Sesamstraat Schuif geze Sesamstraat moet gewoon weer om half zeven worden uitgezonden. Punt uit. Heel veel ouders hebben hun steun betuigd aan de actie op internet. Vandaag wordt een petitie overhandigd aan de NPS-directeur. Maar van schuiven wil hij nog niet weten. 'Het is geen Kabouter Plop!' 8 I Woensdag 22 april 2009 PZC foto leendert Jansen Laat je speelgoed staan, schuif gezellig aan, bij Sesamstraat, bij Sesaaam-straaat! Eten op, nog even tele visie kijken en dan naar bed. Het vaste ritueel voor veel peuters en kleuters tussen zes en ze ven uur. Maar zonder Sesamstraat. Het populaire programma wordt nu tegen half zes uitgezonden. Tot voor kort zelfs al om vijf uur! „Dan ben ik nog helemaal niet thuis", klaagt Jennie van Lens. „Ik haal mijn zoontje dan net op van de crèche. Om half zes ga ik koken, om zes uur eten we, pas om half zeven heb ik tijd om even met hem televi sie te kijken." Voor haar en vele ouders is de actie van Aart Staartjes om Sesamstraat weer terug te krijgen naar half zeven een schot in de roos. De petitie om Sesamstraat voortaan om half zeven uit te zenden, is inmiddels getekend door bijna 200.000 mensen. Op de website-sesamstraatnaarhalfzeven.nl tekenden bijna 80.000 sympathisan ten, en via de protesthyve Vrienden van Sesamstraat hebben zich al meer dan 100.000 steunbetuigers ge meld. Kijk, muizen! Een... Twee... Drie... Drie muizen! Iedere generatie kind heeft zijn ei gen vlak-voor-bedtijd-programma gehad: Swiebertje, Okki Trooy, Pipo en niet te vergeten Fabeltjeskrant met zijn 'oogjes-dicht-snavel- Reacties op www.sesamstraatnaarhalfzeven.nl tjes-toe'. „Jonge kinderen hebben re gelmaat en routine nodig," stelt hoogleraar Peter Nikken, gespeciali seerd in kind en media. „Net als bij het opstaan is er ook bij het naar bed gaan een vast patroon nodig. Een programma als Sesamstraat kan daarbij helpen. Kinderen weten dan de volgorde: Sesamstraat, uitkleden, boekje lezen, slapen." Een vast tijdstip is belangrijk, vindt de onderzoeker. „Wij zijn routinege bruikers van media. We stemmen ons leven af op de programma's die we willen zien. Als de NOS besluit om het Acht Uur Journaal te ver plaatsen, krijgt dit programma ook een flinke knauw. Niet alleen kinde ren vinden het prettig om een ri tueel te hebben. Ook volwassenen houden vast aan een bepaald pa troon. Kinderen naar bed, kopje kof fie, koekje erbij. Mensen zijn ge wend aan patronen. Met name in de donkere maanden als we veel thuis zitten. Nu het langer licht is, zie je daarin wel een kleine verschuiving." He Bert, ik ben jarig! Nee, Ernie, ik ben jarig. Nee hoor Bert, ik ben ja rig, kijk maar, er hangen slingers. Die hangen er voor mij, Ernie. O, wat jammer nou, nou ja, gelefici- teerd dan Bert. De redactie van Sesamstraat houdt zich een beetje afzij dig van de handtekenin genactie. „We vinden het wel heel leuk en ook erg hartverwar mend. Maar we be- door Tanja Kits en Maartje Huijben Aart Staartjes: Aart Staartjes heeft zijn lot verbon den aan het uitzendtijdstip van Se samstraat. Als het programma niet verschuift naar half zeven, stopt hij volgend seizoen. „En dat is een groot offer, want ik vind het nog steeds hartstikke leuk om te doen", zegt de 71-jarige acteur die al sinds 1984 als de norse Meneer Aart aan het kleuter programma meewerkt. „Ik sta hele: maal achter de actie van de da mes achter de website sesam- straatnaarhalfzeven.nl. Door mijn grote mond in De Wereld Draait Door lijkt het of het mijn ac tie is, maar dat is niet zo." „Maar mijn dreigement is wel serieus hoor. Als het tijdstip niet ver schuift, dien ik mijn ont slag in. Het is toch ver schrikkelijk dat kinderen nu om half zeven naar Jettix moeten kijken met al die agressieve tekenfilms. Na tuurlijk kunnen ouders Se samstraat opnemen en la ter afdraaien voor hun kin deren. Maar dat doen al leen verstandige ouders. Onverstandige ouders verge ten dat. Terwijl er heel veel kinderen met achterstanden in taal en rekenen zijn. Voor hen is Sesamstraat een mooie ma nier om de taal beter te gaan beheer sen. Het is geen Kabouter Plop programma. Er zit een hele filo sofie achter. Het blijkt erg las tig te zijn om dat de bestuur ders aan hun verstand te peuteren." Rawien Akloe: „Dat geneuzel door volwassenen... Gewoon aanpassen op het kinderleef patroon: school-spelen-eten-sesam- straat-kletsen-slapen." Irma: „Sesamstraat moet gewoon weer naar de oude tijd. Dan zijn we klaar met het eten en kunnen we als gezin samen kijken. Ik vind het een fijn moment met de kinderen.' Jet Matla: „Beetje leren, beetje lachen, voor alle kinderen. Ook die met werkende moeders." Jan de Geus: „Wie de kinderen niet serieus neemt, neemt de toekomst niet serieus. Stop het gesol met Sesamstraat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8