In de Blauwewijk is het altijd et Drie generaties Van den Bosch vormden de polder 200 4 Woensdag 22 april 2009 PZC De Blauwewijk vanuit de lucht: een kleine gemeenschap in een zee van klei. luchtfoto Willem Mieras Wonen in de Blauwewijk: tuin voor, tuin Drie kleine huisjes on der één dak en tien wat grotere huizen van het type twee-onder-een- kap. Over dat verschil in typen wo ningen doen onder de bewoners van de wijk verschillende verhalen de ronde. Co Fierloos vermoedt dat de kleinere woningen voor mensen waren die wat lager op de maatschappelijke ladder stonden. Volgens Ad Meeuwissen is het juist andersom en waren de grote re huizen voor arbeiders met kin derrijke gezinnen. Zo werd het per soneel vastgehouden en konden de kinderen later ook voor de Wil helminapolder werken. Dick de Ruiter heeft: een simpeler verkla ring. De drie kleine huisjes zijn ge- De Blauwewijk ligt er gehuld in vroege voorjaarsnevels een beetje beschut bij. Het heeft iets knus. Een rij huisjes, bomen en rondom alleen maar de uitgestrekte akkers van de Wilhelminapolder. Een heuse enclave (met blauwe dakpannen) op het Zeeuwse platteland. door René Schrier woon eerder gebouwd. Later zijn de twee-onder-een-kappers er pas bijgekomen. In de Blauwewijk zie je niet snel een bord van een makelaar staan. Als er eens den huis vrijkomt gaat het van mond tot mond en meldt zich binnen de kortste keren een gegadigde. Meestal een kennis, vriend of familielid. Op twee na worden alle huizen permanent bewoond. Een van die twee wordt gebruikt als vakantie huisje en het andere is van een oude mevrouw uit de Randstad die er nooit meer komt. Dat huis is ook nog zo goed als in originele staat. In de woningen van de Blauwe wijk woonden de arbeiders die bij de hoeve Waterloo hoorden, die aan de andere kant van de weg staat. Of althans wat nog van die hoeve over is. Dick de Ruiter en Jacqueline Vis wonen sinds augustus 1983 in de Blauwewijk, in het voormalige huis van voorman Lieven Groot- jans van de hoeve Waterloo. Aan vankelijk wilde de Wilhelminapol der het niet aan hen verkopen, om dat het nauwelijks bewoonbaar zou zijn. Daar zaten Dick en Jac queline niet mee, zodat ze er uit eindelijk toch in konden. En ze willen er nooit meer weg. Dick: „Als we eens een weekeindje weg zijn geweest en we komen weer thuis, dan zeg ik nogal eens tegen mezelf: wat wonen we hier toch mooi. We gaan in de vakanties wel eens naar een camping. Daar sta je dan hutjemutje. Dat is alle maal wel leuk, maar dan zit ik toch veel liever thuis. Hier kun je JAAR je tent opzetten waar je wil. Hier heb je de ruimte." Ad Meeuwissen woont met zijn vrouw 24 jaar in de Blauwewijk. - Daarvoor woonden ze onder meer in Goes en tijdens fietstochtjes door de omgeving nam de belang- door Harmen van der Werf Een familiedynastie van drie generaties Van den Bosch heeft de jon ge Wilhelminapolder (WP) gevormd, van 1813 tot 1894. Als echte vorsten zorgden ze goed voor hun land en hun 'onderdanen'. De eerste Van Den Bosch, G.J., was als Rotterdams zeehandelaar vanaf bijna het eerste uur deelnemer in de WP. Hij trad in 1813 aan als direc teur. GJ. stichtte Wilhelminadorp. Zoon I.G.J. van den Bosch die zijn va der in 1836 geruisloos opvolgde, geldt als de man die van de WP een mo- delbedrijf maakte voor de Nederlandse landbouw. Hij kocht moderne machines en liet naar Engels voorbeeld drainage aanbrengen in zijn te waterige polder. Vanaf 1864 mocht de derde Van den Bosch, ook GJ., proberen uit de schaduw van zijn vader te treden. Het lukte hem niet. Hij had een minder dominant karakter en kreeg te maken met de grote landbouwcrisis. Desondanks bleef de WP winst maken. De derde Van den Bosch zag zijn zoon LG.J. jr. als logische opvolger. I.G.J. jr. viel echter niet in de smaak bij het bestuur. Hij had als cowboy in de Verenigde Staten gewerkt en liet terug in de WP zien hoe goed hij met paarden kon stunten. Zo'n 'losbol' wilden de nette, degelijke aan deelhouders uit Rotterdam niet. Zo kwam er een einde aan ruim tachtig jaar familiedynastie Van den Bosch. I.G.J. van den Bosch was van 1836 tot 1864 directeur. G.J. van den Bosch, directeur van 1864 tot 1894.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 82