'Grootgazonbezitters' doen het zittend Grasmaaien is een tijdrovend en vermoeiend klusje. Tenzij je er bij kunt blijven zitten. Drie 'grootgazonbezitters' over hun zitmaaier. Welke maaier kiezen? Welke maaier je het best kunt kiezen, is afhankelijk van een aantal factoren. De oppervlakte van de tuin, de frequentie van grasmaaien, het gebruiksgemak en het budget spelen een rol. Voor een kleinere tuin (tot 400 vierkante meter) kan gekozen worden uit een maaier zonder motor (tui nen tot 100 vierkante me ter) of een elektrische maaier (tuinen tot 400 vier kante meter). De eerste is goedkoper (vanaf 50 euro), maar mist een opvangbak. Voor gemiddeld grote tui nen (400 tot 1.200 vierkan te meter) is de beste keuze een elektrische maaier met een hoog vermogen of een thermische grasmaaier. De elektrische, te koop vanaf 100 euro, maakt geen la waai, maar heeft wel een stroomdraad. Is de afstand tussen stopcontact en het verste punt van het gazon meer dan 50 meter, dan is een thermische maaier be ter. Die heeft geen draad en meer vermogen, maar maakt ook meer lawaai en is duurder (vanaf 400 euro). Eigenaren van zeer grote tui nen (meer dan 1.200 vier kante meter) zijn het best bediend met een professio nele, thermische zelftrekker met brede maaicirkel en hoog vermogen, of een zit maaier (vanaf 1.500 euro). Ook een robotgrasmaaier is een optie. Nadeel is dat het maaiterrein moet worden af gebakend met een ingegra ven stroomleiding. door Jan van Mullem 1. Henk van Schijndel Gazonoppervlak: 700 vierkante meter. Merk zitmaaier: Ferrari, 'een Ferrarirode'. Prijs: 5.000 euro. Wanneer gekocht? „Ongeveer vijfjaar geleden, bij een gespecialiseerd bedrijf." Waarom deze? „Ik wilde per se een frontmaaier met grasopvang. Die heeft de maaier vóór, niet onder, zoals bij veel andere modellen. Ik kom makkelijker in de hoekjes van het gazon en onder de heg. Bovendien zie je met zo'n frontmaaier beter wat je doet. Dat het een Ferrari is (Gianni - geen Enzo, van de sportwagenbouwer, red.), doet me niets. Ik heb 'm niet gekocht om er in het dorp mee te showen. Deze had toevallig alles in huis wat ik zocht in een zitmaaier." Praktijkoordeel: „Hij is heel wendbaar en heeft een hydrostatische aandrijving. Je hoeft dus niet te schakelen. Dat vind ik heel gebruiksvriendelijk. Nadeel is de kleine opvangbak van zo'n 150 liter." Kun je 'm missen? „Ik ben 75 jaar en heb een flink gazon te onderhouden. Dan loop je niet meer zo graag achter de maaier, tenzij je graag trimt." Hoe vaak maaien? „In het seizoen zeker één keer per week." Ongelukjes? „Och, je raakt wel eens een boompje bij het manoeuvreren. Ook heb ik een keer met het ding in de sloot gelegen. Ik kwam iets te dicht bij de kant." Meer informatie Meer grasmaai(er)tips zijn onder meer te vinden op de websites www.tuinieren.adviesplaats.nl,www.tuin-serre.nl en www.doehetzelver.be Basisvragen over grasmaaien worden ook behandeld in het boek Tuinieren voor Dummies, geschreven door M. MacCaskey en Bill Marken. Foto's 2. Ton Weghorst Gazonoppervlak: 3.000 vierkante meter. Merk zitmaaier: Partner. Prijs: 950 euro. Wanneer gekocht? „Twee jaar geleden, via internet." Waarom deze? „Dat is een mooi verhaal. Mijn vrouw zag de maaier op internet staan, voor 950 euro. Belachelijk goedkoop voor een nauwelijks gebruikt, zeg maar nieuw, exemplaar. Ik bellen met het bedrijf. Bleek dat kort daarvoor een klant de maaier voor zijn kinderen had gekocht. Die zijn ermee door borders en heggen gereden. Nog dezelfde dag was de maaier terug bij de verkoper. En die had er natuurlijk al op verdiend, zodat ie tegen een scherpe prijs weg mocht." Praktijkoordeel: „Een fijn apparaat, mét versnelling. De maaibreedte is 106 centimeter. Lekker groot. De drempel om te gaan maaien, is veel lager geworden. Na het uitmesten van onze paardenstallen, is het heerlijk uitrusten op de zitmaaier. Mijn dochter van 5 vindt het ook prachtig. We zitten er soms gezellig samen op." Kun je 'm missen? „Ik leen 'm niet uit. Als de maaier er niet is, groeit het gras. Dan ga ik niet achter een gewone lopen." Hoe vaak maaien? „Van april tot november, één a twee keer per week." Ongelukjes? „Ik kijk goed uit. Ook dat er geen stenen in de weg liggen. Daarvan worden de messen bot en krom." 3. Lisette Soger Gazonoppervlak: 3.000 vierkante meter. Merk zitmaaier: john Deere, type L120 automatic. Prijs: 1.500 euro. Wanneer gekocht? „In 2005." Waarom deze? „Ik had op internet over maaiers gelezen en deze sprak ons aan. We hadden hiervoor ook een grote, een trekker met daarachter een maai-inrichting. Het ding maakte veel kabaal, maar maaide voor geen meter. Daarom hebben we hem ingeruild." Praktijkoordeel: „Hij is snel en heeft een enorm korte draaicirkel. Alles zit binnen handbereik. Vooral daarom vind ik het ook een veilig karretje, al mogen de kinderen Kiki van 8 en Juul van 4 er nog niet op." Kun je 'm missen? „Nee. Ga maar eens 3.000 vierkante meter met de hand maaien. Ik wens je veel sterkte." Hoe vaak maaien? „In het seizoen moet er echt twee keer per week gemaaid worden. We hebben de tuin zo ingericht, dat kantjes knip pen bijna overbodig is." Ongelukjes? „Nee. Ik heb vaak geprobeerd 'm op z'n kant te krijgen, maar helaas. Het enige is dat we soms een boompje raken." (Theo Peeters, Hans van de Vlekkert, Jos van Koolwijk)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 89