Aardappelfrezen Er is sprake van echte trots en verbondenheid 2 Woensdag 22 april 2009 PZC De maten zijn niet die club rijken uit Rotterdam die de hobbyboer willen spelen. door Ben Jansen Hans ten Cate, voorzitter van de Koninklijke Maat schap van eigenaren in de Wilhelminapolder en de Oost-Be- velandpolder, haalt een wijsheid uit de geneeskunde aan. Wie een maal de tachtig haalt, heeft goede kans heel oud te worden. Wat dan te denken van een tweehonderdja rige die oorlogen, bezettingen en een Frans en een Nederlands ko ningshuis heeft meegemaakt? Ten Cate formuleert bedachtzaam: „Ik denk dat de Wilhelminapolder in elk geval de komende tien, vijftien jaar blijft bestaan." Langer, veel langer is waarschijnlij ker, want de continuïteit zit er goed in bij het grootste particulie re landbouwbedrijf van Neder land. De Wilhelminapolder is van 375 maten, die samen 1680 aande len bezitten. Het begon met vie rentwintig Rotterdamse kooplie den die het schorrengebied ten noorden van Goes kochten met de verplichting het te bedijken en in te polderen. De bedoeling was de nieuwe polder vervolgens met winst te verkopen, maar het econo mische tij zat tegen. Daarom gin gen ze er zelf maar landbouw op bedrijven. De matenlijst vormt voor de helft nog steeds een afspie geling van twee eeuwen Rotter damse bestuurders, notabelen en havenbaronnen. Volgens Ten Cate piekert 90 procent van de maten er niet over het belang in de Wil helminapolder van de hand te doen. Zeifis Ten Cate (oud-bestuurder van de Rabobank) pas sinds 2002 maat van de Wilhelminapolder. „Waarom? Ik geloof in grond en ik heb me altijd tot de landbouw aan getrokken gevoeld. De Wilhelmi napolder is een van de weinige mogelijkheden om op een makke lijke manier eigenaar van een agra risch bedrijf te zijn. Dat moet je niet verkeerd opvatten. De maat schap is niet die club rijken uit Rot terdam die de hobbyboer willen spelen. Nee, er is sprake van echte trots en verbondenheid. Dat is de gemeenschappelijke noemer. Ver der is het een zeer gemêleerd gezel schap. Dat is het aardige: iedereen brengt zijn kennis en ervaring mee. De een heeft verstand van bankieren, een ander van marke ting." Onder het voorzitterschap van Ten Cate is de Wilhelminapolder ondernemender geworden. Niet zozeer efficiënter. Wat dat betreft heeft de Wilhelminapolder met achttien medewerkers wel het ab solute minimum bereikt. Ten Ca te: „We willen meer gaan onderne men met grond, met ruimte. Van daag de dag zouden we nooit meer grond verkopen voor de woonwijk het Goese Meer en de ernaast gelegen golfbaan. Die zou den we zelf ontwikkelen en exploi teren. Net als de jachthaven aan het Goese Sas." Meer geld verdienen met grond be tekent ook zoeken naar andere ge bruiksmogelijkheden. De maat schap heeft drie jaar geleden in een toekomstvisie de mogelijkhe den verkend: woningbouw, recrea tie in de vorm van appartementen in schuren en - vergelijkbaar met de buurtschappen Rodewijk en Blauwewijk - kleine groepjes re creatiewoningen. Maar ook de ont wikkeling van een rundveehoude- rijtak en de aanleg van een wind of zonne-energiepark. Onlangs is de Wilhelminapolder'samen met mosselkweker Schot uit Zierikzee in de mosselkweek op het land ge stapt. Dat levert - als de proef slaagt - per hectare drie keer zo veel op als de teelt van aardappe len. „Maar", verzekert Ten Cate, „de hoofdmoot blijft toch echt de akkerbouw." In de wetenschap dat het in de Wilhelminapolder over een onderneming met ruim dertienhonderd hectare landbouwgrond gaat, praat je al gauw in de overtreffende trap. Alleen het materiaal al, waar mee gewerkt wordt. Een John Dee- re-tractor van 200 pk met mansho ge banden. Automatische versnel lingsbak, airco voor als de zon zich eens niet verschuilt, een acti ve-seat om rugklachten te voorko men, een radio-cdspeler, en een GPS-systeem. Het stuur kan met een simpele handgreep worden weggeklapt, om ruimte te maken bij het in- en uitstappen. Met een frees voor en een aardappelplanter achter schuift er een combinatie We poten aardappels vandaag. Nou ja, we... Johan Daniëlse is de chauffeur. Hij brengt zijn John Deere in positie op het voorend. Het GPS-systeem neemt het stuur over en brengt het hele circus van frees, tractor en aardappelplanter tot op de centimeter nauwkeurig in stelling. Kijk, zonder handen. door Jan van Damme van zo'n 200.000 euro over de ak ker. Begin april rijden er in de west hoek van de polder twee, Johan Daniëlse kan naar zijn collega Fre de Jonge zwaaien als hij dat wil. „Zulten we een bakje doen?", klinkt het halverwege de middag over de radiospeakers. De frees loopt dicht, als je even niet oplet. Dat heb je met dat weer, zegt Daniëlse, miezer maakt de bovenlaag van de grond net een beetje plakkerig. Lucht grijs, aarde grijs. Een paar verdwaalde meeuwen zitten op de vers opge worpen aardappelreken. Ze had den zich iets anders voorgesteld van de landelijke bedrijvigheid. Meer zoals in het najaar, als de Gebr. Weststrate E3.V Landbouwmachines - Intern transport d haar 111 .hileuro! g00-jarigl^_- Krabbendijke Goes Koudekwte T 0113-'502610 T 0113-23 0112 TQ118-611213 www.gebrweststrate.nf F 0113-50 61 46 F 0113-21 5707 F 0118 6341 13 lnfo@gebrweststfaté,Vil activiteiten De jubileumactiviteiten van de Koninklij ke Maatschap Wilhelminapolder lopen door tot in september. Het bezoek van koningin Beatrix markeert zaterdag 25 april het begin van het jubileumjaar. Een overzicht van de tot nu toe geplande festiviteiten: zaterdag 25 april Bezoek koningin Beatrix (vanaf 15.30 uur) op de hoofdlocatie van de Wilhelmi napolder, Meestoofweg 6 Wilhelmina- dorp. Presentatie van het eerste exemplaar van het jubileumboek '200 jaar Wilhelmina polder' (16.15 uur). Om 16.30 uur volgt op de hofstede Hongersdijk, net ten wes ten van de weg Goes-Zierikzee (N256), de onthulling van het voor het jubileum jaar opgezette Land Art-project; de kun stenaars Guillaume Bijl, Michael Beutler, Meg Webster en Jeppe Hein maakten op uitnodiging ontwerpen, geënt op de cul turele, historische en landschappelijke kenmerken van de polder. Uit hun inzen dingen wordt een ontwerp gekozen, dat zal worden gerealiseerd. In de schuur van de boerderij wordt tegelijkertijd een Kunststation in gebruik genomen. Van 17.30 tot 20.00 uur is het Kunststation open voor het publiek. zondag 26 april tot zondag 14 juni Tentoonstelling 'de mens in relatie tot het landschap' in Kunststation Hongers dijk. Er wordt werk geëxposeerd van Maartje Korstanje, Kultivator, Dirk Zoete, Eva Fiore Kovakovsky en Tue Greenfort. Zij hebben werk gemaakt, waarin de di verse aspecten van het landschap aan bod komen. Geopend: woensdag t/m zondag van 13.00 tot 18.00 uur. zaterdag 23 mei Fanfare- en harmoniefestival en presenta tie oude tractoren. Optredens van muziekkorpsen uit de re gio. 's Avonds is er een taptoe, verzorgd door de showkorpsen Metro uit Scheven- ingen, de March Showband Rheden uit Rheden, de Jeugd-Rijnmondband uit Schiedam en het Juliana Drum and Bugle Corps uit Middelburg. De hele dag door zijn er demonstraties te zien met oude tractoren. Het tijdschema: 11.00-13.00 uur en 14.00-16.00 uur rondritten tractoren; 14.00 uur fanfare- en harmoniefestival; 19.00 uur voorpro gramma taptoe; 20.00-22.00 uur taptoe. zondag 21 juni Jubileumkerkdienst Wilhelminadorp. Net als Wilhelminadorp zelf draagt ook de kerk van het dorp het stempel van de maatschap. I.G.J. van den Bosch was van 1836 tot 1864 directeur van de Wilhelmi napolder. Hij liet de kerk bouwen. In de jubileumkerkdienst wordt aandacht be steed aan de geschiedenis van de maat schap en de betekenis van het landbouw bedrijf voor de omgeving. Muziek: het en semble Kaaisteker, het kerkorgel. Na af loop koffie en thee. Aanvang 14.30 uur. zaterdag 4 juli Benefietoptreden van het Zeeuws Or kest. Het concert vindt plaats in de half open schuur op het terrein aan de Mee stoofweg in Wilhelminadorp, waar een groot podium wordt opgesteld. Er is plaats voor 800 a 900 bezoekers. Het op- Hans ten Cate, voorzitter van de Koninklijke Maatschap van eigenaren in de Wilhelminapolder en de Oost-Beve- landpolder. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 80