Nationaal landschap op gang Mannen die d'r broekrieme nooit mi zaehe fa 28 Dinsdag 21 april 2009 PZC v wy/- Nederland heeft sinds enkele jaren 20 nationale landschappen. Gebieden die 'internationaal zeldzaam of uniek' zijn. Eén ervan is het nationaal landschap Zuidwest-Zeeland, bestaande uit drie onderdelen: het platteland van Walche ren, de Zak van Zuid-Beveland en West-Zeeuws-Vlaanderen. De activitei ten om deze gebieden nog mooier te maken, zijn op gang gekomen. door Rinus Antonisse Het begint aardig te draaien, stelt provinciaal medewerker Jos Vaessen met voldoening vast. „Het komt los. Ik heb het idee dat het nationaal landschap meer gaat le ven. Niet alleen bij de organisaties die er baat bij hebben. Ook breder, bijvoor beeld bij ondernemers. Ik moet wel eer lijk zeggen dat het geen onderwerp is waarover je op een verjaardag volop hoort praten." Waar gaat het bij de Zeeuwse nationale landschappen om? In elk geval om gebie den waar sprake is van een bijzondere combinatie van cultuurhistorische en natuurlijke elementen. Duinen, dijken, poelgronden en kreekruggen op Walche ren. Kreken en de in de Tachtigjarige Oorlog ontstane Staats-Spaanse Linies in West-Zeeuws-Vlaanderen. Een kleinscha lig landschap met heggen, hollebollige weilanden en historische bebouwing in de Zak van Zuid-Beveland. Voor alle duidelijkheid: een nationaal landschap is geen openluchtmuseum waar niks meer kan. 'Behoud door ont wikkeling' is het etiket dat op de nationa le landschappen is geplakt. Het betekent dat wonen, werken, ondernemen en re creëren gewoon moeten doorgaan. De in steek is anders dan bij een nationaal park, zoals de Oosterschelde. Daar draait het vooral om bescherming en verbete ring van de natuurwaarden. Met de aanwijzing van de drie gebieden tot nationaal landschap komt er van het Rijk geld beschikbaar om 'leuke dingen' te doen. Voor vijfjaar, de periode 2008-2013, is er 2,3 miljoen euro gegeven. „We verwachten dat het eerder op zal zijn", zegt Vaessen. „Zo'n bedrag gaat er gauw doorheen als je hoge ambities hebt. Er is een programma opgezet dat uitging van 20 miljoen en we hebben 2,3 miljoen euro gekregen. Er is dus flink op bezuinigd." Hij wijst erop dat altijd sprake is van me de-financiering. Een project kan voor de helft uit de pot van het nationale land schap worden betaald en voor de rest moeten andere bronnen worden aange boord. Onder meer geld voor plattelands ontwikkeling van de Europese Unie. Tot nu toe hebben vooral overheden en (na tuurorganisaties ervan geprofiteerd. Bij voorbeeld de Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ) is volgens Vaessen erg actief en creatief in de weer. „Wat ik zelf leuk vind is het wandelnet werk dat in de Zak van Zuid-Beveland is aangelegd. Een schitterende ervaring. Het is een typisch project voor een natio naal landschap. In West-Zeeuws-Vlaande ren zijn tot nu toe vooral de Staats- Spaanse Linies in beeld, maar ook daar speelt totstandkoming van een wandel netwerk. Er ligt ook een initiatief voor een ruiterroute." De meeste activiteiten zijn uitgevoerd in het nationaal landschap Walcheren. Ook hier een wandelnetwerk en waterschap Zeeuwse Eilanden heeft geld gekregen voor aanleg en herstel van groenvoorzie ningen. Maar het aanleggen van een om metje bij Ritthem en versterking van het landschap rond de dorpsbegraafplaats ho ren erbij. De SLZ kan aan de slag met het weer in beeld brengen van verborgen buitenplaatsen op Walcheren. Voor ieder een die in het buitengebied vertoeft, zijn de resultaten zichtbaar van het heggen- project d'Aegen dat stichting Het Zeeuw se Landschap uitvoert. Zodat Walcheren straks, net als vroeger, weer met recht de Tuin van Zeeland genoemd kan worden. Landschap bij de Noordweg te Oostkapelle, met kleurige akkerrand en erachter de aanzet voor een bosje van d'Aegen. foto Het Zeeuwse Landschap door Frans van der Heijde Ao je vère reizen doet dit keer nie mee een bus...), dan kao je vee vertelle. Di- rom neem'ik julder noe in gedachten mee nè Zuud- Spanje, nauwkeuriger ge- zeid nè de zaal van 't hotel wi ze twi keer per dag een meer dan uutgebreid mael klaermaeke vö de kaele, grieze en/of biegeverfde mensen uut het kouwere deêl van Europa. Buten 't sei zoen bin 't de 'Rentner', de mensen die 'van Drees trekke', die van de 'derde leeftied', de pen- sionado's, of oe ao je ze wil noeme, die geniete van 't milde klimaat en 't verwend ore in vier sterren. Ze lope, schufele of drentele, mee of zon der ulpmiddelen, langs de overheerlijke gerech ten. Ze maeke moeiteloos uldere keus uut een ei tje bie 't ocheneten, in vuuf verschillende vur- men angeboöie. Of ze skraevele onophoudelijk in bakken mee 'groenvoer'. En bie de toetjes 's aevens is de variatie zö hroöt, da ze stikem wè es wat proeve en wi trug leie. Aest hebbe ze nie en ze komme eus nie om van den oenger. En tussen die mensen bewoog ik m'n eihen noe ook twaolf daehen, zonder op te vallen..! M'aode een zeer geschikt taefeltje toegeweze ge- krege, vlakbie de voerbakken, en zodoende ao'k aole gelegenheid het bonte gezelschap te bekie- ken. De meêste waere dus a in de tied nae d'r werk- zaem leven. En... van de tiene waere d'r zeker zesse te zwaer. En te zien an de voorraeden die ze meenaeme, wier dat er nie beter op. De verlei dingen waere ook te hroöt, wan 't is toch anders 's ochens dan tuus mee alleên twi sneejes brood mee jam en een komme thee. Ik dienke, da ze die maeltieden iedere keer wi beschouwde as oogtepunten van de dag! En ze waere in goed ge zelschap... Oord'ik noe in Nederland praote over 'de broek riem anaele..?' Ier liepe wat mannen rond, die d'r broekrieme alleên nog voelde, nooit mi zae he... Di viel niks an t'aelen, oogstens losser te maeken. Ik ebbe ook mè meegedae, wan je val zö vlug uut de toon. Ik troostte me mee de gedachte tuus wi op gewicht te kommen. Di bin hin vuuf- tien verschillende toetjes en hin pannenkoeken, die je kele nie raeke! In 't hotel zelf doen ze op uldere manier toch d'r best om 'taol een bitje in d'and touwen. Vlak bie de eetzaal stae een hröte weegschaele. Je moe alleên een euro betaele om te weten te kom men oevee of j'angekomme bin. Da's eigenlijk ge- meên. En in je kaemer bin d'r nie minder dan drie levenshröte spiegels, wi ao je j'n eihen van aole kanten kan bewondere, voral 'en profiel', 'k Docht even dat het lachspiegels waere...! Ge lukkig was de spiegel in de badkaemer drek nae 't douchen êlemaele beslohe... Schril stak 't volgende tafreêltje af bie aol de luxe. Op net onderd meter van "t hotel stong eên van de vele doenkerzwarte verkopers van tassen, brillen en horloges. Ie stoeng di uren en ik ebbe nie gezie dat'n wat verkocht. Op een muur achter z'n stoeng in 't Spaans: 'Stop de im migratie.' Een hroöt wereldprobleem, gevange in eên beeld. Ik bin noe ook een echte nep Armani -zunnebril rieker, vö acht euro.... Op 't strange di ebb'ik dit verhaaltje geschreve en tuus an de computer toevertrouwd. M'ebbe kredietcrisis en 't gae slecht op de geldmart. En ik docht wi an die dikke vent die 'noe ook voelt wat een vrouwe voelt, die op aole dag loopt en wi aoles in de wehe'zit' èn a door n die boom lange spriete uut Afrika, wi ik m'n 'Armani' van gekocht ao.... Zou 't eên mee 't andere te maeken kunne ebbe..?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 30