'De ruzie aan de top en de afsplitsing van een deel van het partijkader, geeft me een verloren gevoel' Daniël Botha PZC Dinsdag 21 april 2009 9 ANC volgend jaar in Zuid-Afrika plaatsvin den. Hij probeert zijn ballen, T-shirts en andere prullaria aan winkels te slij ten. Hij is een voetbalfan die trots is dat zijn land als eerste in Afrika zo'n groot evenement mag organiseren. Minder trots is hij op de politiek. „Het ANC heeft ons van de apartheid bevrijdt. Nu de strijd gestreden is, vlie gen de leiders elkaar in de haren. Het gaat nu allemaal om de macht van het individu", stelt hij bitter vast. Malebatse heeft grote twijfels over Zu- ma. Hij vindt dat die te weinig kennis heeft van de economie en te veel naar de pijpen danst van uiterst links en de 'Het ANC is volledig corrupt, daar zal ik van m'n leven niet op stemmen' vakbonden. Malebatse stemt op Cope. Wayne Petersen is kwaliteitsmanager bij de BAT-sigarettenfabriek in het dorp Heidelberg, vlakbij Johannesburg. Net als de meeste kleurlingen stemt hij op de Democratische Alliantie (DA). Deze liberale partij, onder leiding van Kaap stads blanke burgemeester Helen Zille, is sinds in 2004 de grootste oppositie partij met 12 procent van de stemmen. DA-stemmers zijn vooral blanken en kleurlingen. „In 1994 was er bijna geen kleurling die niet ANC stemde, maar dit keer is er geen kleurling die nog wél ANC stemt", weet Petersen. Want hoe wel de regeringspartij zegt te streven naar een non-raciale samenleving, staan er vrijwel uitsluitend zwarte Afri kanen op de kieslijst. Ook de ANC-stemmers zijn zonder uitzonde ring zwart. Bij het Total-tankstation willen de zwar te pompbediendes best prijsgeven wat ze gaan stemmen. Met het vulpistool in de hand verklaart de 27-jarige Tshepo Nicholas plechtig: „Ik zal mijn kruisje zetten in het vakje naast de naam: ANC." En waarom? „Vanwege de bevrij dingsgeschiedenis natuurlijk." Zijn collega's knikken instemmend - op één na. Sabata Letsika wil niet te veel kritiek leveren op het ANC waar zijn collega's bij zijn, maar hij laat wel los dat hij in een shack (krot) woont in het nabijgelegen township. De wachtlijst voor een sociale woning is eindeloos lang. „Ik wil graag een gewoon huis, daarom stem ik op de DA", zegt Letsika zachtjes. De zwarte bibliothecaresse Theo Moloi is veel feller. Ze heeft een tijdelijk con tract bij de Heidelbergse bibliotheek, maar dat wordt geen vaste baan omdat ze geen ANC-lid is, vertelt ze. „Het ANC is volledig corrupt, daar zal ik van m'n leven niet op stemmen. Dat is je ziel aan de duivel verkopen." Maar welke partij dan wel, daar is ze nog niet uit. „Zuid-Afrika ontbeert nog een goede oppositiepartij. Cope is nog zó nieuw, die heeft nog niets laten zien." En de DA? „Op zich een prima partij, maar ze zijn vooral overal tégen. Ik hoor van hen nog geen oplossingen", aldus Moloi. „En veel zwarte mensen zijn bang dat de DA een verborgen agen da heeft. Dat ze op een dag de apart heid weer invoeren. Maar soms denk ik wel eens dat het onder de apartheid be ter was dan nu onder de ANC." De belangrijkste partijen en hun kandidaten ANC, African National Congress/Afrikaans Nationaal Con gres. Opgericht in 1912, verboden in 1961. De dominante partij na de eerste multiraciale verkiezingen van 1994. Haar twee derde meerderheid (297 zetels) staat voor het eerst sinds 1994 onder druk. Leider: Jacob Zuma (foto). Congress of the People/Volkscongres. In november 2008 opgericht door ANC-dissidenten na 'bedreigingen voor de constitutie die van het ANC uitgaan'. Leider: Mosiu II Lekotha, presidentskandidaat: Mvume Dandala (foto). DA, Democratie Alliance/Democratische Alliantie. Gevormd in 2000 door het samengaan van de Democratische Partij en de Nieuwe Nationale Partij. Met 47 parlementsleden mo menteel de grootste oppositiepartij. Geleid door Helen Zille (foto). ID, Independent Democrats/Onafhankelijke Democraten. Po pulistische anti-corruptiepartij, geleid door Patricia de Lille (foto). Als parlementslid voor het Pan Afrikaans Congres richtte ze in 2003 de ID op en bleef parlementariër, alleen nu voor een andere partij. ID is de eerste politieke partij die is opgericht door een vrouw. 8 zetels. IFP. Inkatha Freedom Party/lnkatha Vrijheids Partij. Ont staan in 1975 maar pas sinds 1990 een politieke partij. Lei der is Mangosuthu Buthelezi (foto). Aanhangers voorname lijk in Kwazulu-Natal. 23 zetels. United Democratie Movement/Verenigde Democrati sche Beweging. Mede opgericht in 1997 door de huidige partijleider Bantu Holomisa (foto), een oud-legerofficier. 9 zetels. ACDP, African Christian Democratie Party/Afrikaans Christe lijke Democratische Partij. Opgericht in 1993, om na de ver kiezingen van 1994 een christelijke, op gezinswaarden ge vestigde partij in het parlement te hebben. 6 zetels. Geleid door Kenneth Meshoe (foto). Zuid-Afrika Zuid-Afrika heeft 49 mil- joen inwoners: 79 pro- cent is zwart, ruim 9 pro- cent blank, bijna 9 pro cent gekleurd, 2,5 procent indiaas/aziatisch. De gemiddelde levens verwachting is 49 jaar voor mannen en 48 voor vrouwen. Volgens een schat ting uit 2007 zijn 5,7 miljoen (18 pro cent) volwassenen besmet met hiv. Het parlement bestaat WBjBBjBL uit twee kamers: een di- W.a rect gekozen Nationale Vergadering van 400 zetels en een in direct gekozen Nationale Raad van Provincies met 90 zetels. Volgens de kiescommissie hebben ruim 23 miljoen stemgerechtigden zich geregistreerd als kiezer. Er is een aanbod van 156 par tijen. Een kiezer stemt niet op een per soon maar op een partij. Na de algeme ne verkiezingen kiest de Nationale Ver gadering de president. Nederlandse handelaren ves tigen in 1652 op het zuidelijk ste puntje van Zuid-Afrika een pleisterplaats op de scheep vaartroute naar het verre oosten, het la tere Kaapstad. Als de Britten 150 jaar la ter de regio veroveren, trekken de 'boe ren' naar het noorden. Weer honderd jaar later staan ze tegenover elkaar in de Boerenoorlog (1899-1902). De Boeren, ook wél Afrikaners genoemd, worden verslagen. Toch vormen ze sa men met de Britten de regering van de in 1910 gevormde Unie van Zuid-Afri ka. In 1948 komt de Nasionale Party aan de macht en wordt de politiek van apartheid (rassenscheiding) ingevoerd. In 1994 krijgt iedereen stemrecht en vinden de eerste multi-raciale verkie zingen plaats. Het parlement wordt daarna gedomineerd door het zwarte ANC en de apartheidspolitiek wordt af geschaft. tin

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9