Een weldadige verandering zonder garantie spot jij al? 'Mariniers op Top toch eens over slottekst spot én verdien i Oppositieleider Venezuela vlucht ajobnl Verkrachtingen in taxi bestraft Franse politie pakt tweehonderd illegalen op ^ajob nl 6 Woensdag 22 april 2009 PZC LIMA - De leider van de oppositie in Venezuela, Manuel Rosales, is naar Peru gevlucht. Hij heeft daar asiel aangevraagd. Dat maakte zijn advocaat gisteren bekend. Rosales was burgemeester van Maracaibo. In 2006 nam hij het tijdens presi dentsverkiezingen op tegen de zit tende president Hugo Chavez. Rosales moest maandag voor de rechter verschijnen op verdenking van corruptie. De politicus stelt echter dat Chavez hem via een po litiek proces wil uitschakelen. Ook na bijna 100 dagen in het Witte Huis is de magie rond Barack Obama intact. Zijn populariteit is nagenoeg onaangetast. Zelfs de somberste criticus erkent dat er een frisse wind waait door de wereld. Een collega van de Arabische zen der Al Jazeera kan er nog steeds niet over uit hoeveel er is veran derd in een paar maanden tijd. Het tv-station uit Qatar was een paria in Washington. „Wat AI Ja zeera doet is vals, onzorgvuldig en onvergeeflijk", zei ex-minister van Defensie Donald Rumsfeld ooit in een woede-uitbarsting over Al Ja- zeera's 'ophitsende' berichtgeving uit Irak. Na de verkiezing van Oba ma werd alles anders. Het Penta gon kwam opeens naar Al Jazeera toe met voorstellen voor inter views. Admiraal Michael Mullen, de hoogste legerbaas, heeft al een interview gegeven aan de ooit zo verfoeide zender. „De volgende is minister van Defensie Robert Ga tes", zo weet de optimistische col lega zeker. „En daarna Obama. De sfeer is compleet veranderd." Er is een zucht van verlichting door de wereld "gegaan, maar ver nieuwing leidt ook tot verwarring. Menig internationaal leider zal zich afvragen uit welk hout Oba ma precies is gesneden. De situatie is vergelijkbaar met het aantreden van president John F. Kennedy, de man waar Obama zo vaak aan doet denken. De toenmalige Sov- Spot iemand voor één van onze vacatures én jij ontvangt een flinke bonus. jet-leider Nikita Chroetsjov had lie ver gewild dat de Republikeinse havik Richard Nixon in i960 de verkiezingen had gewonnen. „Ik weet hoe ik met Nixon moet om gaan," zei Chroetsjov. Hij beschouwde Kennedy als 'een jochie in korte broek' die te zwak was om zich te verzetten tegen het plaatsen van raketten op Cuba. Een bijna catastrofale inschattings fout, want Kennedy liet juist zijn spierballen zien. Dertien dagen lang balanceerde de wereld op de rand van een kernoorlog, totdat Chroetsjov inbond en de raketten van Cuba verwijderde. In landen als Iran en Noord-Korea moeten machthebbers nu even eens een inschatting maken: hoe ver kunnen we gaan met Obama? De Amerikaan geeft gemengde sig nalen af. In Afghanistan en Paki stan is zijn optreden robuust: hij stuurt extra troepen en het aantal bombardementen met onbeman de vliegtuigen is opgevoerd. Op an dere momenten toont hij weinig daadkracht, menen zijn critici. Na dat Noord-Korea een lange af standsraket lanceerde, pleitte Oba ma voor een harde reactie van de wereldgemeenschap. Toen Rus land en China zich tegen sancties uitspraken, zweeg hij. Obama's optreden tijdens de Zuid-Amerikaanse top in Trinidad roept vergelijkbare kritiek op. In een speech van vijftig minuten haalde president Daniel Ortega van Nicaragua keihard uit naar de VS. Obama zat er bij en deed niets. „De president toonde res pect voor de Zuid-Amerikaanse landen, maar dat respect werd niet altijd beantwoord", concludeerde commentator Eugene Robinson, een bewonderaar van Obama. „Op zo'n moment mag hij ook wel eens van zich af slaan." Op buitenlands vlak zijn Obama's wittebroodsweken nog in volle gang. Ongelukken zijn niet uitge sloten. LONDEN - Een Londense taxichauf feur is veroordeeld tot zeker acht jaar cel, omdat hij minstens twaalf vrouwelijke passagiers heeft ver kracht. Pas als hij geen gevaar meer blijkt te zijn voor vrouwen, mag hij op vrije voeten komen. De man, een voormalige stripper en pornoacteur, zei tegen de vrouwen dat hij veel geld had gewonnen in een casino of bij een loterij. Om dat te vieren, bood hij ze een glas champagne aan, waarin hij een verkrachtingsdrug had gedaan. VN-conferentie tegen racisme neemt slotverklaring aan. CENÈVE - Afgevaardigden op de VN-top tegen racisme in Zwitser land hebben een slotverklaring aangenomen over racisme, vreem delingenangst en intolerantie. Dat heeft de voorzitter van de bijeen komst, Amos Wako, gisteren mee gedeeld. De vijfdaagse top begon maandag en is vrijdag pas afgelo pen. Eerder leek de kans dat de slotverklaring breed gesteund zou worden vrijwel nihil. De Franse minister van Buiten landse Zaken noemde het besluit van de Verenigde Staten en acht andere landen, waaronder Neder land, om de conferentie te boycot ten paradoxaal en mogelijk fout. Minister Bernard Kouchner uitte met het commentaar zeldzame kri tiek op de regering van president Barack Obama. De VS besloten tot een boycot van de conferentie uit vrees voor anti semitische retoriek van de Iraanse president Mahmoud Ahmadinejad en Arabische landen. Washington nam het besluit ondanks eerdere verklaringen bereid te zijn tot on derhandelingen over het Iraanse nucleaire programma. De racismeconferentie vormt een uitdaging voor Frankrijk, dat graag goede banden wil blijven onder houden met zijn bondgenoten in ,de moslimwereld. Parijs besloot dan ook de oproep tot een boycot door de VS te negeren. De Franse vertegenwoordiger in Genève verliet maandag wel de zaal toen Ahmadinejad Israël een 'racistisch' land noemde en zei dat het in het leven was geroepen 'on der voorwendsel van het joodse lij den' in de Tweede Wereldoorlog. Hij nam meteen na afloop van de toespraak weer deel aan de confe rentie. „Als wij vertrekken is het de heer Ahmadinejad die wint", zei woordvoerder Luc Chatel giste ren. CALAIS - Een agent van de oproerpolitie houdt toezicht op het afvoeren van illegale immigranten na een overval op een tentenkamp bij de Franse stad Calais. Ongeveer 200 immigranten zonder papieren werden bij de ac- Reders vragen om bescherming van koopvaardijschepen. DEN HAAG - Staatssecretaris Jack de Vries van Defensie wil geen gewa pende mariniers aan boord van de koopvaardijschepen in de Golf van Aden om de bemanning te be schermen tegen Somalische pira ten. De Nederlandse marinesche pen die in dit gebied varen, bieden voldoende beveiliging. Dat zei de staatssecretaris gisteren in de Tweede Kamer. De Christen- Unie had aangedrongen op de in zet van militairen op koopvaardij schepen. Ook de Koninklijke Vere niging van Nederlandse Reders (KVNR) vindt dat de bemanning moet worden beschermd door ge wapende mariniers. De geweldda dige aanvallen van piraten voor de kust van Somalië neemt toe. Volgens voorzitter Tineke Netelen bos van de KVNR hebben de koop vaardijschepen meer bescherming nodig. „Anders vallen er onherroe pelijk doden. Voor koopvaardij schepen wordt de verleiding nu groter om particuliere beveiligings- Kinderporno gevonden op computer Dutroux BRUSSEL - De politie in België heeft kinderporno gevonden op een computer waarover de pedo fiel en kindermoordenaar Mare Dutroux beschikte in zijn cel. De foto's komen uit het dossier over de zaak Dutroux. In 2005 kreeg hij de beschikking over zijn dossier. Justitie had de foto's die Dutroux van zijn slachtoffers had gemaakt, niet uit het dossier verwijderd. Politicus Dedecker verder in het nauw OOSTENDE - De Belgische politicus Jean-Marie Dedecker is gisteren verder in het nauw gedreven. In zijn boek De buffel beschuldigt journalist Raf Sauviller Dedecker van fraude en vriendjespolitiek. In zijn tijd als nationaal judocoach zou hij subsidies en sponsorgeld deels in eigen zak hebben gesto ken. Ook zou hij zijn zoon aan een baan hebben geholpen als par lementair medewerker. Overleg Korea's binnen een half uur mislukt SEOUL - De eerste gesprekken in lange tijd tussen de regeringen van Noord- en Zuid-Korea zijn giste ren na 22 minuten stukgelopen. Voor de gesprekken konden begin nen was er al urenlang gesteggeld over het te volgen protocol. Prinses Mathilde Franse peiling: prinses Mathilde het populairst PARIJS - Volgens een Franse peiling is niet prinses Maxima, maar de Belgische prinses Mathilde de po pulairste prinses van Europa. Met 47,8 procent van de stemmen wint Mathilde het duidelijk van haar collega's, blijkt uit een enquête van het Franse magazine Point de Vue. Prinses Maxima staat op de tweede plek, met 21,1 procent van de stemmen, gevolgd door prinses Letizia van Spanje (17,8 procent). Spot iemand voor één van onze vacatures én jij ontvangt een flinke bonus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6