Cultuur Lach en smart BenZeker Eenakterfestival in Spiegeltheater De allerhoogste spaarrente van Nederland? Delta Brass Zeeland presenteert eerste album en brengt een wereldpremière Warme klanken bij Brasil Dois Mil 28 Woensdag 22 april 2009 PZC Concert met bijzondere composities van Joop van Dijk en Nick Woud. door Rolf Bosboom dreischor - Delta Brass Zeeland presenteert zaterdag in Dreischor zijn eerste cd. Bovendien speelt het orkest de wereldpremière van het symfonisch gedicht The stan ding tower. Het concert, onder lei ding van dirigent Luc Vertommen, is in de Sint Adriaanskerk in Dreischor en begint om 19.30 uur. De cd van de Zeeuwse brassband, die op hoog landelijk niveau (eer ste divisie) speelt, heet Prelude for a hero, naar de gelijknamige com positie van Joop van Dijk. Hij schreef het titelstuk naar aanlei ding van de viering van de 400e geboortedag van Michiel de Ruy- ter, in 2007. De cd bevat verder on der meer de nieuwe compositie Track! van Nick Woud, paukenist van het Koninklijk Concertge bouworkest. De contacten die dankzij de De Ruyter-compositie met Joop van Dijk waren ontstaan, hebben in middels een vervolg gekregen. Me de op initiatief van dirigent Luc Vertommen is het idee ontstaan Delta Brass een origineel werk van Van Dijk te laten spelen tijdens het Wereld Muziek Concours 2009, op 11 juli in Kerkrade. Van Dijk is, behalve tubaïst bij de Koninklijke Marinierskapel, een bekend componist voor blaasmu ziek. Het stuk dat hij nu heeft ge schreven, is zijn eerste grote werk voor een brassband uit de eerste di visie. De compositie is het symfo nisch gedicht The standing tower geworden. Het is gebaseerd op De ondergang van Westerschouwen, de Zeeuwse legende die Nienke van Hichtum (1860-1939), bekend van AJke's tiental, schreef Het verhaal gaat over een zeemeer min die spartelend in de netten van de vissersschepen van Wester schouwen belandt. Ze vvordt ge vangen genomen en de vissers drij ven de spot met haar, totdat een zeemeerman verhaal komt halen en probeert haar te bevrijden. De vissers weten echter aan hem te ontsnappen. De zeemeerman waarschuwt dat als ze zijn vrouw niet teruggeven, uiteindelijk alleen de toren van Westerschouwen zal blijven staan. Dat blijkt uiteinde lijk geen loos dreigement te zijn. Sprookjes en emoties als rode draad door toneelvoorstellingen. MIDDELBURG - Het Zeeuws Cen trum voor het Amateurtheater (ZCA) houdt het komend week end het jaarlijkse Eenakterfestival in het Spiegeltheater in Middel burg. Het programma biedt opval lend veel eigen producties en he dendaags repertoire. Met het festival wil het ZCA on der meer laten zien hoe boeiend en gevarieerd amateurtoneel kan zijn. Ook is het evenement be doeld als ontmoeting en uitwisse ling tussen de diverse toneelgroe pen. Om te komen tot kwaliteits verbetering worden alle opvoerin gen gevolgd door een publieke na bespreking, onder leiding van pro vinciaal toneeladviseur Ron Lub- bersen. De vakjury wordt dit keer gevormd door acteur, regisseur en toneeldocent Herman Bolten en Luc Eisema, regisseur, tekstschrij ver en amateurtheaterconsulent in Friesland. Het festival wordt vrijdag om 20.00 uur geopend door ZCA-voor- zitter Daan van der Wekken. Die avond treden op: Toneelvereniging Pauze (Met de beentjes omhoog), Vereniging Middelburgs Theater (Stroomstoring), Steffen Brinkhaus (Stff solo) en Toneelvereniging Hel vetia (De Speler). Zaterdag gaat het festival om 14.00 uur verder, met Toneelvereniging Heer Hendrik (Gekaapt (gekapt, geknipt en gescho ren)), Toneelvereniging 't Spie geltje (Regenwormen) en Jong Op Drift (B&Wpart two en Er was eens). Zaterdagavond is het vanaf 20.00 uur de beurt aan Camere van Rhe- torica St. Jan ten Steene (Vergane Glorie), Jongerengroep Op Drift (Echte Meiden), De Zeeuwse Kome die (U, ik en jij) en Theatergroep Zierik (Jongensdromen). Het festi val wordt zondagmiddag vanaf 14.30 uur afgesloten door Theater- groep Intermezzo (Ik wil, ik moet, ik durf niet, ik kan niet anders), Theatergroep Roos (Er was eens) en Het Middelburgs Theater (selec tie uit Dwazen). Zeeuwse groep geeft drie concerten met Portugese muzikant. door Ali Pankow WISSENKERKE - Braziliaanse bossa en samba en zogeheten Baladas Portuguesas vormen de ingrediën ten voor de optredens van Brasil Dois Mil. Deze groep met vier Zeeuwse muzikanten geeft samen met de Portugese gastmuzikant Luis de Sousa de komende weken drie concerten in Zeeland. Eerst treedt Brasil Dois Mil zater dagmiddag om 12.00 uur op in dorpshuis Onder de Toren in Wis- senkerke. Dit concert is een onder deel van de poëziemanifestatie Kunstspoor Noord-Beveland met uitreiking van de Maerlant Poëzie prijs. De genomineerden daarvoor zijn: Anneke Schenk, Frouke Hansum, David Troch, Anja Kop- mels en Hans Dingemanse. Een tweede concert geeft Brasil Dois Mil zondagmiddag in De My the in Goes (15.00 uur). Een week Moniek de Leeuw (viool), zanger/gitarist James van de Water, zangeres Eve line Satink en gastzanger/-gitarist Luis de Sousa. later, zondag 3 mei, is er nog een optreden in het Arsenaaltheater in Vlissingen (15.00 uur). James van de Water (zang/gitaar) en zangeres Eveline Satink hebben een belangrijk aandeel in Brasil Dois Mil. Hun samenwerking zorgt voor warme klanken met emotie en expressie. Gast De Sou sa en Van de Water leveren onder meer een aandeel met eigen reper toire. De groep bestaat verder uit Hugo Dirkson (semi-akoestische bas), Moniek de Leeuw (viool). Mama Roux presenteert nieuwe cd Mest Mist in Razzmatazz. door Marius Roeting OOST-SOUBURG - Het was bij de vastlegging van het concert waar schijnlijk niet bewust bedoeld, maar het komt wel heel erg goed uit. Razzmatazz is een podium waar geluisterd wordt en Mama Roux heeft een verse cd. Waar kun je een - bijna - premièrevoor stelling beter tot zijn recht laten ko men dan op de zolder van Razz matazz in Oost-Souburg? Zaterdagavond stelt het vijfkoppi ge gezelschap Mest Mist voor. „Naast de lach is er ook de smart", volgens tekstschrijfster Mieke Rous. Enkele jaren geleden werd zij ge grepen door het zangvirus. Ze is er nooit meer vanaf gekomen. „Mijn inspiratiebron is de eerste plaat van het Vlaamse trio Laïs. Dat wilde ik ook. Daarvóór heb ik helemaal niets met muziek gehad of gedaan. Ik vond twee andere meiden en we gingen liedjes zin- gen in een huiselijke sfeer. Ik be gon zelf te schrijven", vertelt ze en thousiast. Tijdens een van de optredens ont moetten zij contrabassist Erik van Loo en accordeonist/pianist Juul Beerda. „Wederzijds waren we van elkaar onder de indruk en we be sloten samen wat te doen. Door een meer professioneel gerichte aanpak verlieten de twee oorspron kelijke zangeressen de groep. In de huidige samenstelling werken we sinds 2005." De muziek van Mama Roux wordt ingedeeld bij de folk, maar Rous geeft onmiddellijk toe dat dit wat BenZeker.nl vergelijkt en helpt u op weg! Het theatrale speelt een belangrijke rol in de optredens van Mama Roux.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30