schepen niet nodig' Bush-clan valt Obama aan Opnieuw tienduizend Tamils gevlucht ZE KOMEN ERAAN! TURKIJE Gezien: op aarde lijkende planeet Straf Tibetanen BOEK ONLINE of bel 0900-9697 waarom zou je verder zoeken Kruisjes slaan tussen gelovige Russen Joost Bosman reist oostwaarts www.pzc.nl/oostwaarts PZC Woensdag 22 april 2009 I 7 colombo - Minstens tienduizend burgers zijn gisteren de zone in het noordoosten van Sri Lanka ontvlucht waar de Tamil Tijgers zich hebben verschanst. Dat heeft een woordvoerder van het Sri Lan- kaanse regeringsleger gezegd. Het aantal gevluchte Tamil-bur- gers is daarmee in twee dagen op gelopen tot bijna vijftigduizend. De Sri Lankaanse president Mahin- da Rajapaksa noemde de uittocht de 'grootste reddingsmissie van gij zelaars in de geschiedenis'. De Tamil Tijgers houden al maan denlang stand in de smalle strook land aan de noordoostkust. Vol gens mensenrechtenorganisaties zitten in het gebied tienduizenden burgers vast. Human Rights Watch stelde hun aantal top vijf tig- tot honderdduizend. Er zou den in drie maanden tijd 4500 bur gers zijn omgekomen. De Tijgers maakten gisteren in een e-mail melding van de dood van ongeveer duizend burgers bij een 'bloedbad' in het oorlogsgebied. De Verenigde Naties en de interna tionale gemeenschap worden opge roepen de in het nauw gebrachte burgers te redden. Het Rode Kruis waarschuwt voor een dramatische stijging van het aantal burgerdo den in het geval van een offensief. De International Crisis Group noemt de situatie 'een humanitai re tragedie' en dringt bij de rege ring aan op het staken van de strijd. De regering zegt op het punt te staan de rebellen voorgoed te verslaan en wil van geen ophou den weten. Er worden geen journa listen tot het front toegelaten en het is niet mogelijk van onafhanke lijke bronnen informatie uit de re gio te verkrijgen. De ruim 25 jaar oude burgeroorlog heeft al zeker zeventigduizend mensen het leven gekost. tie aangehouden. Het merendeel zou .uit Afghanistan afkomstig zijn. Vanuit Calais proberen elk jaar duizenden vluchtelingen de oversteek naar Groot-Brittannië te maken, per veerboot of via de Kanaaltunnel. „Onze operatie is een poging netwerken voor mensensmokkel op te rollen", aldus een woordvoerster van de overheid. foto EPA bedrijven in te schakelen", aldus Netelenbos. Wettelijk is dat verbo den. Schepen die onder Neder landse vlag varen, mogen ook geen wapens aan boord hebben. Een Somalische piraat die betrok ken was bij de ontvoering van een Amerikaanse kapitein en als enige een bevrijdingsactie van de Ameri kaanse marine overleefde, is aange- Staatssecretaris De Vries van De- fensie wil geen mariniers meestu ren ter bescherming van koop vaardijschepen. De reders had den daar gisteren om gevraagd. komen in New York, waar hij zal worden berecht. Verdachte Ab- duhl Wali-i-Musi (16) is de eerste persoon in meer dan een eeuw die in de VS voor het gerecht wordt ge bracht wegens piraterij. Aanvallen van piraten zijn in het eerste kwartaal van 2009 drastich toegenomen. In vergelijking met dezelfde periode in 2008, waarin 53 incidenten werden gemeld, is dit jaar sprake van 102 gevallen. Piratenaanvallen op schepen voor de kust van Somalië zijn in de eer ste maanden van dit jaar zelfs ver tienvoudigd, meldde het Interna tionale Maritieme Bureau in Kuala Lumpur gisteren. Een van de twee in Somalië ont voerde artsen van hulporganisatie Artsen zonder Grenzen is gisteren in hongerstaking gegaan. De Bel gische arts werd geslagen door zijn gijzelnemers die hem biscuits wil den voeren, meldde een man die over zijn vrijlating onderhandelt. De ontvoerders, die een miljoen dollar losgeld eisen, zullen de twee artsen (een Nederlander en de Belg) doden als iemand ze pro beert te bevrijden. Dat meldde de stamoudste van de gijzelnemers. Hatfield - Wetenschappers heb ben een planeet ontdekt, ver bui ten ons zonnestelsel, die qua om vang wel wat op de aarde lijkt. Doorgaans worden alleen veel gro tere exoplaneten gevonden. Wetenschappers maakten gisteren op een congres in het Engelse Hat- ford bekend een exoplaneet te heb ben ontdekt die minder dan twee keer zo groot is als de onze. Tot nu toe zijn er zo'n 350 zogenoemde exoplaneten ontdekt, maar die be vinden zich allemaal te dicht bij of te ver van hun zon om leven mo gelijk te maken. Hele grote planeten zijn meestal gasreuzen, zoals Jupiter, en kleine re planeten dan de aarde zijn van uit ons zonnestelsel bijna niet waar te nemen. De nu ontdekte planeet is de klein ste exoplaneet die ooit werd ge zien. Omdat de planeet dicht rond zijn zon cirkelt is hij waarschijnlijk të heet voor leven. beijing - Een Chinese rechtbank heeft drie Tibetanen tot langduri- gee gevangenisstraffen veroordeeld wegens hun betrokkenheid bij de rellen van vorig jaar in de Tibetaan se hoofdstad Lhasa. Chinese staats media meldden dit gisteren. Een van de mannen kreeg de doodstraf. Politieke veenbrand na openbaring van martelmemo's. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De 'Bushies', de zo genoemde loyale secondanten van oud-president George W. Bush, zijn terug. Even fel als georgani seerd hebben ze de afgelopen da gen de aanval geopend op presi dent Barack Obama. Gisteren haalde voormalig speech- schrijver Mare Thiessen uit naar Obama. In een ingezonden stuk in de Washington Post noemde Thiessen de openbaarmaking van de zogeheten martelmemo's, 'één van de meest roekeloze en gevaar lijke beslissingen ooit van een pre sident in oorlogstijd - Amerika nen kunnen sterven als gevolg'. Vicepresident Dick Cheney verde digde de toegepaste verhoortech nieken als een noodzakelijk kwaad om informatie boven water te krij gen. Hij beschuldigde Obama er van informatie achter te houden. „Ik heb bij de CIA een verzoek in gediend om aan te geven welke re sultaten er zijn geboekt. Als we een debat willen over de nood zaak van deze technieken laten we het dan eerlijk doen." Eerder bekritiseerden ook ex-CIA- directeur Michael Hayden en voor malig hoofdaanklager Michael Muckasey de openbaarmaking van de memo's. Obama zou Amerika onveiliger hebben gemaakt door aan terroristen duidelijk te maken welke verhoortechnieken in de toe komst wel en niet gebruikt zullen worden. „De lurie over martelme mo's blijft groeien", concludeert de New York Times. Het zelfge- Het vrijgeven van de ClA-martel- memo's doet een hoop stof op waaien in de VS. Volgens Bush- getrouwen is het een een roeke loos en gevaarlijk besluit. noegzame optreden van de 'Bus hies' tart progressief Amerika. „Cheney, Donald Rumsfeld (ex-mi nister van Defensie), George Tenet (ex-CIA-directeur) moeten alle maal vervolgd worden", aldus Mi chael Ratner, directeur van het Centrum voor Constitutionele Rechten. „Dat is de enige manier om te voorkomen dat het nog een keer gebeurt." Obama wil juist geen vervolging, omdat Amerika daardoor gevan gen zou raken in een hoogop lopend debat over het verleden. In het Congres groeit desondanks de behoefte aan een onderzoek. Er ko men dan ook steeds meer details naar buiten. Zo blijkt Al Qai- da-kopstuk Khalid Sheikh Moham med maar liefst 183 keer waterboar- ding te hebben ondergaan. Een an dere verdachte moest er minstens 83 keer aan geloven. Permanente, mentale schade zou volgens enke le onderzoekers daarbij onvermijd baar zijn. 8- t/m 22-daagse all inclusive zonvakanties Vlieg comfortabel en goedkoop vanaf Düsseldorf of Keulen! Zie www.kras.nl/lastminutesturkije Scniwci aanbiedingen. Vertrekdata: vrijwel dagelijks in april en mei Grijp nu uw kans! In april en mei bieden wij u de mogelijkheid om voordelig te genieten van de prachtige stranden, heerlijke resorts én de Turkse zon! Indien u vanaf Düsseldorf of Keulen vertrekt profiteert u van extra kortingen oplopend tot 35 p.p. en bespaart u op de diverse toeslagen van Nederlandse luchtvaartmaatschappijen Daarnaast zijn diverse accommodaties in prijs verlaagd, dat betekent dubbel voordeel! Door de scherpe prijzen van KRAS.NL in en rondom de meivakantie is het nu nog nooit zo voordelig geweest om naar Turkije te vliegen. U zit namelijk al vanaf slechts 329 8 dagen all inclusive aan de Turkse Rivièra! Dus wacht niet langer en boek één van onze lastminute strandvakanties naar Turkije waar het altijd feest is!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7