijk aspect. „Sesamstraat is vooral educatief voor kinderen in de leeftijd van 3 tot en met 6 jaar. Met name de kleuters die samen met hun ouders kijken steken wat van het programma op. Als de op voeders meekijken, wordt het kind geënthousiasmeerd. De ouders la ten het kind meedenken en raden wat er gaat gebeuren. Op die ma nier blijft het beter hangen. luist omdat de functie van het program ma educatief is, zou de publieke omroep zich hard moeten maken voor een beter tijdstip voor Sesam straat." Daa-aag Dikky Dik! Tot de volgen de keer! illustratie Ronald Visser beeld Dutch Short Format, Sesamstraat en 2009 Sesame Workshop foto Leendert Jansen Hakim Traïdia: „Iedereen heeft de mond vol over in tegreren, assimileren en inburgeren. Nu is er een programma dat over alle grenzen heen gaat van kleur, politiek en religie. En wordt er zó mee omge sprongen!" Hakim Traïdia, van oorsprong Alge rijn, en in Sesamstraat bekend als de gevoelige mimespeler, kan er niet over uit. Hij staat volledig achter de actie om het uitzendtijdstip weer naar half zeven te brengen. En ook achter het dreigement van Aart Staartjes om op te stappen als er niets verandert. „Eigenlijk zouden we met zijn allen bij Sesamstraat - moeten opstappen als het zover is. Dan is het programma de nek om gedraaid. Maar dat is waarschijn lijk de opzet van de bestuurders." „Ik snap het niet, want het is een heel leerzaam programma. Niet al leen voor kinderen. Laatst kwam ik een asielzoeker tegen die in zijn ge broken Nederlands tegen mij zei: ik vind goed wat jij maakt. En hij is echt niet de enige. Ik heb nog nooit, maar dan ook nog nooit kritiek gehoord. Alleen maar po sitieve reacties. Dat één persoon dat zo kan wegvagen vind ik onbe grijpelijk." Marleen: „De uitzendtijden zijn belachelijk. Het is triest dat zo'n leuk en educatief programma dat al zo lang bestaat nu in één klap om zeep wordt geholpen." Jaap: „Ik heb zelf nog geen kinderen, maar als die komen wil ik ze om halfzeven even veel plezier voor de tv kunnen geven als ik zelf als kind altijd heb gehad. Het beste kinderprogramma van de Nederlandse tv, dat moet gewoon op het beste tijdstip!" Gerard: „SESAMSTRAAT kijken voor het slapen gaan, niet voor het eten. Dan spelen de kinderen nog lekker buiten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9