eeland Het broeit al langer PZC In Middelburg gebeuren Twijfels over nut en noodzaak van verbetering N61 Zeeuws-Vlaanderen Schoonmaak De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Dinsdag 21 april 2009 PZC MARLEEN BLOMMAERT Gisteren was schoonmaken het gesprek van de-dag. De aanleiding was een documentaire van Zembla waarbij met de verborgen camera allerlei misstanden in zieken huizen werden getoond. De ziekenhuizen, de Inspectie van de Volksgezondheid en de deskundige deden de dag erna allen hun zegje hierover. Iedereen zei de beelden schokkend te vin den om vervolgens alles te relativeren. Allemaal keurig een me diatraining gevolgd natuurlijk. Eerst meebewegen om het ver volgens af te zwakken. „Nee, echt gevaarlijk is dat niet. In inter nationaal verband doen we het toch erg goed en we werken er hard aan." Eén van de oorzaken van dat on zorgvuldige poetsen werd niet genoemd. Ziekenhuizen beste den het schoonmaken uit. Is er iets op tegen om dat uit te beste den? Nee, maar je moet wel een bedrijf inhuren waar mensen op geleid worden en zich verantwoordelijk voelen voor hun werk. En daar wringt de schoen. De medewerkers die ten tone le kwamen wisten niet wat ze deden. 'Chloor wordt inactief door organisch materiaal', wisten ze niet. Ik ook niet, maar ik ben ook geen schoonmaker. 'Geen tijd om dat te doen': werd ook vaker gezegd. Ik zou er niet van opkijken als de bewuste medewerkers die wel herkend zullen worden door hun. bedrijf op een forse uit brander kunnen rekenen. Die uitbrander hoort echter bij het schoonmaakbedrijf en het ziekenhuis thuis. Zij stellen eisen, leiden op en bepalen de kosten en tijd die mensen krijgen. En is het nou echt zo vuil? Ja. ik was vorige week uren in een ziekenhuis en uit verveling ging ik de plantenbakken naast de EHBO bestuderen. Daar groeide op de hydrokorrels een harige schimmel van ongeveer een centimeter, om maar een voor beeldje te noemen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Uitbrander hoort bij schoonmaakbedrijf en ziekenhuis thuis COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur dê bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Woonplaats Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zoigvuldig om mei persoonsgegevens. In het colofon ireft u nadere informatie Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Irakese jongens mochten niet met een Somalisch meisje praten. Die pikten dat niet. Toen sloeg de vlam in de pan. door Nadia Berkelder en Henk Postma Ze moeten zich schamen. „Niet één keer. Maar dui zend maal", zegt een woordvoerder van de Koerdische gemeenschap in Mid delburg. „]a, ook de Koerden. Zeg gen dat je uit je land van herkomst bent gevlucht omdat je leven in ge vaar is. En hier dan ruzie komen maken om een meisje? Dat kan ge woonweg niet." Niet alleen blanke Nederlanders maken zich druk om de massale vechtpartij van afgelopen zaterdag in het Middelburgs asielzoekerscen trum, waarbij Koerdische Irakezen en Somaliërs op elkaar insloegen. Ook de Koerdische gemeenschap in Middelburg is er niet blij mee. Want ja, die wordt er natuurlijk ook weer op afgerekend. Hoe groot de verontwaardiging ook is, vrijwel niemand staat te springen om er met naam en toe naam lucht aan te geven. Want de zaak ligt gevoelig. Eén verkeerd woord, en de lontje zou weer kun nen gaan branden. Om die reden wensen ook de 'informele leiders' van de twee groepen niet naar bui ten te treden. Althans, dat zegt woordvoerder Martijn van der Koolwijk van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). Maar de Middelburgse Koerd Himdad Said, die tussen de twee vechten de groepen verzeild raakte, is graag bereid een boekje open te doen. Hij zegt de politie te hebben geholpen de gemoederen tot beda ren te brengen. Maar dat was tever geefs. Net toen hij dacht dat de rust was hersteld, sloeg de vlam in de pan. Waarbij hem een tand door de lip werd geslagen. Volgens zijn lezing werden de Ira kezen en Koerden door de Soma liërs geprovoceerd, en niet voor het eerst. De politie trad daarbij naar zijn zeggen veel te lankmoe dig op. Toen die uiteindelijk ver sterking liet aanrukken, luwde het gevecht, volgens Said omdat de So maliërs zich uit de voeten maak ten. De politie hield maandag nog steeds een oogje in het zeil. Maar van een gespannen sfeer was niets te merken. Althans bij de ingang van het azc-terrein. Want naar bin nen gaan en vragen stellen, was strikt verboden. Bij de receptie moest zelfs worden overlegd of een drietal studenten van de Roos evelt Academie, dat daar Neder landse les kwam geven, wel ge woon naar binnen mocht. Ia, dat mocht dus uiteindelijk. Volgens het COA was geen sprake meer van verhoogde politie-inzet. Maar twee agenten van de politie Zee land zaten in het ontvangstlokaal wel de hele dag opzichtig een krantje te lezen. Een maand geleden al signaleerde de azc-leiding, tijdens overleg met de politie, dat er iets broeide tus- een gevaar zijn. Immers, een jaar geleden werd in het azc een 'zwar te' (een Soedanees) doodgestoken door een Libiër. Die had al vaker met een mes gedreigd, en een So malische vrouw lastig gevallen. Afgelopen week, zo ver tellen getuigen, begon nen de schermutselin gen toen twee Irakese jongens in gesprek raakten met een Somalische meisje dat ze ken den van school. Dat was tegen de zin van een Somalische jongen. Er volgden incidenten over en weer, waarbij steeds meer mensen be trokken raakten. Vrijdagavond al pakte de politie een Somaliër op die een steen gegooid had. Toen die zaterdag weer op vrije voeten was, sloeg de vlam in de pan. De politie was daar aanvankelijk niet Een van de vechtersbazen ontfutselde de lange wapenstok aan een agent. sen Iraakse Koerden en Somaliërs. Een ruzie tussen twee jonge Irake zen en een jonge Somaliër, met als inzet een meisje, leidden vrijdag de eerste schermutselingen in. Toen die zaterdag ontaardden in een massale vechtpartij, ging het allang niet meer om een meisje, maar om 'Arabieren' en 'zwarten' die elkaar niet meer konden luch ten of zien. Irakezen en Koerden verwijten de Somaliërs dat die zich, omdat ze met zovelen zijn, dominant en on uitstaanbaar gedragen. Somaliërs benadrukken dat de 'Arabieren' op berekend. Een vechtersbaas wist aan een agent de lange wapen stok te ontfutselen. Daarna sneu velde de ruit van een politiebusje. De politie moet daarbij ook even de kluts kwijt zijn geweest, want bracht naar buiten dat het busje to tal-loss was. Gisteren werd toege geven dat de schade beperkt bleef tot een verbrijzelde ruit. Vijf vechtersbazen verbleven gister avond nog in hechtenis. Hen is, lo pend nader onderzoek, 'openbare geweldpleging' ten laste gelegd. Het gaat om mannen van 15 tot 27 jaar. Samen maken Somaliërs en Irakezen net iets meer dan de helft van het totale aantal asielzoekers in Nederland uit. Het is dus niet gek dat de groepen el kaar tegenkomen in asielzoekers centra. Van alle asielzoekers die op gevangen worden door het Cen traal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) was op 1 maart van dit jaar 27 procent Irakees en 24 procent Somaliër. In Middelburg was al langer spra ke van spanning tussen de twee groepen, zegt politiewoordvoerder Alwin Don. „Het was niet van van daag op gisteren. Dat de spanning aan het oplopen was, bleek tijdens het laatste overleg dat we met het COA hadden. Wij hebben afge sproken om wat vaker te surveille ren, het COA zou overleg voeren met vertegenwoordigers van beide groepen." Dat de bom in Middelburg nu twee keer in één jaar tijd met een grote klap is gebarsten, is toeval, zegt woordvoerder Jan-Willem An- holts van het COA. „In Middel burg gebeuren in het asielzoekers centrum niet meer incidenten dan elders. 'Dat blijkt althans niet uit Toine Poppelaars: Beeld bij milieucommissie is verkeerd. door Ben Jansen MIDDELBURG - De commissie die ge volgen voor het milieu moet toet sen, twijfelt aan nut en noodzaak van de verbetering van de weg Schoondijke-Hoek in Zeeuws- Vlaanderen. Dat hebben de provincie Zeeland en Rijkswaterstaat informeel te verstaan gekregen. Volgens gedepu teerde Toine Poppelaars (CDA, in frastructuur) vreest de commissie voor de milieu-effectrapportage (MER) dat dwars door Zeeuws- Vlaanderen een vierbaansweg komt te lopen. De inzet van de provincie en Rijkswaterstaat is door te gaan met de voorbereidin gen voor de al jaren op de verlang lijst staande wegverbetering. Het is de bedoeling dat Rijkswaterstaat nog voor de zomer met een ont- werp-tracébesluit komt. Volgens Poppelaars heeft de com missie voor de MER een verkeerd beeld van de plannen voor de N61. Hij is van plan de voorzitter van E De commissie voor de MER betwijfelt of de verbetering van de N61 moet worden uitgevoerd zoals de provincie en Rijkswater staat voor ogen hebben. de commissie te benaderen. Mocht dat onvoldoende uithalen, dan zal Poppelaars de complete commissie uitnodigen een kijkje te komen nemen. „Dan zullen we ze ook heel nadrukkelijk wijzen op de ongevalscijfers uit het verle den die ons ertoe hebben gebracht de N61 aan te pakken." De commissie voor de MER ver vult de rol van onafhankelijk advi seur bij milieu-effectrapportages voor projecten of plannen met be langrijke nadelige milieugevolgen. Het milieu-effectrapport laat zien wat een plan betekent voor het mi lieu en of er alternatieven zijn die minder nadelige gevolgen voor het milieu hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2