In het dorpshuis zul PZC i OM eist drie jaar cel tegen verdachte Jokken gBBMI De krant 5 weken voor 15 euro! 2 j Woensdag 22 april 2009 PZC ERNST JAN ROZENDAAL Vijfjaar geleden telde Nederland 55.000 communica tie-adviseurs tegenover 13.000 journalisten. Gezien het oerwoud aan communicatiestudies en de afnemende werkgelegenheid in de journalistieke sector mag worden aange nomen dat die verhouding sindsdien alleen maar schever is ge groeid. Of het publiek wijzer wordt van deze wildgroei aan voorlichters, pr-medewerkers en spin doctors valt te betwijfe len. Wel lijkt het inmiddels volstrekt normaal de pers te mani puleren. Een mooi voorbeeld is de poging van de door communica tie-adviseurs omringde Utrechtse burgemeester Aleid Wolfsen om een verhaal over zijn pen sionkostenvergoeding uit de pu bliciteit te houden. Hij kreeg de uitgever van Ons Utrecht zo ver de complete oplage van honderd dertigduizend nieuwskranten te vernietigen. Gisteren werd be kend dat het AD onderzoekt of Wolfsen ook hoofdredacteur Arjeh Kalmann van dochterkrant Utrechts Nieuwsblad heeft weten te overreden het verhaal onder de pet te houden. Bood de Utrechtse burgemeester - een beetje laat - tenminste nog zijn excuses aan, zijn Borselse collega Jaap Gelok hebben we dat nog niet zien doen. Wolfsen wilde een verhaal uit de publiciteit houden; om een nieuwe website te promoten hield de afdeling voorlichting van de gemeente Borsele juist een kul- verhaal in stand. 'Zullen we de media op de mouw spelden dat de kerncentrale Borssele wordt omgebouwd tot een fiin- park?' brainstormden Gelok en zijn medewerkers. Dus ver scheen twee weken na 1 april een nepfilmpje op internet. Te genover achterdochtige verslaggevers - en de gemeenteraad - werd volgehouden dat het écht geen publiciteitsstunt was. Zo gaan voorlichters zich gedragen als voorliegers. Met de goedkeuring van hun baas, Jaap Gejok. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Zo gaan voorlichters zich gedragen als voorliegers COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/iezersservice of bei: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl ia, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening firy/i s De PZC gaat zorgvuldig om nel persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie Landelijk heeft Zeeland relatief het hoogste aantal niet permanent bewoonde huizen. Vaak gaat het om vakantiehuisjes. door Natiia Berlcelder en Ondine van der Vleuten Retranchement is een plaatje. Fris lentegroen omlijst de molen en fleurt het vriendelijke dorpshart op. Het is stil in de stra ten. Anton Coppers (79) scharrelt rond in zijn moestuin. Tijd voor een praatje? Natuurlijk! Nee, hij vindt het helemaal niet erg dat Ret ranchement zo veel 'import' her bergt. „Zonder die mensen was dit een oud dorp geworden." Veel nieuwe eigenaren knapten hun huisje piekfijn op. Zo gezien was het een prima middel tegen ver paupering door leegstand. Kort om, hij vindt het wel gezellig. „Ik weet precies wie of er is en wie er komt wonen. Ik maak met ieder een een praatje. Maar ja, ik ben dan ook nooit binnen, ik zit altijd hier buiten." Geen sprietje onkruid te beken nen, hier. Dat is wel anders in het speeltuintje achter hem, onder- Albert en Irma van Lancker, aan de wandel met poedel Daisy, kan eigenlijk maar op één adres te recht: tearoom/restaurant De Parle vinker, tegenover dorpshuis D'Ouwe Schoole. De Parlevinker is het enige punt in Retranche ment waar mensen terechtkunnen die een pinautomaat zoeken. „Dan laat ik ze hier maar wat extra pin nen", zegt Tamara de Dalie. Van Pasen tot begin november is het druk in De Parlevinker. Toeristen op doortocht, de bewoners van de vakantiehuizen en natuurlijk de dorpsbewoners zelf, voor wie De Parlevinker hét ontmoetingspunt Er zouden er meer moeten ko men, maar daarvoor is geen ruim te. Ondertussen staan er wel twee de woningen te koop", weet de boerin te vertellen. Want ook on der de tweedewoningbezitters slaat de vergrijzing toe. Helaas wor den voor de woningen die nu te koop staan, bedragen gevraagd die een starter niet kan betalen. Dat geldt net zozeer voor andere poten tiële gegadigden. „Het is hier veel te duur geworden", klaagt een Duitser die hier al tien jaar komt. De Vlamingen Albert en Irma van Lancker prijzen Retranchement de hemel in, maar helaas: van een „Zonder die mensen was dit een oud dorp geworden." is. Tamara de Dalie zou graag wat meer horeca in het dorp zien. Nu is het wel héél stil. „Meer bedrijvig heid zou goed zijn. Wat die twee de woningen betreft, die hebben het voor de jonge mensen van het dorp zelf wel onmogelijk gemaakt hier te blijven. De huizen zijn veel te duur geworden. Onze jonge mensen moeten daardoor vertrek ken." Een tijd geleden heeft de gemeen te Sluis geprobeerd daar verande ring in te brengen. Een aantal klei ne, oude huisjes werd gesloopt en daarvoor in de plaats kwam nieuw bouw, speciaal voor startende jon- „Ik weet precies wie of er is en wie er komt wonen: deel van Steakhouse Jopie. Dat staat dan ook al jaren leeg. Hetzelf de geldt voor Le Triangle d'Or aan de Markt. Wegens gezondheidspro blemen heeft ook de warme bak ker - annex dorpswinkel - tijdelijk de deuren gesloten. Het antiekwin keltje is dicht en hotel 't Zwin eveneens. Het Antwerpse koppel De cijfers verklaard Het CBS heeft het bevolkings register gekoppeld aan het ei gen woningregister. Daarin staan huizen die bedoeld zijn om permanent bewoond te worden. Niet alle onbewoonde wonin gen zijn in gebruik als vakantie huis. Een deel van de huizen staat leeg, een ander deel is in gebruik als bedrijf, bijvoor beeld als kinderdagverblijf. Vakantiehuizen op recreatie parken heeft het CBS niet mee geteld. Tenzij die vakantiehui zen ook permanent bewoond mogen worden. ge gezinnen. De prijs was aantrek kelijk. Daarbij gold wel een voor waarde: de woning mocht tien jaar niet doorverkocht worden. Carien Voogdt legt net wat eitjes in de kraam vóór haar boerderij, in de schaduw van de molen van Retranchement. „Die starterswo- ningen waren een enorm succes. Niet-bewoonde woningen tweede huis hier kunnen ze met de huidige prijzen alleen maar dro men. Een doodgewoon tussenwo- ninkjemioet al 180.000 euro op brengen. Definitief hier gaan wo nen is geen optie. Albert van Lan cker: „Je denkt toch vooruit. Zo lang je mobiel bent, gaat het nog. Maar als je ouder wordt, wil je voorzieningen in de buurt heb ben." 'Wie steelt is een dief, staat op een bordje bij de geldkist van Ca rien Voogdt. Niet dat daar in Ret ranchement veel kans op is. Twee dewoningbezitters hoeven in de maanden dat zij buiten Retranche ment verblijven, niet bang te zijn voor inbrekers. De inwoners ken nen elkaar en houden als vanzelf sprekend een oogje in het zeil. „Ie dereen praat met elkaar, ook de'im port. Dat is wel zo", zegt Carien Voogdt. „Maar toch merk je ver vreemding. Die tweedewoningbe zitters zul je niet zien in het dorps huis. Terwijl ze voor nog geen tien tje per jaar van alle activiteiten op de hoogte gesteld zouden wor den." Zeeland heeft relatief de meeste huizen die niet (permanent) bewoond zijn. Gemeente Aantal van Provincie Aantal %van niet-bewoond totaal niet-bewoond totaal Sluis 3014 22 Zeeland 14.852 9 Noord-Beveland 801 20 Zuid-Holland 109.252 7 Veere 1448 14 Noord-Holland 79.281 7 Schouwen-Duiveland 1479 10 Limburg 31.314 6 Vlissingen 1785 8 Gelderland 37.141 5 Terneuzen 1830 7 Overijssel 24.182 5 Hulst 933 7 Friesland 14.682 5 Middelburg 1128 5 Groningen 12.118 5 Goes 849 5 Drenthe 9.931 5 Tholen 519 5 Noord-Brabant 41.309 4 Borsele 464 5 Utrecht 21.449 4 Reimerswaal 422 5 Flevoland 4.574 3 Kapelle 180 4 Rolant Quist bron CBS DEN HAAG - Het Openbaar Ministe rie heeft in hoger beroep een ge vangenisstraf van vier jaar, waar van een jaar voorwaardelijk, geëist tegen een t6-jarige jongen uit Zaamslag. Volgens de hofaanklager heeft de jongen de 56-jarige post bode P. Herwegh vorig jaar met een hamer vermoord. Vorig jaar wilde een groep jonge ren in Zaamslag luidruchtig de Ko ninginnenacht vieren. Zij stalen een knalapparaat en zette het op het dak van de kerk. Toen het slachtoffer de groep aansprak, kreeg hij eerst een vuistslag van een 17-jarige jongen. Daarna sloeg de 16-jarige, die erg veel had ge dronken, met de hamer op het hoofd van de man. Deze overleed aan ernstig hersenletsel. De rechtbank in Middelburg ver oordeelde de jongen vorig jaar tot twee jaar jeugddetentie wegens doodslag na een eis van vijf jaar. Het Openbaar Ministerie ging in hoger beroep omdat niet het jeugd- maar het volwassenenrecht zou moeten worden toegepast. Ook vond het Openbaar Ministe rie dat de jongen met voorbedach ten rade had gehandeld en daar door geen doodslag maar moord had gepleegd. „Deze jongen is over een afstand van 25 meter naar het slachtoffer gelopen", zei hofaanklager C. Strack. „Hij heeft de tijd gehad om na te denken. Toch koos hij ervoor om naar het slachtoffer te lopen, de hamer uit zijn mouw te halen en te slaan." De hofaanklager zei het 'onverkoopbaar' naar de sa menleving toe te vinden dat een 16-jarige na een moord wegkomt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2