Zeeland op kwetsbaarheid van fietser 'Krimp bevolking onvermijdelijk' ZE KOMEN ERAAN! PZC SPZC Woensdag 22 april 2009 1 9 Bij een rotonde is het opletten geblazen. Als fietser moet je wachten tot het echt veilig is om over te steken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting kerkwerve - De bevolking van Schouwen-Duiveland zal op ter mijn krimpen. Dat is onvermijde lijk. Dat was de boodschap gistera vond van Dick van Wouw van wel- zijninstituut Scoop. Vrouwen krijgen te weinig kinde ren om de bevolking op hetzelfde niveau te houden. „Om te groeien moeten vrouwen gemiddeld 2,1 kind krijgen. Een om zichzelf te re produceren, een voor haar part ner", legt Van der Wouw uit. De rest van het percentage is groei. Vrouwen krijgen op Schou wen-Duiveland gemiddeld 1,8 kin deren. Stagnatie en krimp van de bevolking heeft gevolgen voor het beleid op terreinen zoals onder wijs of woningbouw. „Het aantal leerlingen neemt bijvoorbeeld af met 20 procent." Van der Wouw had meer cijfers in petto. In een lang betoog stortte hij de ene na de andere statistiek uit over de deelnemers aan een netwerkbijeenkomst van de Vere niging voor Kleine Kernen (ZVKK). De cijfers en feiten over kernen buiten Schouwen-Duive land vlogen de aanwezige bestuurs leden van de dorpsraden om de oren. Vooral tijdens de uitleg over de werkwijze van de leefbaarheids barometer dwaalde Van der Wouw wel heel ver af van de Schouwen-Duivelandse situatie. In die nog op te stellen leefbaar heidsbarometer wordt tot op het niveau van de kernen vastgesteld hoe het is gesteld met de leefbaar heid. Daarvoor worden binnen kort enquêtes uitgezet onder inwo ners. De dorpsraden worden hier niet in betrokken. „Dat krijgen we niet georganiseerd", was het ver weer van Van der Wouw. Dat hij ook niet de moeite had gefiomen om de Zeeuwse Vereniging voor Kleine Kernen erbij te betrekken leverde hem een vinnige opmer king op van Jack Asselbergs, voor zitter van ZVKK „Waarom maakt u geen gebruik van bestaande net werken", vroeg Asselbergs zich af Opschudding door oefening luchtmacht burgh-haamstede - Een laagvlie gend vliegtuig met daarbij een straaljager zorgde gistermiddag voor enige opschudding in Burgh- Haamstede. „Het leek wel of het om een ongewenst vliegtuig ging", reageerden verschillende ooggetui gen. Verschillende mensen belden met de politie. Het gaat echter om een geplande oefening van de luchtmacht die nog tot en met donderdag duurt. Eind dit jaar besluit over-bouw zeesluis terneuzen - Eind dit jaar valt de beslissing over de financiering van de nieuwe zeesluis in Terneuzen én over de afmetingen van de sluis, die pal oostelijk van de huidi ge zeesluis wordt aangelegd. Dat hebben Vlaams premier Kris Peeters en staatssecretaris Tineke Huizinga van Verkeer en Water staat vrijdag afgesproken. Premier Peeters wil wel dat ook de Gentse haven meebetaalt aan het project. Geld voor Nieuwdorps bevrijdingsmuseum nieuwdorp - Bevrijdingsmuseum Zeeland in Nieuwdorp krijgt via de provincie 116.100 euro Europese subsidie voor de inrichting. Initia tiefnemer Kees Traas is blij met de bijdrage. De eerste fase van de in richting (kosten 290.250 euro) is daarmee financieel rond. Voor de tweede fase is nog 270.000 euro nodig. Het museum wordt inge richt met veel doe-dingen voor jongeren. De opening van het mu seum is 30 oktober voorzien. Stella van der Maas vertelt over pelgrimage DREESCHOR - De vereniging tot Nut en Genoegen in Dreischor houdt op vrijdag 24 april de laatste avond van het seizoen. Gast is Stella van der Schaaf uit Zonnemaire. Zij doet verslag van haar pelgrims tocht naar Santiago de Compostel- la in Spanje. Zij heeft de 3000 kilo meter lange tocht grotendeels in haar eentje gelopen. De avond wordt gehouden in het dorpshuis en begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51