in de Zak van Zuid-Beveland 'Onderzoek behoefte aan jongerenraad' 'Eind 2009 helderheid huisvesting' Wandelnetwerk is het eerste met een uniforme bewegwijzering Ruim vier ton voor veiligere Goesestraatweg Plek skatebaan in Rilland is lastig te vinden B PZC Woensdag 22 april 2009 1 9 je kunt iemand bedienen die alleen vijf kilometer wil lopen, maar ook iemand die een hele dag wil Wandelen. Arjan de Hulster, projectleider wandelnetwerk Stichting Landschapsbeheer Zeeland. De Zak van Zuid-Beveland is nu écht ontsloten voor wandelaars. Dankzij de aanleg van het netwerk Sporen in de Zak, deel 1 Vrijdag wordt het geopend. door Rinus Antonisse Wat mooi!" Joke de Witte, staand op de lage Herverkave- lingsdijk bij Baar land, klinkt aangenaam verrast. Na een korte tocht langs een akker met goed opkomend vlas, het pas seren van een brugje en. een over stapje, ontvouwt zich op de dijk een prachtig landschap. Bomen in tere voorjaarskleuren, een volop bloesemende boomgaard, schapen en koeien in het frisgroene gras en wat verderop rode pannendaken van boerderijen. „En de rust van het platteland, van Zeeland zeg maar", vult Arjan de Hulster van de Stichting Land schapsbeheer Zeeland aan. De Wit te en De Hulster tonen het nieuwe wandelnetwerk Sporen in de Zak. Ongeveer 80 kilometer over ver harde en onverharde wegen door een gebied boordevol verleden en heden. „Met heel veel variaties. Doordat het een dijkengebied is, kun je ook steeds ver kijken", stelt De Witte, die als vrijwilliger van SLZ bij de opzet van het wandel netwerk betrokken is. „Je hebt de Westerschelde, de welen en drinkpoe- len, de grenslin- den, de boomgaar den, de bessen- teelt. Dat is het leu ke van dit gebied." Wandelen in de Zak van Zuid-Be veland kon altijd al. Ook bestaan er verschillende routes, onder meer in het Zwaakse Weelgebied van Natuurmonumenten en rond om Nisse. Het bijzondere van het nieuwe wandelnetwerk is dat het bestaande routes aan elkaar knoopt en nieuwe verbindingen legt, voor ongeveer eenderde over boerenland loopt, en bovendien voorzien is van een heldere, unifor me bewegwijzering: groene bord jes, gele pijlen. Zogenaamde knooppuntpalen en doorverwijs- palen maken het, aan de hand van een kaart, handig om een route probleemloos te volgen. „Je kunt thuis de route die je wilt lopen al uitstippelen", vertelt De Hulster. „Daarna hoefje alleen de num mers te volgen." Dat er ook over particuliere grond gelopen kan worden (waarvoor ')e kunt thuis de route die je wilt lopen al uitstippelenArjan de Hulster, SLZ. wel enkele spelregels gelden, zoals honden niet toegestaan en niet dwars door het gewas denderen) noemen De Hulster en De Witte de meerwaarde van het wandelnet werk. „Anders kun je net zo goed gaan fietsen. Het is bovendien veel leuker. We hebben nu verbindin gen kunnen maken, die je anders niet hebt. Je kunt iemand bedie nen die alleen vijf kilometer wil lo pen, maar ook iemand die een he le dag 'wil wandelen, vertellen ze elkaar aanvullend." Er moest met zo'n tien grondgebruikers onder handeld worden over het toelaten van wandelaars op hun gronden. Dankzij de aanwezigheid van Ans Kloet van de Milieucoöperatie Zak van Zuid-Beveland in de werk groep die het wandelnetwerk voor bereidde, is dat goed verlopen. „Met de grondgebruikers is een contract afgesloten. Zij krijgen ook een vergoeding voor hun mede werking. Het is heel positief verlo pen", aldus De Hulster. „Niet iede re gebruiker wilde meedoen en dan moesten we uiteraard proberen een andere route te vinden", voegt De Witte eraan toe. „We moesten natuurlijk rekening houden met de privacy." Terug op de Herverkavelingsdijk wijst De Hulster op een historisch aspect: de lage dijk hield bij de fe- bruariramp 1953 het water tegen en zodoende bleef een groot ge bied droog. Eén van die vele, dik wijls onbewuste, sporen die de Zak van Zuid-Beveland herbergt. Het wandelnetwerk Sporen in de Zak is het eerste net werk in Zeeland dat uni form bewegwijzerd is. Bedoeling is ook de andere wandelroutes in de provincie op dezelfde wijze te markeren. Het is aangelegd door Stichting Landschapsbeheer Zee land (SLZ) in het kader van het Nationaal Landschap Zuid west-Zeeland. Ook voor de twee andere gebieden van het nationaal landschap - West-Zeeuws-Vlaande- ren en het platteland van Walche ren - zijn dergelijke netwerken in voorbereiding. SLZ is inmiddels druk doende met het tweede deel in het gebied van 's-Gravenpolder tot Nieuwdorp. Dat sluit aan op andere wandelpa den, zoals de Reede van Midel- burg, het Kiekendiefpad en Grens landpad. Medio 2010 gaat het twee de deel open. Dan verschijnt ook 'S-CRAVENPOLDER - De Goesestraat- weg in 's-Gravenpolder wordt voor 415.000 euro vernieuwd. Tenminste, als de gemeenteraad van Borsele op 7 mei instemt met het voornemen van het college van B en W. Zo ja, dan is de recon structie nog voor de bouwvak klaar. De rijbaan wordt versmald naar zes meter. De fietspaden blij ven; aan beide zijden is een trot toir bedacht en naast de rijbaan ko men parkeervakken. Ook de krui sing met de Ambachtstraat wordt aangepakt. Borsele wil ook de Po pulierestraat herinrichten. Zodra de wijk Oostgaarde een definitieve re vorm krijgt, praat de gemeente met bewoners van deze straat. een boekje met informatie en een tiental themawandelingen (bloem- dijken, grenslinden, water), die als onderdeel van het netwerk gelo pen kunnen worden. Sporen in de Zak beslaat 8okilome- ter, waarvan 21 kilometer onver hard en 59 verhard. Langs de route zijn 400 bomen «12000 struiken geplant en ook nog eens 200 bo men gesnoeid. Dat gebeurde om het landschap te versterken en te accentueren. Er zijn 100 knooppuntpalen en 50 doorverwijspalen neergezet, alsme de 1500 knooppuntnummers (bordjes) aangebracht. Om het vee tegen te houden is 3700 strekken de meter raster geplaatst. Om hier probleemloos overheen te stappen zijn twintig overstapjes en enkele bruggetjes gemaakt. De kosten van het wandelnetwerk bedragen 230.000 euro. Een van de vele knooppuntpalen langs de route. Bovenstaande wegwijzer staat bij de Zuiddijk. foto Willem Mieras door Luc Oggel KRUININGEN - De WD en de Chris tenunie in Reimerswaal willen dat wordt onderzocht of er behoef te aan en belangstelling voor een jongerenraad in de gemeente is. De fracties dienen daarvoor bin nenkort een initiatiefvoorstel in. Beide partijen zijn al langer voor stander van een jongerenraad. Hoewel de huidige coalitie heeft af gesproken dat er deze raadsperio de geen jeugd- of jongerenraad komt, vinden beide oppositiepar tijen dat die afspraak wellicht moet worden herzien. Een onder zoek kan als objectieve onderbou wing dienen om tot een welover wogen besluit te komen. Volgens WD-raadslid Sylvia Schouwe naars leent zo'n studie zich prima als een afstudeeronderwerp voor een student. Zij heeft navraag ge daan bij de Hogeschool Zeeland. „Het kan tegen lage kosten en on der professionele begeleiding wor den uitgevoerd." Op dit moment zijn Reimerswaal en Kapelle de enige twee gemeenten op de Beve- landen die geen jongerenraad heb ben. Ook Tholen heeft geen jonge renraad. Reimerswaal heeft al wel zo'n anderhalf jaar een jongeren platform. Dat bedenkt activiteiten voor de jeugd, maar bemoeit zich verder niet met het beleid van de gemeente. Een jongerenraad doet dat - onder meer - wel. RILLAND - De Rillandse jeugd moet nog even wachten op een skate baan. Er is op dit moment geen ge schikte locatie. De gemeente Rei merswaal wil nu uitzoeken of een voorstel van de Rillandse klank bordgroep om een plek te reserve ren in het te bouwen wijkje De Werfkampen haalbaar is. „Maar ook als dat mogelijk blijkt, is het de vraag hoe je dat dan zal doen. Je moet rekening houden met af- standscriteria's", zegt wethouder Hans de Kunder. Volgens hem wordt er 'van alles geroepen'. „We willen zo'n skatebaan niet ergens achteraf zetten zodat er geen zicht op is, maar niemand wil het voor zijn deur." Reimerswaal gedoogt Polen in woonwijk Yerseke tot 31 december. door Luc Oggel KRUININGEN - Uiterlijk eind dit jaar moet het Reimerswaalse beleid ten aanzien, van de huisvesting van buitenlandse arbeidskrachten op orde zijn. Dat ultimatum heeft de gemeente zichzelf gesteld om 'een punt' achter de problematiek te kunnen zetten, zegt wethouder Jaap Sinke. Aanleiding is een rechtszaak die een inwoner van Yerseke tegen de gemeente had aangespannen. Twee huizen in zijn straat worden volgens de bewoner onrechtmatig door Polen bewoond. De rechter stelde hem in het gelijk en oordeel de dat Reimerswaal binnen vier weken met een oplossing moest komen. Die is er nu. De gemeente geeft een gedoogbeschikking af, met als einddatum 31 december. „We gedoogden die situatie in Yer seke al, maar volgens de rechter was voor omwonenden niet duide lijk wanneer die zou eindigen", legt Sinke uit. We geven nu op nieuw een gedoogbeschikking af omdat we die mensen er niet zo maar kunnen uitzetten, want er is geen alternatieve huisvesting voor banden. Bovendien zijn er ook geen klachten vanuit de buurt. We geven onszelf nu tot eind dit jaar de tijd om het beleid goed in de steigers te zetten." De rechter wilde ook dat de ge meente vaker zou controleren. „Dat is deze maand twee keer ge beurd, de huizen zagen er keurig uit", aldus Sinke. Ook wordt ge^ werkt aan een lijst met daarop alle panden in de gemeente waar ar beidsmigranten zijn gehuisvest. Overigens heeft een probleemsi tuatie met Polen in Bath ook de hoogste aandacht. Buurtbewoners zeggen al zo'n vijf jaar last te heb ben van steeds wisselende groe pen Polen, die voor veel overlast zorgen. Sinke: „Het zit daar niet goed, er is sprake van oprechte ver ontrusting. We gaan dat grondig bekijken en aanpakken." DVD SPAARZEGEL 'Hancock' www.pzc.nl/dvd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59