P je die import niet zien Tweede huis alternatief bij krimp ZE KOMEN ERAAN! Zaamslag Recreatiehuis GS onbezorgd over toegezegd geld voor wegen Hypotheken dalen sterk Weer verdachte nertsenactie pzc Woensdag 22 april 2009 3 COMMENTAAR Zeeland zit met een dilemma. Hier zijn nu al de meeste tweede woningen van Nederland en door krimp van de bevolking zal dit verschijnsel nog groeien. Is dit een ongewenste ontwikkeling of een kans? Keurig nette, maar lege huizen staan 's winters in stille dorpskernen. Rijke toeristen hebben de prijzen zó opgedreven dat jonge Zeeuwen er niet aan komen. Met dit schrikbeeld voor ogen proberen sommige Zeeuwse gemeenten het aantal tweede woningen te beperken. Zolang er voldoende vraag is van Zeeuwen, werkt dat goed. Maar met de verwachte krimp van de bevolking is dit beleid lang niet overal vol te houden. Dan dreigt leegstand en verpaupering. Dat is nog veel erger dan dat de dorpskernen 'recreatieparkjes' worden. Daarom is het advies van onderzoeker Dick van der Wouw om van deze nood een deugd te maken, buitengewoon nuttig. Zeeland kan krimp van de vaste bevolking opvangen met méér gasten in méér tweede woningen. Dan zal er hier en daar wel eens een paar maanden geen licht branden, maar dan is er uiteindelijk toch meer leven in de brouwerij. Skeeleren op de Olympische spelen Skeeleraar Erwin Mesu blogt op www.pzc.nl/blog Het hoeft helemaal niet erg te zijn dat meer woningen in een dorp worden ge bruikt als tweede woning, zegt Dick van der Wouw, onderzoeker bij Scoop. „Waar mensen tweede huizen hebben, is de omgeving mooi en dus aantrekkelijk om te wonen." En daar kunnen gemeen ten gebruik van maken, vindt hij. Kustgemeenten doen er nu van al les aan om tweede woningbezit in dorpskernen te voorkomen. In Noord-Beveland, Sluis en Veere, de Zeeuwse top drie van gemeen ten met de meeste tweede wonin gen, is het verboden. „Behalve als een huis ongeschikt is om perma nent te bewonen", zegt Marjolein Reinhoudt van de gemeente Sluis. „Omdat zo'n huis te klein is bij voorbeeld." In Noord-Beveland en Veere is het juist in een aantal va kantieparken weer toegestaan om permanent te wonen. En in alle drie de gemeenten mag je in het buitengebied wel een tweede huis hebben. Sluis is één van de Zeeuwse ge meenten waarvan de bevolking nu al krimpt. „Als er mensen overlij den, komt hun huis leeg te staan", zegt Van der Wouw. „De kinderen zetten het te koop en als de lokale bevolking het niet wil, wie gaat het dan kopen? Er zijn misschien wel anderen die daar graag willen wonen." Dat kun je als gemeente erg vin den; je kunt er ook voor zorgen dat die tweedewoningbezitters va ker komen: hun tweede huis wordt op die manier hun eerste huis. „Dat kan door de omgeving aantrekkelijker te maken", denkt Van der Wouw. „Gemeenten moe ten ervoor zorgen dat het plezierig is om in zo'n dorp te zijn. Het vere nigingsleven zou zich bijvoorbeeld op de tweedewoningenbezitters kunnen richten. Zeeland moet er alles aan doen om zo aantrekkelijk mogelijk te blijven, en zich verko pen als prachtige woonprovincie." Wethouder Jan Bostelaar (Veere) voelt er niets voor om het beleid aan te passen. „Op dit moment is het hartstikke nodig dat er wordt gehandhaafd. Huizen die voor de verhuur worden verkocht, drijven de huizenprijzen op. En dat is slecht voor onze inwoners. Boven dien is er nog genoeg vraag naar woningen in Veere." MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur maakt zich geen zorgen over een eventueel gat in de finan ciering van de verbetering van de Sloe- en Tractaatweg. Gedeputeerde Frans Hamelink (CU, natuur): „We hebben een af spraak met het rijk over een bijdra ge van too miljoen euro voor infra structuur in het kader van het na- tuurherstel Westerschelde. Wij hebben ons daaraan gehouden door te zorgen voor 300 hectare natuur. We gaan er vanuit dat het rijk zijn deel van de afspraak ook nakomt." Gedeputeerde Staten hebben al leen de brief van het kabinet over het niet doorgaan van de ontpolde- ring van de Hedwige gezien. „Na dere uitleg en inzicht in de gevol gen ontbreken", zegt Hamelink. „Daarover zullen we het wel met het ministerie van LNV hebben." met twee jaar jeugddetentie. „Het jeugdstrarecht is ontoereikend", zei de hofaanklager. Zelf wil de ver dachte volgens het minderjarigen- recht worden behandeld. „Het was allemaal groepsgedrag en dat past bij minderjarigen", zei de jongen, die in jeugddetentie de ha vo wil afmaken. Daarna wil hij een technische hbo-opleiding vol gen. De jongen wil op kamers gaan wonen, omdat terugkeer in de kleine gemeenschap van Zaam slag na de dood van de postbode niet meer mogelijk zou zijn. middelburg - Het gemiddelde hy potheekbedrag is in Zeeland het eerste kwartaal van dit jaar met 2,72 procent gedaald ten opzichte van het eerste kwartaal van 2008. Ten opzichte van het laatste kwar taal van vorig jaar is dat bedrag zelfs met 7,88 procent gedaald. Dat maakte het Kadaster gisteren be kend. De gemiddelde hypotheek lag eind vorig jaar op 235.978 euro. Het gemiddelde van de hypothe ken in het eerste kwartaal van dit jaar was 217.384 euro. stavenisse - De Nationale Recher che heeft gisterochtend een 19-jari- ge vrouw uit Amsterdam aange houden die in maart betrokken zou zijn geweest bij een bevrij dingsactie van nertsen in Stavenis- se. Dat heeft het landelijk parket van het Openbaar Ministerie laten weten. De vrouw is na de zoge naamde Vegan Streaker, de twee de verdachte die de politie heeft aangehouden om deze actie, waar bij 2500 tot 3000 pelsdieren wer den vrijgelaten. Ga naar uw Globe Reisburo of kijk op www.globereisburo.nl/disneyweken De Noordstraat van Retranchement waar oude huisjes zijn afgebroken voor nieuwe permanente of tweede woningen. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3