gaan tot het maaiveld m PZC Woensdag 22 april 2009 3 Het frezen van de aardappels. Zonder handen: het GPS-systeem stuurt de tractor tot op de centimeter precies. foto's Mechteld Jansen achtschaar-ploeg een copieuze maaltijd voorschotelt. Aardappel frezen gaan niet dieper dan het maaiveld, dus een feestdis zit er Vier rijen in één keer wor den er geplant. Vivaldi, maatje 35/45. In het najaar is de oogst bestemd voor Albert Heijn. De pootmachine is zo afge steld, dat er elke 28 centimeter een aardappel in het bed valt. Nee, dit zijn niet de ouderwetse plantma- chines met een lepelketting, die door de bak met aardappels loopt. Bedrijfsleider Huug Luyk wenkt: daar, onder de aardappelbak zie je rubberen kabels waarover de aard appels worden geleid, dat heet een snarenbedsysteem. Er wordt uitgekiend gereden. Als we aan de track toe zijn, waar straks de sproeimachine zal rijden, worden de twee buitenste plantga- ten gesloten. Twee rijen zonder aardappels, omdat die later toch maar kapot gereden zouden wor den. Het display geeft 1900 toeren aan. De John Deere gorgelt bijna gezel lig. Pas als je uitstapt en terug deinst voor de stralingswarmte van de motor, merk je dat er ge werkt moet worden. Het voelt comfortabel om in zo'n zee van op het oog onfeilbare techniek on dergedompeld te worden. Luyk zegt het tijdens de rondrit door de polder al gekscherend: „Werk op het land? Nou, ik vind wel dat je het bijzonder mooi werk mag noe men." Daniëlse en De Jonge zijn ervaren krachten, samen hebben ze er ruim dertig dienstjaren opzitten. Het hele jaar door, machines en ge bouwen vragen altijd onderhoud. En 's winters zitten ze vaak aan de leesband, om pootaardappels te sorteren. Dat is niet echt een favorie te bezigheid van Daniël se: „Dan zit je binnen en krijg je veel meer het gevoel in een fabriek te werken. Zoals we hier nu op het land bezig zijn, dat vind ik mooi. Je bent buiten, je werkt zelfstandig. Het is net als met vrachtwagenchauffeurs, zij voelen ook vrijheid en grootsheid. Voor mij duren 7,5 uur aan de leesband een eeuwigheid. Op het land is een dag om voor je er erg in hebt. Steeds met de grootste en nieuw ste machines werken, dat is een voorrecht." De werknemers van de Wilhelminapolder weten het. Voor de meeste boeren is dat niet weggelegd, de investeringen zijn voor een kleine zelfstandige veel te hoog. Neem het GPS-systeem, dat alleen al kost gauw 25.000 euro. Daniëlse zou het niet meer willen missen. Een telefoontje van de Meestoof, waar kantoor en werkplaats van de Wilhelminapolder gevestigd zijn. Wat de heren willen eten, want ze planten vanavond ge woon door, en dan zorgt het be drijf voor warm eten. De twee trac torchauffeurs zijn het gauw eens. Nasi. Maar wel met een extra stok je saté. treden wordt gefinancierd door de coöpe ratieve zakenrelaties van de Wilhelmina polder. De opbrengst is bestemd voor de Stichting Leergeld, die zich inzet voor kansarme jongeren. Entree 12,50 euro, aanvang 20.00 uur. di. 25 t/m vr. 28 augustus, di. 1 t/m za. 5 september Het Zeeland Nazomer Festival presen teert in de Wilhelminapolder het theater stuk De Storm van William Shakespeare. zaterdag 29 augustus Open dag: wandelen over de landerijen, gluren in de schuren, proeven van de pro ducten. Streekproductenmarkt en brade rie in Wilhelminadorp. Demonstraties met oude en moderne machines. Ploeg- wedstrijden met oude en nieuwe tracto ren. 's Avonds de voorstelling De Storm voor genodigden. zaterdag 29 en zondag 30 augustus Power Horse Competitie. Menwedstrijd met Zeeuwse trekpaarden, waarbij het vooral om behendigheid gaat. Er doen cir ca vijftig combinaties mee. De Wilhelminapolder De Wilhelminapolder heeft een totale oppervlakte van 1880 hectare, waarvan 1325 ha akkerbouw, 36 ha bos, 56 ha grasland, 167 ha mosselkweek, 158 ha verpacht en 138 ha erven, wegen, water, natuurgebied en in erfpacht uitgegeven grond. Het bouwplan 2009 ziet er als volgt uit: suikerbieten 208 ha, pootaard- appelen 96 ha, consumptieaardap pelen 118 ha, wintertarwe 344 ha, zomertarwe 38 ha, graszaad 119 ha, luzerne 240 ha, gerst 8 ha, plantuien 97 ha, zaaiuien 34 ha, overige gewassen 22 ha. De omzet van de Wilhelminapolder bedroeg in 2008 ruim 4 miljoen euro. Nettowinst 870.000 euro. Op het bedrijf werken 18 mensen. hofstede OOSTERSCHELDf Oost-Beveland Hoofdiocatie, voormalige Meestoof Coenje Wilhelminadorp Rotterdam Mosselbank Goese Meer Goese Golf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81