'Nooit te oud om iets nieuws te leren' Geen toestemming voor luxe oesterbar op de Veerse dam ZE KOMEN ERAAN! Kapelle: spijt van windmolenpark spzc Woensdag 22 april 2009 21 Past Rotarians bezoeken met hun partners het MuZeeum in Vlissingen. Ze zijn daar speciaal om te leren kijken naar de details van schilderijen. foto Lex de Meester Op Schouwen-Duiveland zijn veel verenigingen en clubs. De PZC be licht er een aantal in een serie. Van daag: de Club van Past Rotarians Schouwen-Duiveland. Oud-leden Rotary ontmoeten elkaar elke twee weken. door Marijke Vael SCHARENDIJKE - Hun gemiddelde leeftijd ligt boven de 70, maar ze voelen zich nooit te oud voor iets nieuws. Leden van de Club van Past Rotarians Schöuwen-Duive- land zijn geïnteresseerd in ontwik kelingen op allerlei vakgebieden en staan open voor nieuwe erva ringen. Daarom lunchen ze om de veer tien dagen op donderdag samen. Aan de maaltijd is altijd een le zing gekoppeld. Die wordt ver zorgd door een deskundige van buiten de club of door een van de Past Rotarians zelf „We hebben bijvoorbeeld een oud-psychiater jn de groep die de actuele ontwik kelingen in zijn vakgebied bij houdt en daar voor ons regelmatig zijn licht op laat schijnen. Een an der lid is financieel deskundige. Hij geeft natuurlijk zijn zienswijze op de kredietcrisis/' vertelt Adriaan van der Valk uit Scharen- dijke. Hij is sinds 2,5 jaar voorzitter van de club, die vorige maand precies vijftien jaar bestond. „Nee, dat hebben we" niet gevierd want ik ontdek het net. Waarschijnlijk doen we er wat aan als de club 25 jaar bestaat." De eilandelijke Past Rotariansclub telt momenteel 26 leden. Het zijn mannen, die voor heen lid waren van een Rota- ryclub. „Voor een Rotaryclub wor den mensen gevraagd omdat ze zich op hun vakgebied onderschei den. Het betreft niet altijd hoog opgeleiden, het is niet elitair. Bij Rotary de Gelderse Vallei, waar van ik lid was, was ook een boer uit Barneveld. Hij was zijn tijd ver vooruit omdat hij zijn bedrijf in dertijd reeds met behulp van com puters runde." Voor de Past Rotarians worden mensen niet gevraagd, voorwaar de is wel dat zij lid waren van een Rotaryclub. „Ze melden zich zelf bij ons aan. Meestal zijn het Rota- 'Vrouwen zijn anders, bekijken dingen anders en hebben een eigen inbreng' ryleden die daar, na hun pensione ring, op eigen initiatief opstappen omdat ze hun vak niet meer verte genwoordigen. Ze hoeven niet weg, maar vinden het zonde om de plek van hun beroepsgroep be zet te houden. Van iedere beroep is maar één Rotarylid." Bij de Past Rotarians is dat niet aan de orde, evenmin als de maat schappelijke opdracht om zich als club in te zetten voor ideële doe len, zoals de Rotary. „We zijn ze ker maatschappelijk betrokken, maar zetten ons daar vooral indivi dueel voor in, bijvoorbeeld via vrijwilligerswerk bij de Stichting Renesse of het Watersnoodmu seum. We zijn lid voor de onder linge vriendschap, het bijhouden van hedendaagse ontwikkelingen en het voeren van boeiende dis cussies." Sinds het 'mannenbol- werk' Rotary is opengesteld voor vrouwelijke leden, zijn zij ook wel kom bij de Past Rotarians. „We hebben ze nog niet, maar staan er zeker voor opeh want vrouwen voegen wat toe. Ze zijn anders, be kijken dingen anders en hebben een heel eigen inbreng. Dat komt denk ik omdat ze in de geschiede nis een heel andere ontwikkeling doormaakten dan mannen." Vooruitlopend op de komst van vrouwelijke leden houdt Past Rota rians eens per drie maanden een bijeenkomst of uitstapje waaraan ook partners van de leden deel ne men. Afgelopen donderdag was dat naar het MuZeeum in Vlissin gen waar ze werden rondgeleid door Veronica Frencks. Dit in aansluiting op een lezing over het bekijken van details van schilderijen, die zij verzorgde tij dens een lunch. Past Rotarians eten, luisteren en debatteren De eilandelijke Club van Past Rotarians werd opgericht op 22 maart 1994 en bestaat uit 26 mannen met een gemiddelde leeftijd van ruim 70 jaar. De Past Rotarians komen eens per twee weken bijeen in restaurant De Schelphoek in Serooskerke om samen te lunchen, naar een lezing te luis teren en te discussiëren. Elke drie maanden wordt een bijeenkomst gehouden waarbij ook de part ners welkom zijn. Dat geldt ook voor enkele uitstapjes en excursies. door Raymond de Frel KAMPERLAND - Initiatiefnemer Mark Faasse van Mediatore BV ver baast zich over de afwijzing van de gemeente Noord-Beveland om op de Veerse Dam een oesterbar in een tramstel te openen. Hij laat het er dan ook niet bij zitten. Faasse heeft een vooroorlogs rij tuig in Milaan op het oog voor een horecagelegenheid, die zich specia liseert in luxe streekproducten. „Het moet absoluut geen nieuwe snackbar met friet en ijsjes wor den, maar een plek waar je iets lek kers en gezonds uit de provincie kan kopen", vertelt Faasse over zijn plan. Zijn bedrijf richt zich op de exploitatie van roerende en on roerende zaken. Faasse vindt dat de Veerse Dam als toeristische hotspot op dit mo ment te weinig wordt uitgebuit. Behalve de oesterbar wil hij voor wandelaars en fietsers ook een openbaar toilet op de Veerse Dam realiseren. Het college van B en W van Noord-Beveland is echter te gen het plan van Faasse, omdat er al een initiatiefis voor een Zeeuw se variant van het Franse eilandje Mont Saint Michel voor de Veerse Dam. Zolang die visie nog in ont wikkeling is, geeft Noord-Beve land geen toestemming voor nieu we initiatieven. kapelle - De deur gaat in de ge meente Kapelle op slot voor de bouw van meer windmolens. Het college van B en W vindt dat Ka pelle met het windmolenpark in de Willem Annapolder genoeg heeft gedaan aan windenergie. B en W lijken er zelfs spijt van te hebben dat dit park met tien stevi ge windturbines is toegestaan. Dit blijkt uit het nieuwe ontwerpbe- stemmingspian voor het buitenge bied van Kapelle dat onlangs is ge publiceerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 53