Kapelle: spijt van windmolenpark 2VOOR1 V.A. €99 INCLUSIEF GRATIS GEKLEURDE GLAZEN Cargill Bergen op Zoom schrapt tachting banen Zwerfafval in natuur wekt ergernis ZE KOMEN ERAAN! Groede wil profiteren van Waterdunen Celstraf voor heler uit Eede WPZC Woensdag 22 april 2009 23 Bouw turbines in Willem Annapolder achteraf niet gelukkig. door Harmen van der Werf KAPELLE - De deur gaat in de ge meente Kapelle op slot voor de bouw van meer windmolens. Het college van B en W vindt dat Ka pelle met het windmolenpark in de Willem Annapolder genoeg heeft gedaan aan windenergie. B en W lijken zelfs spijt te hebben dat dit windpark is toegestaan. Dit blijkt uit het nieuwe ontwerp- bestemmingsplan voor het buiten gebied van Kapelle, dat onlangs is gepubliceerd. In de Willem Anna polder, onder de rook van 's-Gra- venpolder, zijn enkele jaren gele den tien stevige windturbines ge zet. Ze hebben de polder - waarin ook een groot glastuinbouwbedrijf en rioolwaterzuivering zijn geves tigd - een industriële uitstraling ge geven, iets wat op het gemeente huis in Kapelle kennelijk vooraf niet is onderkend. B en W' van Kapelle zijn inmid dels tot het inzicht gekomen dat zo'n fors windmolenpark eigenlijk misstaat. In het ontwerp-bestem- mingsplan voor het buitengebied wordt nu vastgesteld dat de komst van de windturbines in de Willem Annapolder 'tot grote landschappe lijke consequenties heeft geleid'. De provincie heeft dit overigens al eerder ingezien en - ook achteraf - in het eigen omgevingsplan alle mogelijkheden voor meer great ly Kapelle heeft zijn bijdrage aan windenergie in Zeeland wel gele verd, vindt het Kapelse college van B en W. De deur gaat op slot voor nieuwe initiatieven. schalige windmolenparken in Ka pelle geschrapt. In het nieuwe ontwerp-bestem- mingsplan van Kapelle wordt die lijn verder doorgetrokken. Kapelle zet de ontwikkeling van windener gie binnen de eigen grenzen hele maal op slot. Dat geldt voor nieu we windmolenparken en de uit breiding van het bestaande park, maar ook voor de plaatsing van kleine, losstaande windturbines. Aan de Schoorse Zeedijk richting Hansweert - waar twee oudere mo lens staan - bestond nog de moge lijkheid extra windmolens te bou wen, maar het Kapelse college van B en W wil daar nu ook een stokje voor steken. Landbouworganisatie ZLTO heeft op het voorstel met betrekking tot de Schoorse Zeedijk gereageerd. Zij vindt uitbreiding van het aan tal windturbines nabij Schore wel wenselijk. Voor boeren kan winde nergie vanwege de subsidies een aardige inkomstenbron zijn. B en W wijzen het ZLTO-verzoek af, omdat Kapelle al 'een belangrijke bijdrage aan uitbreiding van het aantal windturbines in Zeeland heeft geleverd'. BERGEN OP ZOOM - Multinational Cargill sluit in de herfst zijn maïs- en zetmeelfabrieken in Bergen op Zoom. Daardoor verdwijnen tachtig van de 320 arbeidsplaatsen. De tarwe- en glucosefabrieken in de West-Brabantse plaats blijven wel in bedrijf De maïs- en zetmeelfabriek in Ber gen op Zoom bevoorraadt met na me de Europese papier-, karton-, en golfkartonindustrie: Die sector is flink getroffen door de economische crisis. Bovendien is de vraag naar deze producten structureel gedaald. Cargill probeert zoveel mogelijk mensen met een vast contract on der te brengen in andere vestigin gen, waaronder Sas van Gent. De vestiging in Zeeuws-Vlaande- ren ontsnapt aan een reorganisatie vanwege de economische crisis. Het Amerikaanse bedrijf heeft 160.000 werknemers in 67 landen. YERSEKE - Rob van de Leur uit We- meldinge stoort zich er mateloos aan; elke keer als hij door natuurge bied Yerseke Moer wandelt, strui kelt hij over lege bierblikjes, drank flessen en ander afVal. Omdat beheerder Stichting Het Zeeuwse Landschap het volgens hem niet doet, heeft de Wemeldin- genaar afgelopen weekeinde sa men met twee anderen zelf de vuilniszakken maar ter hand geno men. Na twee uur en een kwartier opruimen kon het drietal elf zak ken vol met blikjes, petflessen, kar tonnen verpakkingen en plastic zakjes tellen. En kennelijk wordt er in de Moer stevig gedronken, want er werden ook nog twaalf le ge portflessen, vier jonge jenever- flessen en vijf bierflessen gevon den. Verder lagen er nog zo'n twaalf plastic plantenpotten. „En dan hebben we nog maar één rou te schoongemaakt, dus het is nog lang niet alles", zegt Van de Leur. Het afval ligt er volgens hem al ge ruime tijd, een indicatie dat Het Zeeuwse Landschap het schoon houden van de Moer niet hoog op de agenda heeft staan. De stichting laat in een reactie we ten dat zwerfvuil alleen wordt op geruimd in geval van 'hinder of ge vaarlijke situaties'. „Wel wordt ge probeerd om met de gemeente in dit gebied jaarlijks het zwerfvuil op te ruimen tijdens de landelijke schoonmaakdag, maar de gemeen te geeft prioriteit aan andere gebie den." De stichting wil graag dat vrijwilligers het schoonmaken op zich nemen. De Leur vindt dat van de gekke. „Iedereen schuift het probleem door en ondertus sen gebeurt er dus niets." Werkgroep bereidt dorp nu al voor op realisatie megaproject. door Frank van Cooten GROEDE - Het dorp Groede bereidt zich nu al voor op de komst van natuur- en recreatieproject Water dunen bij Breskens. De werkgroep Waterdunen/Groede wil dat Groe de gaat profiteren van de verwach te toename van het aantal toeris ten, plus de voorspelde grotere spreiding van het toerisme door het jaar heen. De plannenmakers van Waterdu nen verwachten dat veel toeristen af zullen komen op de aanleg van driehonderd hectare getijdenatuur en de nieuwe recreatiewoningen in de Oud Breskenspolder. De inwoners zijn op 25 maart voor gelicht over Waterdunen. Naar aan leiding van deze drukbezochte bij eenkomst, besloten tien bezoekers tot de vorming van de werkgroep Waterdunen/Groede. Onderwer pen waar de werkgroep zich mee gaat bezighouden zijn bebouwing, horeca en toegankelijkheid van Waterdunen, parkeergelegenheid, fiets-, wandel- en ruiterpaden, be wegwijzering, horeca en midden stand, theatervoorstellingen, expo sities en concerten in Groede en de vogelstand in relatie tot Water dunen; Groede als centrum voor vogelliefhebbers. De werkgroep hoopt op een goede samenwerking met de gebiedscom- missie en stelt goede infomatie- voorziening over de vorderingen van dit project zeer op prijs, laat de werkgroep weten in een brief aan de gebiedscommissie. Gedeputeerde Frans Hamelink is na het afschieten van de ontpolde- ring van de Hedwigepolder door het kabinet blij dat de Zeeuwse in vulling van het natuurherstel waar onder Waterdunen door minister Verburg van Landbouw en Natuur wordt gesteund. MIDDELBURG - Tegen een 46-jarige man uit Eede is voor de rechtbank in Middelburg een gevangenisstraf van 63 dagen, een taakstraf van 240 uur en een rijontzegging van vijftien maanden geëist. De man wordt ervan verdacht ruim 800 kledingstukken en 33 lampen te hebben geheeld. Midden septem ber bedreigde hij in Aardenburg een kennis, die de politie zou heb ben getipt. Een jaar eerder werd hij in zijn auto betrapt, terwijl hij ruim drie keer méér alcohol uit ademde dan was toegestaan en hij bovendien reed terwijl zijn rijbe wijs ongeldig was verklaard. Specsavers biedt serieus voordeel. Nu van 22 april t/m 17 mei bovenop het standaard 2V00R1 voordeel, gratis gekleurde glazen optie bij uw tweede bril. Bij Specsavers nemen wij u en uw portemonnee serieus. Ga toch meteen naar Specsavers. uw vestiging; Specsavers Middelburg Lange Delft 17 (tegenover Blokker) 0118 642 260 Opticiens 2voorlgeldt bij aankoop van een montuur v.a. 99 en een 2e montuur uit dezelfde prijscategorie en met dezelfde glazen. Vraag naar de voorwaarden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25