BAM verzorgt warmte in Mannee Kappersechtpaar trok naar Zeeland voor de watersport 'Weer veertig kaarten, we kunnen er de kamer mee behangen' Olievervuiling langs de Vlaamse kust daalt sterk pzc Dinsdag 21 april 2009 I 21 Kopers doen voor aardlussensysteem zaken met één bedrijf. door Frank Balkenende COES - Mensen die een huis kopen in de nieuwe Goese wijk Mannee moeten voor hun verwarming za ken doen met Bam Duurzaam BV. De gemeente Goes heeft BAM de concessie voor het systeem met aardwarmtelussen verleend. Van de vijf inschrijvers was die het goedkoopste. In Mannee worden de huizen uit sluitend verwarmd via bodem warmtewisselaars die op een diep te van tachtig meter worden aange bracht en een electrische warmte pomp. Het systeem kan ook koe len met grondwater. De gemeente denkt dat gezien de stijgende aard- gasprijzen het systeem op de lange duur voordeliger is dan gas. Kopers moeten straks bij BAM een bouwplan en een warmteverliesbe rekening indienen. Dan kan wor den bepaald welke warmtepomp minimaal noodzakelijk is: 3,2 kW voor rijtjeswoningen en apparte menten, 5,1 kW voor twee-on- der-eenkapwoningen en 7,6 kW voor vrijstaande woningen. Hui zenbezitters kunnen de pomp ko pen of leasen. Volgens de gemeen te zal leasen op de lange termijn iets voordeliger uitpakken. De koopsom voor een 7,6 kW-pomp bedraagt 15.650 euro exclusief btw. Het onderhoud en noodzakelijke vervangingen komen voor reke ning van de koper. Bij lease betaalt de huiseigenaar voor een vrijstaan de woning een eenmalige aansluit- bijdrage van 7650 euro exclusief btw en een jaarlijks vastrecht van 1023 euro. Daar komen verder de elektriciteitskosten van de warmte pomp bij. door Lilian Dominicus goes - Van Zeeuwse origine zijn ze niet: Johan van den Hoven (91) is een geboren en getogen Rotterdam mer, zijn vrouw Antoinette van den Hoven-Coutteau (85) komt uit Antwerpen. Toch vierden ze giste ren hun zestigjarig huwelijk in Goes. Al sinds 1971 woont het echtpaar in Zeeland. Eerst in een vakantie woninkje in Kats, later, toen ze ge pensioneerd waren, in een huis in Wolphaartsdijk. In 1993 verhuis den de twee naar zorgcentrum De Horst in Goes. „Zeeland trok van wege het zeilen", vertelt Johan van den Hoven. Het is nu bijna niet meer voor te stellen, maar het was in die tijd nog rustig op de Zeeuw se wateren. Ze bewaren goede herinneringen aan de tijd in Wolphaartsdijk. Vooral de kleinkinderen hadden het er, door de ruimte en het wa ter, enorm naar hun zin. „Maar soms miste ik de grote stad wel hoor", vertelt Johan. In Rotterdam en later ook in Over- schie had Johan een kapperszaak. Zijn vrouw kwam er na de geboor te van de jongste van hun twee zoons in 1953 bij. „Daarvoor moest ik nog drie jaar in de leer", vertelt Antoinette. „Ze mocht niet wer ken op mijn papieren omdat het om de vrouwenkapper ging", ver telt Johan. Het echtpaar heeft in Zeeland nooit een zaak gehad. De jongste zoon daarentegen wel: de herenkapperszaak in de Konings straat. Het echtpaar geniet de laat ste jaren van hun twee zoons, vier kleinkinderen en vier achterklein kinderen. Antoinette maakt daar naast schilderijen van dieren, land schappen en stillevens. Johan van den Hoven (91) en zijn vrouw Antoinette van den Ho- ven-Coutteau (85) zijn al zestig jaar een paar. foto Willem Mieras door Thijs Imandt KRABBENDIJKE - Gisteren waren ze vijfenzestig jaar getrouwd, K. Ka merling (88) en E. Kamerling-Baa- ij (81) hadden een briljanten huwe lijk. Dat mensen weten van hun lange tijd samen, is duidelijk. Er hangen al zeventig felicitatiekaar- ten aan de muur in Krabbendijke, maar op de brieven van Karla Peijs en van de koningin zijn ze het trotst van allemaal. „Hartstikke leuk dat we zo in de bloemetjes worden gezet op deze bijzondere dag", zegt mevrouw Kamer- ling-Baaij. Het echtpaar heeft al heel wat mee gemaakt samen. Ze kwamen el kaar tegen toen meneer Kamerling naar de bioscoop in Yerseke ging. Twee weken later hadden ze hun Het echtpaar Kamerling-Baaij vierde zijn 65-jarig huwelijk. „Leuk om in de bloemetjes gezet te worden", zegt mevrouw. foto Willem Mieras eerste 'echte' afspraakje, vanaf dat moment was het aan. Samen heb ben ze 8 kinderen, 23 kleinkinde ren en 23 achterkleinkinderen. „Ons eerste kind was al onderweg, toen op de dag voordat we zouden trouwen, een Engelse bommen werper neerstortte en het huis van mijn ouders in de as legde. Mijn fa milie en ik konden gelukkig via het dak vluchten, maar alles wat ik bij elkaar had gespaard, verbrand de", vertelt meneer Kamerling. „Maar uiteindelijk zijn we een week later toch getrouwd." Met de gezondheid van beiden gaat het naar eigen zeggen 'rede lijk'. Zij heeft twee nieuwe knieën en een nieuw schoudergewricht. Hij heeft één nieuwe knie en een open hartklep waar hij medicijnen tegen slikt. „Een operatie is een te groot risico", zegt meneer Kamer ling. Hij pakt de post aan. „Weer veertig kaarten, we kunnen er bijna de kamer mee behangen." Prachtig voorjaarscollectie Annette Gortz - Airfield - Armani Collezioni - Erny van Reijmersdal Rene Lezard - Tricot Chic VOORJAARSAANBIEDING Coats div. modellen en kleuren Van €219,- €179,- ^£09,75 KOOPZONDAG 26 APRIL Lange Vorststraat 18 Goes www.moniekmode.nl sluis - De olievervuiling op de Vlaamse kust neemt snel af Dat blijkt uit onderzoek van het Vlaams Instituut voor Natuur- en Bosonderzoek, dat de 65 kilometer lange kust van De Panne tot Het Zwin de laatste jaren nauwlettend in het oog heeft gehouden. De mate van olievervuiling wordt afgemeten aan het aangetroffen aantal met olie besmeurde dode zeekoeten. Zaten tot voor enkele ja ren alle aangespoelde koeten on der de olie, de laatste tijd is dat nog maar de helft. En dat zijn niet meer dan enkele tientallen vogels per jaar. Ook op de stranden van West-Zeeuws-Vlaanderen spoelen nauwelijks nog besmeurde zeevo gels aan. Een groter probleem vormt, vol gens Martin Stroo, afdelingshoofd Beheer en Onderhoud van water schap Zeeuws-Vlaanderen, de 'ge wone vervuiling'. „We treffen steeds meer plastic afval aan. Als dat te grote hoeveelheden worden, halen we het weg." LAAT DE ZON MAAR SCHIJNEN w eigen Ray Ban. Rooenstocx, CK, Esprit of Ralph Lauren vele andere uerkzonne brillen ZONNEBRIL INCLUSIEF ENKELVOUDIGE ZONNEGLAZEN MULT1ESCAAL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 45