Verkeersexamen wijst kinderen Tipgeld na diefstal van auto ZE KOMEN ERAAN! Dorpshuis De Schutse ™ndelfen Mendelssohn centraal viert twee jubilea PZC Bunkers en historie in Zeepeduinen f .t tijdens festival in Nieuwe Kerk 1 8 Woensdag 22 april 2009 PZC S Auto Belg verdwenen van parkeerterrein hotel in Renesse. RENESSE - Een romantisch week endje weg is vervelend afgelopen voor Frederick van der Meiren uit België. Samen met zijn vriendin ar riveerde hij afgelopen vrijdaga vond bij hotel Hampshire Inn aan de Vroonweg in Renesse. Diezelf de nacht is zijn auto gestolen. „Vanaf de privé-parking van het hotel. Ik had alles er uit gehaald van waarde en er een stuurstang opgezet. Hij stond vlak bij onze ka mer maar toch is hij weggehaald. Het lijkt alsof ik een voorgevoel had, maar dat is niet zo." Van der Meiren denkt dat de auto is weggesleept omdat er geen ge broken glas is gevonden. „Heel ver velend, want ik had de auto zo juist WA verzekerd. Hij is vijf jaar oud. Als het een hele dure wagen geweest zou zijn, dan zou de verze kering wel een onderzoek instel len maar nu niet." Hij zoekt daar om getuigen of mensen die weten waar de auto nu staat. Voor de gou den tip stelt hij 5000 euro beschik baar. Het gaat om een VW Golf TDI sportline, champagnekleurig met onder me'er sportstoelen. De wagen heeft het Belgisch kente ken: BAK 196. Tips kunnen naar frederick90@hotmail.com. BURCH-HAAMSTEDE - Bunkers staan zondagochtend 26 april en 3 mei centraal tijdens een excursie van Natuurmonumenten. Een gids voert bezoekers langs een aantal van de naar schatting veertig bun kers in het Slotbos en de Zeepedui nen. Samen vormen zij het meest complete bunkercomplex van de hele Atlantic Wall. Deze werd in de Tweede Wereldoorlog ge bouwd en loopt van Spanje tot Noorwegen. Veel van de bunkers zijn ingericht voor vleermuizen en die worden met rust gelaten. Bij de grote commandobunker met dennenbos op de rug wordt spe ciaal stilgestaan en uitleg gegeven. De excursie duurt ongeveer twee uur. Startpunt is het toegangshek bij Slot Haamstede. Opgeven bij de VW: 0900-2020233. Als fietser ben je kwetsbaar in het verkeer en moet je heel goed opletten. Cisteren werd de verkeerskennis van scholieren getoetst tijdens het verkeersexamen. door Piet Kleemans "TT e kunt er niet vroeg genoeg I mee beginnen, weet Dig Vleu- I gel. Verkeersonderwijs is naar I de stellige mening van de J oud-onderwijzer - nu actief voor onder meer Veilig Verkeer Nederland - héél belangrijk. WN probeert kinderen de basis* kennis van de verkeersregels, ver keersborden en veilig gedrag in het verkeer bij te brengen. „Dus le ren we ze dingen als netjes rich ting aangeven en goed op het an dere verkeer letten", zegt Vleugel. „Je moet bedenken dat veel kinde ren nu nog in het eigen dorp naar de basisschool gaan, maar straks voor het middelbaar onderwijs van hun dorp naar Zierikzee moe ten fietsen." Gisteren werd het praktisch ver keersexamen afgenomen in en rond Zierikzee. Vleugel: „En dan zie je dat bijvoorbeeld kinderen Hij komt er rond voor uit. Nee, hij heeft niet geoefend voor het ver keersexamen. Toch ziet Tjeerd van de Velde uit Schuddebeurs, leerling van de Johan Louis de Jongeschool in Zierikzee, het verkeersexamen- met vertrouwen tegemoet. „Nee, ik vind het niet eng, maar bij de roton de is het best wel moeilijk", zegt de basisscholier. „Dan moet je weten wanneer je voorrang hebt." VVN-woordvoerder Nico Stamperius grijpt zijn kans: „En nooit voorrang nemen", is zijn verkeersopvoedkun- dig commentaar. BURCH-HAAMSTEDE - Vijfentwintig jaar dorpshuis De Schutse en vijf entwintig jaar Rinus en Desiree Verseput als beheerders. Die jubilea worden zaterdagmid dag 2 mei gevierd in het Burgh-Haamsteedse dorpshuis. Het eerste deel van de middag is voor het dorpshuis. Er zijn spre kers en de burgemeester komt langs. Na de pauze staan de be heerders centraal en geeft De Wit- uit Zonnemaire best gespannen zijn omdat de verkeerssituatie bij Zierikzee toch weer heel anders is dan die rond Zonnemaire. Stop borden zie je bijna niet meer in de polder, maar hier bij Zierikzee nog wel." De route die de kinderen gis teren moesten afleggen, voerde van buitenwijk Poortambacht naar de smalle - en onoverzichtelij ke - straatjes van Zierikzee. Vervol gens ging het via de Nobelpoort richting rotonde de stad weer uit waarna de kinderen buitenom via Nieuwe Kooiweg en Laan van Saint Hilaire terug moesten fietsen naar startpunt Kabbelaarsbank. Een route die 'verkeersgevaar-tech nisch' bezien alles heeft, stelt WN-man Nico Stamperius. Een rotonde, meerdere drukke kruisin- Mirthe van Gastel, eveneens leer ling van de Johan Louis de Jonge school, komt net terug van de tocht. Ze fietste vanuit buitenwijk Poortambacht dwars door Zierikzee en via de rotonde buitenom terug naar het startpunt bij de Jan Wouter van den Doelschool. Het ging goed, meldt ze, maar het was toch best wel lastig. Net als voor Tjeerd is ook voor haar de rotonde bij de Gracht- weg een moeilijke verkeershorde. „Ik had een van de pijlen niet ge zien en wist niet meer welke kant ik op moest. Dat was best lastig." te van Haemstede een uitvoering. De cursisten Spaans spelen een to neelstukje en er is een demonstra tie volksdans. De middag is be doeld voor de gebruikers van De Schutse. Het dorpshuisbestuur trok 4000 euro van zijn reserves uit voor de jubileumviering. Het gemeentebestuur was hierop te gen, maar gaf met een beroep op de leefbaarheid later toch toestem ming de reserves aan te spreken. gen en een mix van auto's en fiet sers in middeleeuwse straatjes. „We doen nu ook nog verkeersexa- mens op andere lokaties op Schou- wen-Duiveland maar liefst zouden we het concentreren in en rond Zierikzee", aldus Stamperius, tus sen het instrueren van de deelne mers door. In het zicht van de VYN'ers en niet te vergeten politieman Dave Broekhuizen geven de kinderen keurig richting aan als ze de Schelphoekstraat verlaten en links af de Grevelingenstraat opgaan. Vleugel realiseert zich terdege dat ze zich niet altijd zo netjes en vei lig zullen gedragen in het verkeer. „Zeker als ze straks in groepjes naar de middelbare school fietsen zal het best lastig zijn. Maar van- Leerling van de Theo Thijssenschool uit Zierikzee Armara Fluijt staat ge huld in felgeel hesje klaar met haar fiets aan de hand. Ze heeft start nummer 3 meegekregen. Ze be kent, terwijl Veilig Verkeer-man Ni co Stamperius nog wat laatste aan wijzingen voor de proeve van be kwaamheid geeft, best wel zenuw achtig te zijn. Dat je bij het overste ken van een drukke weg goed op moet letten weet Armara. „Alleen vind ik het moeilijk om te weten wanneer het dan veilig is om over te steken." ZIERIKZËE - De naam is bedacht met een knipoog naar de bekende winkelketen. Zierikzee krijgt haar eigen H M-festival. De H staat voor Handel, de M voor Mendels sohn. Het festival gaat vrijdag 24 april van start met de Nacht van Handel (aanvang 20.30 uur) in de Nieuwe Kerk in Zierikzee. Tijdens dit concert is het door Matthijs Mijnders uit Goedereede gebouw de clavecimbel te horen, evenals het grote Kam Van der Meulen orgel en een vleugel. Het festival is daag laten ze in ieder geval zien dat ze wéten hoe het hoort." Dat een verkeersexamen geen ga ranties biedt, beseft ook Broekhui zen. Daarom is het in zijn visie ook belangrijk dat het niet bij het praktisch verkeersexamen blijft, maar dat met enige regelmaat aan dacht geschonken wordt aan de ge varen van het verkeer. „Als politie geven wij bijvoorbeeld uitleg over de aanrijroutes van huis naar school." Broekhuizen is met de WN'ers van mening dat je met verkeersles niet vroeg genoeg kunt beginnen. Je veilig gedragen in het verkeer moet eigenlijk, stelt Broekhuizen, een tweede natuur worden. WN laat het evenmin bij een een malig verkeersexamen. Vleugel: „We doen bijvoorbeeld in oktober een fietscontrole. Het is in die tijd dat het vroeg begint te donkeren heel belangrijk dat de verlichting goed werkt en dat de fiets tech nisch in orde is. En dat is lang niet altijd het geval." Een belangrijke rol qua verkeersge drag is weggelegd voor de ouders. Vleugel: „Wij leren de kinderen hoe het moet en dan is het natuur lijk niet de bedoeling dat de ouders vervolgens over de stoep fietsen of geen richting aangeven. Zij moeten hun kinderen juist het goede voorbeeld geven." Jelle Koster, leerling van de Theo Thijssenschool, heeft zijn woordje snel klaar als hij ondervraagd wordt over het praktisch verkeersexamen. Veilig fietsen is in zijn visie vooral een kwestie van opletten en in prak tijk brengen wat je op school hebt geleerd over het verkeer. „Het moeilijkste vind ik om te ont houden wat de verkeersborden pre cies betekenen", zegt de basisscho lier. Jelle bereidde zich terdege voor op het verkeersexamen. „Ik heb twee keer geoefend en het ging best wel goed." uitgesmeerd over ruim een half jaar en biedt concerten en andere activiteiten, waaronder een twee tal lezingen. In het eerste weekend van juni komt de klapper in de vorm van het bezoek van 'Handel himself, vergezeld van King Ge orge I van Engeland, hetgeen ge paard gaat met zang, dans en mu ziek. Een dag later speelt het Fanfa reorkest Regiment Genietroepen in de Nieuwe Kerk. Onder meer Handels fameuze 'Watermusic' staat op het programma. Drukke week voor Veilig Verkeer Nederland Aan het praktisch verkeersexamen in Zierikzee deden 147 kinderen van scholen uit Zierikzee, Kerkwerve en Zonnemaire mee. Morgen moet Veilig Verkeer Nederland weer aan de bak. Dan zijn in Oos- teriand leerlingen van de basisscholen van Oosterland, Sirjansland, Nieu- werkerk, Dreischor en Bruinisse aan de beurt. Vrijdag is WN actief op twee locaties, 's Ochtends wordt er gefietst in Burgh-Haamstede door leerlingen van de basisscholen van Burgh-Haam- stede, Renesse, Noordwelle en Scharendijke. Vrijdagmiddag komen in Brouwershaven de leerlingen van CBS De Schouw en OBS De Schoener uit de smalstad als laatste aan de beurt voor het praktisch verkeersexamen. Geslaagden krijgen een verkeersdipbma en een verkeerskwartet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 50