beetje vakantie Zilte teelt zit Zeeuwen bijna in de vingers Wilhelmina verving Lodewijk CZAV PZC Woensdag 22 april 2009 5 $eWk£&. K lin achter, overal ruimte. foto Mechteld Jansen stelling voor het wonen buitenaf toe. Zo stuitten ze op een leeg staande woning in de Blauwewijk. Het bod dat Ad bij de Wilhelmina- polder op het huis deed werd geac cepteerd en zo kwamen er weer nieuwe bewoners in de wijk bij. In hun huis is nog veel van de oor spronkelijke woning bewaard ge bleven. Zo is de plek van de oude bedstede nog goed te zien. Alle huizen zijn ook voorzien van een flinke kelder. En natuurlijk voor en achter een behoorlijke lap tuin. Die grond was vroeger de moes tuin. Zo ging dat. Co Fierloos kwam in r994 in de Blauwewijk terecht omdat hij ruimte zocht voor zijn postduiven. „Het is natuurlijk niet altijd rozen geur en maneschijn. Als ze weer eens gierwagens komen lossen. Maar dat weet je. Dat hoort er bij. Ie moet ook de ongemakken voor lief nemen." Dick weet zich nog te herinneren dat er eens iemand op hoge hakken in de wijk kwam wo nen. Die heeft er niet lang gezeten. „In de winter is het grauw en grijs en stil. In het voorjaar beginnen ze weer te komen, je familieleden en vrienden, 's Winters zie je ze niet." De bewoners van de Blauwewijk, met uitzondering van Dick en Jac queline, kijken over een stuk akker naar de voormalige kreek Het Schenge. Dat is in de loop van de jaren meer en meer een natuurge bied geworden, met een steeds aantrekkelijker begroeiing. Vroeger was er jaarlijks een barbe cue voor de hele buurt. Daar is de laatste jaren wat de klad in geko men. Maar sinds enkele nieuwko mers in januari een nieuwjaarsre ceptie hebben gehouden, gaan er stemmen op om ook de barbecue in ere te herstellen. Als het 's winters gesneeuwd heeft pakt Dick zijn tractor en hangen al le sleetjes uit de hele wijk er in een lange sliert achter. En als er al eens geschaatst kan worden op het Schenge komt er altijd wel iemand met een grote pan erwtensoep of een zak vol appelflappen. Ad: „We wonen in een paradijsje. Al moet ik zeggen dat je er wel aan went. Maar het is onze inten tie om hier zo lang mogelijk te blij ven. Zo lang dat redelijkerwijs gaat." Het jubileumboek dat zater dag aan koningin Beatrix wordt gepresenteerd, om vat de volle twee eeuwen van de Wilhelminapolder. Over de vroege investeerders, die eigenlijk op zoek waren naar snel geld. Tot en met i de maten en werkers van vandaag. Aan het ontstaan van de maat schap ten tijde van koning Lode wijk Napoleon wordt in het boek i op pagina 18 en 19 een verhaal ge wijd, waarin ook de eerste naam Lodewijkspolder wordt verklaard. „Dat politieke voorkeuren nauwe lijks een rol speelden om wel of niet deel te nemen in de onderne ming, zegt ook iets over de Geïnte resseerden (de maten) zelf Het wa ren vogels van zeer diverse pluima ge, patriot, oranjegezind, protes tant, remonstrant, katholiek. Er was één ding dat hen bond: geld. Zo rond 1809 was het investeren in onroerend goed een van de wei nige manieren om je geld op een verantwoorde wijze te beleggen. Geen wonder dus dat de heren en dame Geïnteresseerden zich gingen bezighouden met deze vorm van projectontwikkeling. Noem het gezond verstand of op portunisme, feit is dat de goede re laties van de Geïnteresseerden met de machthebbers de beginnende onderneming altijd baat hebben gebracht. Bijzonder is om te zien hoe zij collectief van kleur ver Teelt van hoogwaardige algen biedt een nieuwe toekomst in de Wilhelminapolder. door Claudia Sondervan Zout is de vijand van elke akkerbouwer. Toch kijken Zeeuwse boeren voorzich tig naar verzilt grondwater als vriend voor nieuwe teelten. Da lend grondwaterpeil en stijgende zeespiegel drijven kwel op achter de dijken en, praktisch als ze zijn, noodt dat boeren tot verkenning van de voordelen van die nadelen. Geïnteresseerd maar afwachtend heet de houding die akkerbouwers aannemen jegens de proeven die op verschillende plaatsen in Zee land worden gedaan met zilte ge wassen als lamsoor en zeekraal, de kweek van mosselen, tong en tar bot, garnalen en voedzame zout wateralgen voor het jonge broed. Liefst in een winstgevende combi natie, want wat het één niet nodig heeft is weer voedsel voor de an der. Maar het duurt nog even voor de zilte teelt de Zeeuwen voldoen de in de vingers zit. Want, zegt Jeroen Verschoore van de Konin klijke Wilhelminapolder, „we heb ben er honderd jaar over gedaan voor we de aardappelteelt onder de knie kregen. De wereld mag in middels een hoger tempo kennen, toch duurt het nog wel even voor we precies weten wat we hiermee precies moeten doen." Vijfjaar, schat hij, duurt het voor meer Zeeuwse boeren het aandur ven te investeren in de zilte, natte, binnendijkse akkerbouw. Wat de Koninklijke Wilhelminapolder met andere bedrijven en overhe den wil bereiken is namelijk een truc die nog nimmer is vertoond. „Algenteelt is niet moeilijk. We hebben in Nederland lang genoeg gekampt met groene sloten. Maar aan de me.este van die soorten al gen heb je niks. Het gaat erom dat je de juiste algensoort kweekt met de hoogste voedingswaarde. Dat is nog nooit gedaan. We beheersen de broed en de opfok van jonge mossels en jonge vis inmiddels re delijk, maar wat nog nooit gedaan is, ook niet in het buitenland, is de binnendijkse kweek van hoog waardige algen. Het verste daar mee is Israël, dat op grote schaal al gen kweekt voor de cosmetische industrie. Maar daar zijn zoetwa teralgen ongelooflijk duur, zonder voedingswaarde. Wat we zoeken is een hoogwaardige alg met grote voedingswaarde." Binnendijkse, zilte kweek trekt de aandacht. Op het droge voltrekt de vernieuwing in de akkerbouwteelt zich ongemerkter: een nieuwe biet met hogere suikeropbrengst toont in het veld niet anders dan een biet tien jaar geleden, maar brengt in plaats van tien ton suiker per hectare wel vijftien ton suiker op. Dankzij gewasveredeling. De nieu we 'traditionele' teelten draaien om gewasverbetering met als doel nog mooiere kwaliteit, nog betere bewaareigenschappen en betere verwerkingsmogelijkheden van aardappelen, uien en graan. Er zijn ook teelten die wel opval len. Zoals de blauwe bloemen van de cichorei. De cichoreiwortels zijn met bietenrooiers te oogsten en de plant past bij de Zeeuwse grond. Bovenal, de opbrengst is in teressant genoeg om het beschei den areaal de komende jaren te dubbelen. Uit de cichoreiwortels wordt inuline gewonnen, waaruit met hydrolyse de zoetstof fructose te halen valt. Veelbelovender is de deels nog onbewezen heilzame werking van inuline voor mensen met maag-darmklachten, diabetes en overgewicht. Dat duidt op een, kans op duurzaamheid. Voor ze ker honderd jaar. schieten als het politieke tij keert En zonder bezwaar noemde men dus de polder naar de Franse koning Lodewijkspolder. Later keerden via het Scheveningse strand de Oranjes terug. Ko ning Willem 1 mocht een andere naam uitkiezen voor de Lodewijks polder, die van hemzelf, zijn vrouw of één van zijn spruiten. Het werd de Wilhelminapolder (1815), genoemd naar zijn vrouw Wilhelmina van Pruisen. Kort na de naamsverandering wordt één van de nieuwe schuren 'Water loo' genoemd." Wilhelminapolder 200 jaar, door Art de Vos en Rinus Antonisse - Uit geverij Scripum Publishers. Aankoop Granen Zaden Peulvruchten Verkoop Gewasbeschermingsmiddelen Meststoffen Zaai- en Pootgoed Veevoeders Aardolieproducten Bedrljfsartikelen Advies Op maatPersoonlijk Deskundig Op het juiste moment In iedere gewenste vorm tel. 0113 629 000 - fax 0113 629 201 Dinteloord tel. 0167 529 252 fax 0167 529 260

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 83