Oosterse sfeer met leem en kalk Leem en kalk op de muur. Dat doet denken aan primitieve hutjes van vroeger. Toch is het juist helemaal van nu. Met tadelakt en leem haal je het Oosterse hamamgevoel in huis. In Marokkaanse badhuizen wordt de ta- delakttechniek al 'duizend-en-één nachten' toegepast. Ook de Egyptena- ren, Romeinen en'Inca's gebruikten het. Nederlanders beginnen nu de marmerachtige fluwelen kalkstuc te ontdekken. Tadelakt betekent vrij ver taald 'inwrijven' of'masseren'. En dat is ook precies wat je moet doen om het product aan te brengen. Tadelakt is een waterdichte kalkstuc, die tijdens het drogen steeds gladder wordt gepolijst met een geslepen halfedelsteen en die verzadigd raakt met olijfoliezeep. Het eindproduct is een glad, glanzend oppervlak met een natuurlijk ogende structuur. De stuc wordt steenhard, kan water verdragen en is dus juist geschikt voor badkamers. Esther de Raat uit Diepenheim houdt van mooie natuurlijke producten en heeft zelf veel tadelakt in huis en op de buitenmuur van haar woning. Dat bevalt goed. „Tadelakt heeft iets charmants. Het is exclusief en glimt mooi. Dat spreekt tot de verbeelding." De Raat werkt met haar bedrijf Vuurmeesters ook met kalk- en leemstuc, vooral om houtkachels mee te bepleis teren. Ze merkt dat mensen steeds enthousias ter zijn over het natuurproduct. Daarom is ze be gonnen met het organiseren van workshops waar geïnteresseerden zelf aan de slag kunnen met het materiaal. „Veel mensen komen hier met het idee dat ze na de work shop hun hele badkamer met ta delakt gaan bewerken. Maar dat valt vaak vies tegen. Het is een creatieve, maar zeer arbeidsin tensieve techniek." Volgens Bouw Ecologisch, een bedrijf dat veel tadelakt aan brengt in woonhuizen, hangt het resultaat af van twee ingrediënten: goede kalkstuc én het vakmanschap van degene die het aanbrengt. „Wij maken tadelakt op de oorspronkelijke am bachtelijke wijze en volgens de Marokkaanse tra ditie besteden we veel aandacht aan het bewer ken en polijsten van de stuc." Het 'tadelakten' is nogal een secuur werkje. „Verkeerd toegepast kan de stuc snel verouderen of gaan scheuren en dat is natuurlijk jammer." Dat het aanbrengen van tadelakt een vak apart is, weet ook Carl Giskes van Tierrafino, een pro- Meer informatie www.tierrafino.nl www.kreidezeit.de www.vuurmeesters.nl www.bouwecologisch.nl ducent van leem- en tadelaktproducten. „Je moet er gevoel voor hebben. Iemand met gou den handjes kan het zo en een ander leert het misschien wel nooit." Een pot tadelakt kopen en in het wilde weg gaan smeren is er dus niet bij. Je hebt in elk geval tadelaktpoeder, een po lijststeen, was of zeep en eventueel kleurpig- ment nodig. Dit is verkrijgbaar bij dealers als Tierrafino en het Duitse Kreidezeit. Op YouTu- be circuleren allerlei filmpjes van mensen die tadelakt aanbrengen en hun tips willen delen met andere liefhebbers. Ook na het aanbrengen, is het nog uitkijken. Omdat het een natuurproduct is, mogen geen agressieve schoonmaakmiddelen worden ge bruikt. „Maar het wordt niet snel vies en is ge makkelijk met een doekje en wat natuurlijke zeep schoon te maken", zegt Esther de Raat. Oorspronkelijk komt de kalk voor tadelakt uit een gebied vlakbij Marrakech in Marokko. Door de specifieke, ecologische eigenschappen van die plek heeft het een unieke samenstelling. Ech te tadelakt is daarom kostbaar, ook omdat het in de gebrande versie maar beperkt houdbaar is. Maar er zijn ook alternatieve soorten kalk of glanspleister waarmee je kunt werken. Zoals de kalk van het Duitse bedrijf Kreidezeit, waar Vuurmeesters mee werkt. Veel mensen combineren het relatief dure tadelakt met leem. Leem is helemaal terug van weggeweest, volgens Carl Giskes van Tierrafino. „Het voordeel van leem is dat je een goede vochthuishouding krijgt in je woning. En het kost maar 25 euro per vierkante meter, terwijl het laten aanbrengen van een recht stuk tadelakt minimaal 185 euro per vierkante meter kost." Veel mensen kiezen daar om voor 80 procent leem en 20 procent tadelakt voor aparte accenten in hun huis. Wel is het op passen met leem, omdat het net als gips snel be schadigt. Tadelakt beschadigt ook wel, maar dat heeft zijn charme, vindt Giskes. „Heel Marokko is volgesmeerd met tadelakt. Mensen zagen er stukken uit en plakken het weer dicht. Dat zie je, maar dat is mooi. Je moet tadelakt beschou wen als een nieuw antiekstuk met karakt Foto's 1. Tadelaktpoeder. 2. Nisje in de badkamer, mooi rond afgewerkt. (GPD) door Suzanne Dijkstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 83