Aantal spijbelaars groeit ZE KOMEN ERAAN! Zeven jaar achter de tralies na fatale brand 'Directeur ziekenhuis witwasser' Veel hits door koppelen DNA buitenland Aanpak jonge brokkenpiloot faalt Minister ent vee in tegen Q-koorts 4 Woensdag 22 april 2009 pzc Rechter veroordeelt 16-jarige voor moord maastricht - De rechtbank in Maastricht heeft gisteren een 16-ja- rige jongen uit Geleen veroordeeld voor de moord op een 32-jarige plaatsgenoot in augustus. De rech ter legde hem negen maanden jeugddetentie plus tbs op. De straf is gelijk aan de eis. Volgens de rech ter heeft de jongen de confrontatie met het slachtoffer opgezocht om dat die een relatie met zijn ex-vriendin had aangeknoopt. Albayrak: geen steun overheid voor notaris utrecht - Staatssecretaris Albay rak (Justitie) ziet geen reden om notarissen financieel te steunen. Ze beseft dat een aantal notarissen het moeilijk heeft, maar bij markt werking en goed ondernemer schap hoort volgens Albayrak 'het risico van tegenvallende omzet en de consequenties daarvan'. AOW'er: meewerken huiscontrole per 2010 den haag - Volgend jaar moeten mensen met AOW, bijstand en/of kinderbijslag verplicht meewerken aan huisbezoeken, van controleurs op uitkeringsfraude. Huisbezoeken zijn volgens het kabinet als extra controlemiddel nodig omdat ie mands leefsituatie de hoogte van de uitkering beïnvloedt. Verdachte moord op overblijfwacht ontkent amsterdam - De man (31) die vol gens justitie op 24 maart bij een schoolplein in Amsterdam een overblijfwacht doodstak, ontkent. Dat zegt het Openbaar Ministerie. Op grond van camerabeelden en getuigenverklaringen meent justi tie meer bewijs te hebben. arnhem - Een 21-jarige man uit Ede is gisteren veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar en tbs met dwangverpleging voor brandstichting in een pand in Arn hem, op 29 december. Twee bewo ners kwamen daarbij om het le ven. „Het leven van twee mensen is op afschuwelijke wijze beëin digd", aldus de rechtbank in Arn hem. Een vriend van de verdachte woonde in het huis. De verdachte was die dag wiet gaan halen en zijn vriend liet hem niet meer bin nen. Hij werd boos, pakte een la ken uit een vuilniszak en stak het op de trap in brand. Hij wilde zijn vriend laten schrikken. PETER amsterdam - De bestuursvoorzit ter van ziekenhuis De Tjonger- schans in Heerenveen wordt ver dacht van het witwassen van ruim 246.000 euro en van deelname aan de oplichtingspraktijken van een voormalige zakenpartner. Onder anderen de weduwe van vastgoedbaron Willem Endstra en BN'ers Robert Schoemacher, Wil- leke Alberti en Marijke Helwegen zeggen slachtoffer te zijn van die laatste. Ook zou de ziekenhuisdi recteur zijn ex-partner hebben ver borgen voor de politie, bleek giste ren op de rechtbank in Amster dam waar de twee terechtstonden. Het Openbaar Ministerie verdenkt de zakenpartner van oplichting, verduistering, valsheid in geschrif te en witwassen. Zo zou hij zich hebben voorgedaan als juridisch adviseur. Eén van zijn slachtoffers is Anita Schuts, weduwe van de ge liquideerde vastgoedhandelaar Willem Endstra. Tijdens de zitting bleek dat de rol van de ziekenhuis directeur in de zaak groter is dan in eerste aanleg bleek. De direc teur wordt verdacht van betrokken heid bij de strafbare feiten die zijn voormalige partner heeft gepleegd. den haag - DNA-sporen van mis drijven in Nederland leverden het afgelopen jaar bijna vijfhonderd keer een overeenkomst op met DNA in een buitenlandse data bank. Door de grensoverschrijden de controle van DNA-databanken is de kans gegroeid dat er alsnog een verdachte wordt gevonden in onopgeloste zaken. Het Neder lands Forensisch Instituut weet niet hoe vaak er door de matches misdrijven zijn opgelost. Nederlandse DNA-sporen worden sinds 2008 vergeleken met -profie len die opgeslagen zijn in databan ken in Duitsland, Oostenrijk, Slo venië, Luxemburg en Spanje. Ook het aantal gevonden matches in de Nederlandse DNA-databank nam den haag - De aanpak van begin nende automobilisten die zware overtredingen begaan faalt. Bureau Verkeershandhaving Openbaar Mi nisterie (BVOM) spreekt van een zorgwekkende situatie. Het aantal uitgedeelde strafpunten is de afge lopen jaren gestaag gedaald, van 6000 in 2005 naar 4000 afgelopen jaar. Er is geen reden te denken dat beginnende automobilisten (veelal jongeren) beter zijn gaan rij den, aldus het Bvom. „Er is sprake van verslapping bij justitie." HÈ GET, Mü£T PttT NOU INÓS-IO In 2007 gingen 50.504 kinderen zonder geldige reden niet naar school. den haag - Het aantal spijbelende kinderen is in 2007 opnieuw geste gen. In dat jaar gingen 50.504 kin deren zonder geldige reden niet naar school. Dat is bijna twee pro cent van het aantal leerplichtigen van vijf tot zeventien jaar. Het verzuim vindt niet alleen in de grote steden plaats, maar steeds vaker ook in de kleinere gemeen ten. Dat blijkt uit het jaarlijkse onder zoek Kinderen in Tel van het Ver- wey-Ionker instituut en een aantal hulporganisaties waaronder Defen ce for Children, Unicef, Jantje Be ton en Stichting Kinderpostzegels. Het onderzoek wordt vandaag ge presenteerd. Kinderen in Tel brengt jaarlijks de leefsituatie van jongeren in beeld aan de hand van aspecten uit het Internationale Verdrag voor de Rechten van het Kind. Zo hebben de onderzoekers gekeken naar zui gelingen- en kindersterfte, school verzuim, kindermishandeling, jeugdwerkloosheid en jeugdcrimi naliteit. De onderzoekers constate ren dat veel gemeenten hun ver zuimbeleid niet op orde hebben 1^ Bijna twee procent van het tota- Ie aantal leerplichtige kinderen in ons land spijbelde in 2007, blijkt uit een onderzoek dat van daag wordt gepresenteerd. doordat zij slecht registreren. In eerdere onderzoeken werd dit ook al vastgesteld. Schoolverzuim kan een voorbode zijn van schooluit val en jeugdcriminaliteit en dat moet voorkomen worden, aldus de onderzoekers. Zij willen dat ge meenten en de centrale overheid dit nu eindelijk goed gaan aanpak ken. De algehele situatie van jonge ren is in 2007 overigens iets verbe terd, blijkt uit het onderzoek. Zo waren minder jongeren werkloos, daalde het aantal tienermoeders en kwam kinder- en zuigelingen sterfte minder vaak voor. Wel groeide het aantal jongeren in de jeugdzorg en'nam ook het aantal jongeren dat voor de rechter moest verschijnen toe. www.kinderenintel.nl im 'U4 .UPMMA ETTEN-LEUR - Dierenartsen in Brabant en in delen van Gelderland en Lim burg zijn gisteren begonnen met de verplichte vaccinatie van geiten en schapen tegen Q-koorts. In aanwezigheid van minister Gerda Verburg (Landbouw, foto) werd in Etten-Leur de eerste geit ingeënt. De ministeries van Landbouw en Volksgezondheid hebben aan de boeren bovendien maat regelen opgelegd voor bijvoorbeeld de opslag en het uitrijden van mest waardoor de ziektebacterie mogelijk in de lucht terechtkomt. Volgens de GGD Hart voor Brabant is er nu eindelijk voldoende aandacht voor het pro bleem. De vrijwillige vaccinatie die na de zomer begon was te laat om nu effect te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4