'Gepakte piraten niet laten gaan' Burgers in veiligheid gebracht 6 Dinsdag 21 april 2009 PZC versluis willeboer 0118-629056 MIDDELBURG Tienduizenden mensen ontvluchten strijdgebied Sri Lanka. COLOMBO - Het Sri Lankaanse le ger heeft gisteren minstens 25.000 burgers in veiligheid gebracht die vastzaten in het strijdgebied in het noorden van het land. Ze werden naar een militaire zone geloodst om te worden gescreend. President Mahinda Rajapaksa noemde de uittocht de 'grootste gijzelaars-reddingsmissie in de ge schiedenis', Hij zei dat het leger de exodus mogelijk had gemaakt door verscheidene ontsnappings routes te openen uit de smalle strook dichtbebost gebied aan de noordoostelijke kust waarin de Ta mil Tijgers zijn teruggedrongen. Een website die op de hand van de rebellen is meldde echter dat in de 'totale chaos' honderden bur: gers zijn gedood. De meldingen waren niet te veri fiëren, omdat onafhankelijke jour nalisten niet in het gebied worden toegelaten. De luchtmacht ver schafte televisiebeelden die een or delijke uittocht te zien gaven. VN-secretaris-generaal Ban Ki-moon toonde zich bezorgd over het lot van de tienduizenden burgers die nog in de smalle kust strook moeten vastzitten. Hij zei ook dat hulpverleners van de VN en andere organisaties moeten worden toegelaten. Vorige week laste de regering een staakt-het-vuren van twee dagen in om burgers de kans te geven weg te trekken. Daarvan maakten een paar honderd mensen ge bruik. BENGALOORU - Indiërs kijken naar een raket die de lucht in gaat. India lanceerde gisteren een spionagesatelliet van Israëlische makelij. Met die satelliet wil India het land en de regio dag en nacht in de gaten houden om aanslagen als in no vember in Mumbai, waarbij 170 doden vielen, tij dig op te kunnen merken. De 300 kilo wegende Risat 2 kan door wolken heen kijken in alle weers omstandigheden. foto AP Complimenten Clinton voor inzet Nederland bij aanpak piraterij. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Hillary Clinton, de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft haar lof uitge sproken voor het Nederlandse op treden tegen zeerovers voor de kust van Somalië. „Ik ben dankbaar voor de inzet van de Nederlandse marine", al dus de voormalige First Lady na af loop van een ontmoeting met col lega Maxime Verhagen in Was hington. „Nederlandse schepen en vliegtuigen zijn instrumenteel bij het bestrijden van de piraterij." Clinton, die ook zeer te spreken is over de Nederlandse inzet in Af ghanistan, en Verhagen willen dat de Navo op korte termijn een rege ling treft die moet voorkomen dat piraten na hun overmeestering weer vrij worden gelaten. De be manning van het fregat Hr. MS. De Zeven Provinciën bevrijdde dit weekeinde zestien jemenitische .vissers uit de handen van negen pi raten. De Nederlanders moesten de rovers vervolgens op bevel van Ministers van Buitenlandse Za ken Clinton en Verhagen willen dat Somalische piraten na hun ar restatie altijd vastgehoude- kun nen worden. de Navo weer laten gaan. „Dat geeft een verkeerd signaal af', al dus Clinton. „We moeten ons op treden beter coördineren. Als de Nederlandse marine onder de vlag van de EU had geopereerd, had den de piraten kunnen worden be recht. We moeten hier snel een op lossing voor vinden." Minister Verhagen verwacht dat de Navo op korte termijn een ver drag afsluit met Kenia om daar de piraten te berechten. „Ik sluit ook niet uit dat op termijn het Interna tionale Strafhof in Den Haag een rol gaat spelen. Nu worden daar al leen volkerenmoord en oorlogs misdaden behandeld, maar in de toekomst kan ook piraterij onder het mandaat vallen." Nederland-is een van de weinige landen die con crete plannen heeft piraten te ver volgen. Afgevaardigden van 24 lan den komen volgende maand in New York bijeen om te kijken naar maatregelen tegen piraterij. Europese baggeraars vroegen de EU gisteren om meer bescher ming in de wateren voor de Hoorn van Afrika. Piraten kaapten zaterdag ten noorden van het Sey chellen het Belgische baggerschip Pompei. De kapitein is een Neder lander. Verhagen uitte gisteren vanuit Washington zijn zorgen over de ontvoering in Somalië van twee medewerkers van Artsen zonder Grenzen. Een van hen is Neder lands. Minister van Verkeer weg na dertig boetes SYDNEY - Na een maand heeft de minister van Verkeer in de Austra lische deelstaat South Australia al ontslag moeten nemen. Tom Kout- santonis hield zich niet aan de ver keersregels waarvoor hij verant woordelijk was. Hij bleek meer dan dertig bekeuringen op zijn naam te hebben staan. Hij reed te snel, telefoneerde met zijn mobiel tje tijdens het rijden en negeerde een rood verkeerslicht. Stephen Hawking met spoed naar ziekenhuis CAMBRIDGE - De wereldberoemde Britse natuurkundige en kosmo- Ioog Stephen Hawking (67) is met spoed opgenomen in het zieken huis. Dat meldden Britse media. Hawking, die wiskunde doceert aan de universiteit van Cambridge, is 'erg ziek'. Het is onduidelijk wat er precies aan de hand is. Door een zeldzame spierziekte zit Haw king in een rolstoel en kan hij al leen spreken via een computer. Grootste Christus mogelijk naar Beieren KAUFBEUREN - De Duitse stad Kauf- beuren krijgt mogelijk het grootste Jezusbeeld ter wereld, van 55 me ter hoog. Burgemeester Stefan Bos- se heeft belangstelling voor het omstreden project van makelaar Harry Vossberg, dat door andere steden is afgewezen. Dit meldde de krant Süddeutsche Zeitung gis teren. Het beeld moet 17 meter ho ger worden dan het beroemde Christusbeeld in Rio de Janeiro. Goeroe beschuldigd van 314 keer misbruik MÜNCHEN - De zelfbenoemde Duit se goeroe Oliver Shanti zal zich voor de rechter moeten verant woorden wegens 314 gevallen van seksueel misbruik van kinderen. Het gaat om vier jongens en twee meisjes. Dit heeft het Openbaar Ministerie in München bevestigd. De 60-jarige Shanti zou zijn posi tie als leider van een esoterische commune hebben misbruikt. VS herdenken bloedbad Columbine DENVER - In de VS is gisteren het bloedbad herdacht dat twee tie ners tien jaar geleden aanrichtten op de Columbine High School in Littleton in Colorado. Bij over heidsgebouwen hingen de vlaggen halfstok. Naast de school was een herdenkingsdienst en in Denver een demonstratie vóór een wapen verbod. Bij het bloedbad kwamen twaalf leerlingen en een leraar om. Aandacht voor analfabetisme in Afrika LONDEN - Vier op de tien volwasse nen in landen in West-Afrika kun nen niet lezen of schrijven. De re gio heeft een schreeuwend tekort aan leraren op basisscholen. Er zou een tekort zijn van circa 750.000 docenten. Dat staat in het rapport From clo sed books to open doors, dat is opge steld door een aantal hulporganisa ties waaronder Oxfam Novib. Zie www.kras.nl/35785 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 Waanzinnige aanbieding- Vertrekdata: van 2/5 t/m 23/10 Nieuwe fly-drive! Houdt u van zon, zee, strand en luxe, maar wilt u ook iets van uw vakantiebestemming zien? Dan heeft KRAS.NL een fantastische aanbieding voor u in petto! Wij stelden een fly-drive samen naar de chique Portugese badplaats Cascais. U verblijft hier op basis van logies en ontbijt in het comfor tabele 4-sterren Hotel Pestana, gelegen op slechts 30 m van het strand en op ca. 2 km van Cascais (gratis shuttleservice). Het hotel is o.a. voorzien van restaurant, sauna en binnen- en buitenzwembad. Autohuur is bij deze reis inbegrepen, zodat u de hoofdstad Lissabon, gelegen op slechts een half uurtje rijden, kunt ontdekken. Ook raden we u aan een kijkje te nemen in Sintra, geplaatst op de werelderfgoedlijst van UNESCO. Prijs is per persoon, o.b.v. 4 personen. waarom zou je verder zoeken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6