'Gedetineerde Belg naar cel in Nederland' PZC ZE KOMEN ERAAN! Vakantieplannen? 'Muziekluier maakt peuter snel zindelijk' lees vind leef 1 O Woensdag 22 april 2009 PZC Gevangenissen in Nederland In Nederland hebben we een capaciteit van bijna 15.000 cellen voor gestrafte volwassenen. Het aantal in België ligt rond de 8.700, terwijl er 10.300 nodig zijn. Belgen worden Groningen mogelijk binnenkort in Nederland geplaatst. Capaciteit gevangenissen Gemiddelde strafrechtelijke capaciteit in de periode 2003-2007 in Nederland voor volwassen gedetineerden. 14.818 ifogcaphics: CvW foto: ANP bron: Dienst Justitiële Inrichtingen i België wil honderden gedeti neerden hun straf laten uit zitten in Nederlandse cellen. De Belgische minister van Justitie hoopt 'de druk wat van de ketel te halen'. door Mayke Calis en Pascale Thewissen In België zitten de gevangenis sen overvol en de Belgische minister van Justitie, Stefaan de Clerck, zoekt een oplos sing. Vorig jaar wilde België al honderden cellen in Nederland huren. De noorderburen wezen dat toen nog af. Maar het initiatief voor de samenwerking is volgens De Clerck nu wel genomen door de Nederlandse overheid. Hij is er blij mee want hij wil heel graag 'de druk wat van de ketel halen'. Staatssecretaris Nebahat Albayrak van Justitie bevestigt dat er 'een aantal keren' met de Belgische mi nister is gesproken. „We denken dat we elkaar kunnen helpen. Wij hebben juist op dit moment een overschot aan celruimte." Wel kunnen er volgens haar juri disch en financieel haken en ogen zitten aan de samenwerking. „Ik denk dan aan de positie van het personeel en de gedetineerden." Mogelijk is de uitruil een oplos sing voor de Nederlandse bewa kers die door de leegstand hun baan dreigen kwijt te raken, aldus Albayrak. Ze verklaart nog te moe ten uitzoeken of het mogelijk is dat Belgische gevangenen bewaakt worden door Nederlandse cipiers. In Nederland staan enkele duizen den cellen leeg. In België zitten nu meer dan 10.105 mensen opgeslo ten, maar op papier is er maar plaats voor 8.254 personen. Vorig jaar liepen de onderhande lingen tussen Nederland en België nog stuk. Nederland voerde toen juridische bezwaren aan. Om praktische redenen zullen het volgens de Belgische minister voor al langgestraften zijn die hun straf in Nederland moeten uitzitten. Zij hoeven niet regelmatig naar België te worden gereden, om bijvoor beeld voor de commissie voor voorwaardelijke invrijheidstelling te verschijnen. De Clerck ziet het exporteren van gedetineerden naar Nederlandse cellen - liefst dicht bij de grens - als tijdelijke maatregel. Tegen 2012 moeten er in België zeven nieuwe peniten tiaire inrichtingen zijn. De Neder- 'Er zitten drie, vier, soms meer gevangenen in 'n cel, zonder fatsoenlijk sanitair' landse Groepsondernemingsraad van het gevangeniswezen (GOR) is voorstander van het onderbren gen van Belgen in Nederland. Zo zou de voorgenomen sluiting van een aantal gevangenissen en daar mee het ontslag van bewaarders kunnen worden voorkomen. GOR-voorzitter Bert Koops: „De komst van Belgische gevangenen levert iedereen voordelen op. Ie helpt de Belgen, die geen veroor deelde criminelen meer de straat op hoeven sturen. Justitie zelf ver dient er geld mee, en voor het per soneel betekent het dat ze voorlo pig baanzekerheid hebben." De situatie in de Belgische gevan genissen is vaak dramatisch. Er zit ten drie, vier, soms nog meer gede tineerden in één cel, zonder fat soenlijk sanitair. Op dit moment zitten er meer dan tienduizend mensen vast. Eind dit jaar zullen dat er naar schatting elfduizend zijn. „Het is geen kwestie meer van een matras bijleggen. We moeten nu al ma trassen op een kast leggen, want op de grond is geen plaats meer", zegt vakbondsman Filip Dudal van Christelijke Centrale van de Openbare Diensten (CCOD). De gevangenissen van België zijn ook hopeloos verouderd. Ontsnappen lijkt een koud kunstje. Zo namen in augustus 2006 in Dendermon- de 28 criminelen de benen, nadat ze hun celdeur met een lepel had den geforceerd en met aan elkaar geknoopte lakens de gevangenis muur over waren geklommen. „Onder cipiers staat die ontsnap ping bekend als The great escape", zegt Dudal. „Al tien jaar liggen er plannen op tafel voor de renovatie van die gevangenis. Maar de eerste steen moet nog altijd worden ge legd." Dat er snel iets moet veran deren staat voor hem vast. „De vlam slaat keer op keer in de pan en de cipiers leggen regelmatig het werk neer, uit onvrede over de on veiligheid en veel te hoge werk druk." Of het in Nederland onder brengen van Belgische gevangenen juridisch mogelijk is, betwijfelt hoogleraar strafrechtswetenschap pen Anton van Kalmthout van de Universiteit Tilburg. Gevangenen moeten volgens hem als gevolg van internationale verdragen in stemmen met een verhuizing. „)e kunt niet zomaar tegen een gedeti neerde zeggen: ga jij maar in een ander land zitten." Hij denkt trou wens dat het onmogelijk is om mensen die in België zijn veroor deeld in een Nederlandse gevange nis te. plaatsen, met Nederlandse regels en Nederlands personeel. „Ze zijn in België veroordeeld en bij die straf horen de Belgische om standigheden in gevangenissen. Nederland kent recht op verlof én een beloning op arbeid. Geldt dat straks ook voor de Belgen?" Maak dan gebruik van de vakantieservice! Doe iemand anders een plezier met uw krant Laat uw krant op uw vakantieadres bezorgen Haal de krant af met vakantiewaardebonnen Meld u eenvoudig aan via www.pzc.nl/vakantieservice Een Belgische wetenschapper heeft een muziekluier be dacht die kinderen sneller zindelijk zou maken. Ouders moe ten een kleefbare strip met urine- detector bevestigen in een wegwerpluiér die geluid maakt als het kind plast. Dat maakt de Uni versiteit van Antwerpen bekend. De onderzoekster, Alexandra Ver- mandel, stelde vast dat 80 procent van kinderen in thuissituaties bin nen vijf dagen zindelijk was met de muziekluier. De onderzoekster benadrukt echter dat grote betrok kenheid van de ouders 'noodzake lijk is. Ook moet het kind eraan toe zijn om te beginnen met zinde lijkheidstraining. Peuters zijn twaalf tot vijftien maanden later zindelijk dan zestig jaar geleden. Absorberende wegwerpluiers die kinderen een nat gevoel besparen zijn mogelijk een oorzaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10