Heinkenszandse geeft Fietskoers Nieuwdorp voor commissie Burgemeester Lonink worstelde lang met een duivels dilemma De één doet het uit dierenliefde, de ander omdat-ie van knutselen houdt Schikking voorkomt lange strijd 1 8 1 Dinsdag 21 april 2009 pzc Man met pedofiel verleden voorlopig vast op verdenking diefstal. door Conny van Gremberghe sluiskil - Sinds de jaarwisseling krijgen burgemeesters van justitie een seintje als er veroordeelden met een pedofiel verleden in hun gemeente komen wonen. Met die mededeling hoeven bur germeesters niet per se iets te doen. Ze kunnen de mededeling simpelweg voor kennisgeving aan nemen. Maar de burgervaders kun nen er ook voor kiezen maatschap pelijke organisaties (scholen, wo ningbouwcorporaties) in te seinen dat een persoon met een belast ver leden is neergestreken in hun ge meente. Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen koos begin dit jaar voor een proactief optreden in Sluiskil. „Niet zozeer omdat ik pro blemen verwachtte, maar omdat ik éventuele consternatie voor wil de zijn", aldus de burgemeester. Lonink nam contact op met de hoofden van de drie basisscholen en vertelde hen dat een man 'met een bepaald verleden' in de buurt was komen wonen. De politie werd verzocht de man in de gaten te houden en de betrokkene zelf, samen met zijn reclasseringsambte- naar, kreeg in een gesprek met Lo nink te horen wat er van hem ver wacht werd. Lonink: „Ik dacht op deze manier de belangen van het individu en van de gemeenschap het beste te dienen. Wij zijn het in dividu verplicht een kans te geven om terug te keren in de gemeen schap, maar even goed zijn we als bestuurders verplicht diezelfde ge meenschap bescherming te bie den." Tot maart waren er geen pro blemen in het dorp. De man kon in zijn huurwoning aan de Mid denstraat zijn gang gaan, de dorpe lingen lieten hem met rust. Dat veranderde volgens burgemeester Lonink in de loop van de maand, toen de veertiger onder invloed van drank uitdagend gedrag begon te vertonen. Hij kreeg problemen in horecagele genheden in het dorp wegens niet-betaalde rekeningen en zocht contact met kinderen. De school hoofden meldden dat bij Lonink. Uitgebreid overleg met politie, jus titie, de reclassering en Emergis - in verband met de behandeling van de man - volgde. De politiesur- veillances werden opgevoerd, de scholen werd verzocht alert te zijn. Dat de politie werk maakte van de surveillances ondervond dorpsraadsecretaris Jan Klaassen, toen hij op een zonnige dag met zijn kleinzoon in zijn tuin in de bosjes op zoek was naar insecten. 'We zijn 't individu verplicht een kans te geven op terugkeer in gemeenschap' Hij werd overvallen door een groep dienders. Deze en andere voorvallen deden de onrust in het dorp toenemen. Ouders begonnen te klagen dat de man kinderen be naderde. De klachtenstroom zwol aan, net als de geruchten. „Als overheid kun je echter niets doen zolang zo iemand niet wordt be trapt", zegt Lonink. Vorige week is de man aangehouden in het ge meentehuis van Terneuzen op ver denking van diefstal en flessentrek- JcerijDe verhuurder heeft de huur wegens wanbetaling. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - In de zaak rond het dodelijk duikongeval vorig jaar in het Kanaal van Gent naar Terneu zen heeft de gemeente Terneuzen het aanbod van het Openbaar Mi nisterie voor een schikking van 20.000 euro geaccepteerd om een langdurige en kostbare juridische strijd te voorkomen. B en W ant woorden dat op vragen van Cees Freeke (LCF). Volgens het college kan een procedure inclusief hoger beroep wel twee tot drie jaar du ren. „Noch de nabestaanden, noch onze organisatie zijn hiermee ge diend", aldus B en W. Volgens Freeke betekent het accepteren van een schikking dat de gemeen te schuld heeft of schuld erkent. nieuwdorp - Een onafhankelijke commissie, ingeschakeld door de gemeente Borsele, hield gistera vond een hoorzitting over het be zwaar dat winkeliers hadden ge maakt tegen de jeugdwielerronde in Nieuwdorp op g mei. Alle betrokken partijen waren aan wezig. De bezwaarmakers, de orga nisator en de voorstanders van de race. Bezwaarmaker Ad Blok is agrariër van beroep en gaf duide lijk te kennen dat hij niet op zijn eigen terrein opgesloten wenst te zijn tijdens de ronde. „Ik kan geen kant op en als ik er wel even door gelaten wordt en er rijdt een jonge wielrenner onder mijn trekker, wie is er dan. verantwoordelijk?" Bert van Gils van wielercomité Vlissingen organiseert de jeugdron- de en wil 'natuurlijk rekening hou den met mensen die langs de rou te wonen.' Elly Kopmels van het Dorpshuis van Nieuwdorp is voorstander van de koers en vindt het erg jammer dat de dorpsraad haar niet betrok ken heeft bij het hele gebeuren. „Als we erbij gehaald waren, had den wij met de bezwaarmakers én de dorpsraad rond de tafel kunnen zitten en waren we er echt wel uit gekomen." Het college van de ge meente Borsele behandelt de zaak volgende week. Konijnenfokker Ingrid Collignon ontwikkelde bij Franse hangoren de nieuwe vachtkleur mignon. Nu is ze bezig die erkend te krijgen voor wedstrijden. door David Duijnmayer Konijnen fokken is een sport, vindt Ingrid Collig non uit Heinkenszand. Al jaren staat de hobby fokker met Franse hangoren, haar favoriete ras, op tentoonstellingen. Als het aan haar ligt, gaat ze boven dien de geschiedenis in als de fok ker die voor het eerst zelf een nieu we vachtkleur creëerde bij Franse hangoren. Collignon is een van de weinige, zo niet de enige, konijnenfokker in Nederland die van haar hobby kan leven. Via haar webwinkel (www.konijnenwinkel.nl) ver koopt ze Franse hangoren en alle benodigdheden voor het houden en fokken van konijnen, zoals kooien, speeltjes en voeding. Nu, in het voorjaar, is ze vooral druk bezig met fokken en selecte ren. Het wedstrijdseizoen loopt van augustus tot en met januari. „Bij een wedstrijd wordt op aller lei dingen gelet: de oorlengte moet precies goed zijn, de tanden moe ten mooi zijn, ze moeten een zach te en kogelronde kont hebben, en de kleur moet precies goed zijn." Min of meer bij toeval stuitte Col lignon enkele jaren geleden op de nieuwe kleur: veel van haar konij nen hadden een wat zandkleurige vacht, die niet tot de bekende kleu ren behoorde. 'Doe die maar weg, daar heb je niks aan', zeiden de kenners uit het wereldje. „Maar de kleur kwam steeds te rug, dus besloot ik om ermee door te gaan", zegt Collignon. Samen met haar vriendin Danielle Gijzel ging Collignon serieus aan de slag met het fokken van de nieuwe kleur, die de naam mignon kreeg: Frans voor 'snoezig'. Haar pogingen een nieuwe kleur te creëren, werden niet meteen po sitief ontvangen. „Het is best een conservatief wereldje", constateer de Collignon. „In eerste instantie Kleuren - Er zijn tien erkende kleuren voor Franse Hangoren. Dat zijn blauw, blauwgrijs, blauwgrauw, konijngrijs, ijzer- grauw, zwart, wit, isabella, ma- dagascar en chinchilla. Alleen die kleuren en de bontvarian ten (met wit) van deze kleuren kunnen bij tentoonstellingen in de prijzen vallen. Vorig jaar kreeg Ingrid Collig non een voorlopige erkenning van de Nederlandse Konijnen Bond voor de door haar ge creëerde kleur mignon. In januari kan zij een definitie ve erkenning krijgen. vonden de meesten het helemaal niet leuk. Er werd gezegd dat het niet kleurvast was en dat het alle maal niets zou worden, maar dat was zonder enige onderbouwing. De oude garde is gewoon bang voor vernieuwing. Ik heb ontzet tend veel commentaar gekregen, en er zijn zelfs momenten geweest dat ik wilde afhaken. Nu ben ik blij dat ik heb doorgezet." Vorig jaar kreeg Collignon van de Nederlandse Konijnenhond (NKB) een voorlopige erkenning voor de kleur mignon. Als zij twee jaar achtereen goede resultaten be haalt tijdens tentoonstellingen, kan de voorlopige erkenning wor den omgezet in een definitieve er kenning. Om de erkenning te krijgen, moe ten ook andere fokkers met de kleur aan de slag gaan, zodat het niet bij een project van één fokker blijft. Op dat gebied heeft Collig non met haar webwinkel een groot voordeel. „Ik verkoop ook aan andere fokkers, dus op die ma nier zorg ik ervoor dat ik niet als enige met mignon naar tentoon stellingen ga. Ik ben nu aan het re gelen dat komend seizoen een stuk of vijftien fokkers met mig non op wedstrijden staan." Afgelopen seizoen waren de resul taten goed. Dat betekent dat mig non in januari 2010, tijdens het Ne derlands kampioenschap van de NKB, een definitieve erkenning kan krijgen. Het zou voor het eerst in de geschiedenis van de sport zijn, dat een nieuwe kleur wordt toegelaten bij wedstrijden. goes - Konijnen, kippen, eenden, sier- en watervo gels, cavia's: op kleindiertentoonstellingen kom je van alles tegen. Landelijk houden zo'n vijftiendui zend geregistreerde leden zich bezig met het fokken van kleindieren als sport. In Zeeland zijn dat er naar schatting enkele honderden. Een spin in het web van de Zeeuwse kleindierenwe- reld is Goesenaar Nico Gelok. Hij is mede-organisator van de tentoonstellingen van kleindiervereniging KPS Zeelandia, vervoert de dieren van andere leden naar wedstrijden buiten de regio en tatoeëert konij nen zodat ze mee kunnen doen aan wedstrijden. In maart kreeg hij een speldje van de Nederlandse Konij nenhond (NKB). Gelok heeft op dit moment tegen de honderd dieren, vooral konijnen en duiven. „Puur hobby", zegt hij zelf „ik vind het leuk om met dieren bezig te zijn. Anderen vinden fokken vooral leuk om dat ze van knutselen houden." Gelok fokt de konijnenrassen blauwe weners en grootzilvers en verschillende duivenrassen, zoals de Hollandse krapper en de Boedapester kievit. „De krapper is een oud-Nederlands ras, nu zie je ze niet meer in het wild. De Boedapester kievit bestaat ook al heel lang, maar is in Nederland nog niet erkend bij wedstrijden. In de duivenwereld komt dat vaker voor. Sinds de val van de Berlijnse muur zijn er allerlei Rus sische en Oost-Europese duivenrassen bijgekomen." Drie brandweerauto's voor Goes en Borsele heinkenszand - De gemeenten Goes en Borsele krijgen zaterdag drie nieuwe tankautospuiten. Het gaat om de posten Goes, Heinkens zand en Nieuwdorp. De leveran cier draagt de brandweerwagens officieel over aan burgemeester Dick van der Zaag van Goes en Jaap Gelok van Borsele. Dat ge beurt om 10.00 uur op het terrein van aannemingsbedrijf Fraanje in Lewedorp. Dat een post nieuwe voertuigen krijgt, komt niet vaak voor„ Ze gaan in de regel zo'n vijf tien jaar mee. Fietsen met gps voor senioren Reimerswaal krabbendijke - Het Calvijn Colle ge en de gemeente Reimerswaal houden vandaag vanaf 09.00 uur een gps-fietstocht voor Reimers- waalse senioren (50+). Dat ge beurt in het kader van de Nationa le Sportweek. Thema van de tocht is 'vakmanschap'. Er is een route uitgezet die langs verscheidene bedrijven leidt. Aan de hand van een gps-navigatiesys- teem worden die 'opgespoord'. Leerlingen van het Calvijn College geven uitleg over de apparatuur. Opgeven kan nog via 0113-395 371. Dominee Zaamslag en Kamperland emeritaat zaamslag - Dominee F. van Vliet van de Protestantse Gemeente Zaamslag gaat met emeritaat. Van Vliet neemt zondag 26 april af scheid van de gemeente. Na afloop van de dienst, die om 14.30 uur be gint, is er gelegenheid om afscheid te nemen van de dominee. Van Vliet werd in 1993 predikant in Kamperland, na een loopbaan van 30 jaar in het onderwijs. In 2000 verruilde hij Kamperland voor Zaamslag. In beide plaatsen was hij nauw betrokken bij het fusie proces van de protestantse kerken. Duiven- en konijnenfokker Nico Gelok met een Holland se kropper, een oud-Nederlands ras.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42