De gesloten kringloop van Shaw worpen en behandeld volgens de wetten van de technosfeer. Zodoende kunnen ze niet schadelijk zijn", zegt Catharena van Zyl, projectmanager bij EPEA (Environmental Protection and Encouragement Agency) in Hamburg, het adviesbureau van Mi chael Braungart. EPEA staat bedrijven bij, die hun productie processen Cradle to cradle willen maken. „Eigenlijk is het hele concept slechts een truc om de tweedeling tussen de mens en zijn omgeving op te heffen. We moeten onze economische, so ciale en ecologische systemen als gelijkwaardige systemen gaan zien. Doe je dat niet, dan ontstaat er hiërarchie en gaat het een ten koste van het ander." Als een bedrijf alleen op productniveau dingen wil veranderen, hoeft het niet aan te kloppen bij EPEA. „Minder slechte produc ten maken, is geen oplossing", aldus Van ZyL „Ér moeten eco-effectieve producten worden ontworpen. Daarvoor is ver andering van hele productielijnen nodig. Dit zonder concessies te doen aan de schoonheid en economische haalbaarheid. Dat dit tijd kost, snappen wij ook wel. Bedrijven hoeven niet mor gen helemaal over te zijn, maar kunnen zich als doel stellen dat over tien of twintig jaar te zijn en de stappen plannen die no dig zijn om dat doel te bereiken." In Amerika zijn bedrijven vooral geïnteresseerd in de Cradle to cradle-certificaten waarmee ze aan de consument laten zien hoe milieubewust ze zijn. „In Europa zien we weer in member ship. Bedrijven worden lid van de 'Cradle to cradle Communi ty'. Die kan hen helpen met het maken van een strategische vi sie. Ook is er een toxicologie-assessment waarin wordt bekeken wat voor een stoffen er in producten verwerkt zitten. Door de toenemende globalisatie, waardoor wordt gewerkt met meerde re aanbieders, weten bedrijven dat zelf vaak niet eens. Vervol gens gaan ze deelnemen aan de Cradle to cradle Community en stellen zichzelf doelen die ze binnen een bepaalde tijd moe ten halen." Bij het Amerikaanse bedrijf Steelcase, dat kantoormeubelen maakt en waarvan het hoofdkantoor voor de Benelux is geves tigd in Amsterdam, is het Cradle to cradle-concept dagelijkse praktijk. „Als wij een nieuw product ontwerpen, zitten een de signer, een ergonomie-expert en iemand die verstand heeft van duurzaamheid voortdurend bij elkaar", zegt Serena Borghero, marketingmanager voor de Benelux. „Zij sleutelen net zo lang aan het product, totdat een goede balans is-gevonden tussen de ze drie aspecten. Als een product op een van de aspecten een onvoldoende scoort, wordt het niet gemaakt." Het gebruik van pvc not done, net als andere schade lijke stoffen. Be kleding zit bij voorbeeld niet vastgelijmd. Steelcase had in 1996 een primeur met de eerste composteerbare Cradle to cradle-stof Ook ontwierp het bedrijf, de eerste Cradle to cradle-bureaustoel in de VS: de Think. Deze stoel is voor 44 procent gemaakt van gerecycelde materialen. Hij is binnen vijf minuten te demonteren en 99 procent van het materiaal kan weer gebruikt worden om bijvoorbeeld een nieuwe stoel te maken. Steelcase is met afvalophaalbedrijf Van Gansewinkel bezig een structuur op te zetten voor het ophalen van afgeschreven producten zodat deze aan een tweede leven kunnen beginnen. Borghero denkt dat de tijd rijp is voor Cradle tot cradle. „Het is onzin dat Cradle to cradle extra geld kost. Zie het als een ma nier om te innoveren. De economische crisis is bij uitstek een punt waarop we de dingen die we doen, kunnen veranderen." Meer informatie Cradle to Cradle-Afval=Voedsel, Michael Braungart en William McDonough, 2007 Search Knowledge BV Heeswijk. Dit is een vertaling van Cradle to cradle: Remaking The Way We Make Things. www.cradletocradle.nl www.epea.com ■Cradle to cradle werkt met gesloten kringlopen. Afval bestaat niet, maar staat weer aan de wieg van iets nieuws. Een criterium voor Cradle to cradle-producten is dat het eerst geproduceerde product dient te beschikken over een hoeveelheid materiaal dat na de levensduur van het product volledig en permanent recyclebaar is. Zoals bij de tapijttegels van de Amerikaanse tapijt- en tapijttegelfabrikant Shaw Industries. De tapijttegels van Shaw zijn sinds 2003 gecertificeerd nadat het bedrijf zich had laten adviseren door Braungart en McDonough. Inmiddels is ook het kamerbrede tapijt gecertificeerd. „Bij Shaw hebben ze de hele productielijn compleet omgegooid", zegt Sacha van Eibergen Santhagens van P-R Trading in Oosterhout (Br.), de distributeur voor Nederland en België. „We hebben afscheid genomen van pvc in de rug van het tapijt en werken volledig Cradle to cradle. Het type nylon waarvan het tapijt van Shaw is gemaakt, is uiterst duurzaam. De rug is van polyolefine de vervanger van pvc." Als de levensduur is verstreken, neemt de fabrikant de tapijttegels terug. Op de achterkant van de tapijttegels staat een 'recycle-telefoonnummër'. „De vloerbedekking wordt dan opgehaald door Shaw Industries en verscheept naar Amerika. Vervolgens gaat het terug naar de fabriek in Georgia, waar de rug en de garens machinaal worden gesplitst. De blanco grondstoffen worden weer gebruikt om nieuwe tapijtgarens van te maken. De rug wordt gerecycled in een nieuwe grondstof voor dezelfde rug." www.pr-trading.nl www.shawcontractgroup.com Het boek heeft een vreemd soort aantrek kingskracht. Je voelt dat het klopt, maar kunt je vinger er niet opleggen. Is het echt zo simpel? Kunnen wij door een beetje na te denken een heleboel milieu problemen oplossen en toch nog leven in een wereld van overvloed? Volgens de Amerikaanse architect Willi am McDonough en de Duitse chemicus Michael Braungart, schrijvers van het boek Cradle to cradle: Remaking The Way We Make Things, wel. De mens is in de achttiende eeuw meege sleurd in de industriële revolutie en heeft daarom nooit nage dacht over de manier waarop hij producten ontwerpt. Wordt hij zich hiervan bewust, dan snapt hij dat er ook een manier is om het anders te doen. Het boek was in Nederland slechts in kleine kring bekend totdat redactieleden van het VPRO-pro gramma Tegenlicht erop stuitten in een wetenschappelijk arti kel. De documentaire die vervolgens over dit gedachtegoed werd gemaakt, werd een grote hit. „Niet op de avond zelf, maar later in de herhalingen en op de site", vertelt journalist-onder zoeker Gijs Meyer-Swantee van Tegenlicht. „We kregen veel mail en telefoontjes en er werden spontaan avonden georgani seerd waarop mensen die uitzending samen gingen bekijken." Inmiddels zijn er sites, discussieplatforms, 'cradle-cursussen' en producenten die het concept omarmen. Natuurlijk is er ook kritiek: er zijn wetenschappers die het een ondoordachte hype vinden. Cradle to cradle betekent van de wieg tot de wieg. Het moet de tegenstelling aanduiden van de 'van-de-wieg-tot-het-grafmen- taliteit' waarvan tot dusverre sprake is. In onze maatschappij worden aan de lopende band producten ontworpen. Omdat de signers er niet bij stilstaan welke stoffen ze hierin stoppen, blijft de wereld zitten met afval als de spullen worden afge dankt. Met de gebruikte grondstoffen kunnen we ook niets meer doen, waardoor sprake is van verspilling. Recycling lijkt sympathiek, maar lost niets op. De kwaliteit van het materiaal neemt bij productie van een volgend product af, waardoor je uiteindelijk toch afval overhoudt. Braungart en McDonough denken dat onze milieuproblemen kunnen worden opgelost door producten zo te ontwerpen dat het leven van de materialen die erin zijn verwerkt, doorgaat in een eeuwigdurende cirkel van wieg tot wieg (Cradle to cradle). Het zal nooit lukken dit zonder kunstmatige en gif tige stoffen te doen. Maar als ontwerpers hier intel ligent mee omgaan, hoeven deze niet schadelijk te zijn en kunnen zelfs heilzaam zijn. Dat betekent dat ontwerpers er van tevoren bij stilstaan wel ke stoffen ze in een product stoppen en hoe die ma terialen weer teruggegeven kunnen wor den aan biologische of technische kring lopen. Producten moeten volledig af breekbaar zijn in de biosfeer. Dat bete kent dat ze zo schoon zijn dat ze als mest kunnen dienen voor de tuin. Net als bloesems van een kersenboom die op de grond vallen en worden afgebroken tot voe dingsstoffen die micro-organismen, insecten, planten, die ren en de aarde voeden. Of ze moeten als grondstof dienen voor nieuwe gebruiksproducten (de technosfeer), wat geldt voor stoffen die niet biologisch of chemisch afbreekbaar zijn. Afval bestaat niet meer. Het is voedsel, voor de biosfeer óf voor de technosfeer. „Jij eet, maar de zee waarin we ons afval dumpen, eet ook. De natuur ook zien als consument, dat is de basis van Cradle to cradle. Producten die jij niet consumeert, bijvoorbeeld televisies met al hun giftige substanties, wif de na tuur ook niet. Die moeten worden ont- Foto's 1Tapijt Vivid Bloom van Shaw Industries. 2. Cradle to cradle-stoel van MisoSoupDesign. 3. Tapijt A walk in the garden van Shaw Industries. 4 en 5. Extrusiebank 6. Bureaustoel Think van Steelcase. (PR)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 80