Evenwicht motto economisch plan Kamer steunt voorstel over wie de baas is in provincie tijdens ramp Celstraf geëist tegen marinier m De meeste tweede woningen staan in de gemeente Sluis Minister Koenders op jubileumfeestje van COS Zeeland pzc Dinsdag 21 april 2009 25 Wiersma: Dynamiek is mogelijk zonder het woord te gebruiken. door Ben Jansen middelburg - Het dagelijks provin ciebestuur wil Zeeland econo misch en ecologisch vitaal maken. Een economisch en ecologisch vi taal Zeeland. Dat is de doelstelling van het nieuwe sociaal-econo misch beleidsplan dat richtingge vend is voor de periode tot 2012. Volgens gedeputeerde Marten Wiersma (GL, economie) levert de combinatie van economische en ecologische doelen een haalbaar evenwicht op. Dat evenwicht was gisteren bij de behandeling van het nieuwe plan in de Statencommissie economie en mobiliteit het eerste punt van kritiek van CDA-woordvoerder Bas Feijtel. Hij stelde vast dat dyna-' miek het thema was van het vori ge sociaal-economisch beleidsplan. Nu is evenwichtige groei het mot to. „Laten we de dynamiek nu los?" wilde Feijtel weten. „Absoluut niet", verzekerde Wiers ma. Hij vertelde dat het dagelijks provinciebestuur zich de kritiek heeft aangetrokken van de provin ciale Rekenkamer die heeft gecon stateerd dat het vorige plan wel erg veel speerpunten kende. Het waren 48 stuks. „We hebben daar om gekozen voor een veel beperk ter aantal. Nee, niet voor een stuk of drie. Dat zou zeker nu niet ver standig zijn. Je moet in een tijd De Statencommissie economie en mobiliteit plaatste gisteren slechts kanttekeningen bij het nieuwe sociaal-economisch be leidsplan van de provincie. van crisis niet al je eieren onder één kip leggen." Wiersma meende dat zijn sociaal-economisch be leidsplan dynamisch genoeg is. „Dat hoeft niet alleen te blijken uit het gebruik van het woord." Feijtel had evenwel liever wat scherpere keuzen gezien. „Er is in het plan sprake van Zeeland als energieland, als wooneconomie en als vrijetijdseconomie. Je kunt je af vragen of dat allemaal tegelijk mo gelijk is en of het financieel haal baar is." Ad Dorst (SGP) vond dat het dage lijks provinciebestuur wel erg veel activiteiten aan het ontwikkelings bedrijf Economische Impuls Zee land wil toevertrouwen. Hij vroeg zich af of-de ambities in de rich ting van een op groene grondstof fen gebaseerde economie niet te hoog zijn nu de prijzen onder druk staan. Sjoerd Heijning (WD) maakte zich zorgen over het gebrek aan vestigingsmogelijkheden voor be drijven in Goes en Middelburg. Ge deputeerde Harry van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening) zei dat beide steden in dat opzicht niet op slot zullen gaan. MIDDELBURG - Minister Bert Koenders van Ont wikkelingssamenwerking heeft het jubileumfeest je van het Centrum voor Ontwikkelingssamen werking (COS) Zeeland opgeluisterd. Links staat COS-directeur Marjolein Meier. Het COS bestaat dit jaar 25 jaar. De bijeenkomst werd gisteren ge houden in het provinciehuis in Middelburg en had veel van een reünie met oud-medewerkers en -bestuurders. Koenders maakte van zijn aan wezigheid in Zeeland gebruik om 's avonds een bijeenkomst in Goes bij te wonen over ontwikke lingssamenwerking. Daar kwam vooral het thema 'Gevolgen van de kredietcrisis voor de derde we reld' aan de orde. De bijeenkomst was een activi teit van de PvdA in Zeeland, foto Lex de Meester ARNHEM - Het gebeurt niet elke dag dat er kogels vallen in de rechtszaal. Tijdens de rechtszaak te gen een 27-jarige marinier uit Vlis- singen werd een automatisch ge weer twee keer doorgeladen met dummykogels, om te reconstrue ren wat er aan het schietincident op de HM Zuiderkruis vooraf ging. De Vlissinger wordt ervan verdacht dat hij het wapen van een vrouwelijke marinier die op wacht stond liet afgaan. Hem hangt een celstraf van 180 uur en een voorwaardelijke celstraf van zes weken boven het hoofd. Zo hoorde hij tegen zich eisen bij de militaire rechtbank in Arnhem. Het incident vond plaats op 12 ok tober 2007, toen de Zuiderkruis voor de kust van het Kroatische Split lag. De Vlissinger kwam in een jolige stemming aan boord. Volgens getuigen wilde hij de wachtlopende vrouw omhelzen. Twee adelborsten hoorden dat haar wapen werd doorgeladen. Eentje zag zelfs dat de Vlissinger aan het wapen zat. Een fractie la ter ging het geweer af De kogel raakte een wachtcommandant in zijn voet. Een vrouwelijke mari nier raakte gewond door ijzersplin ters in haar arm. Tijdens de rechts zaak ontkende de 27-jarige in alle toonaarden dat hij het wapen had doorgeladen. Provincie Zeeland telt 26.273 huizen in de recreatieve sfeer. door Marcel Modde MIDDELBURG - In de gemeente Sluis staan verhoudingsgewijs de meeste tweede woningen, die voor vakanties worden gebruikt. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gaat het om 22 procent van de tota le woningvoorraad. Landelijk wordt 6 procent van de huizen niet bewoond door ie mand die op dat adres staat inge schreven in het bevolkingsregister. Vooral kustgemeenten zijn popu lair onder tweedewoningbezitters. In heel Zeeland zijn 14.852 huizen (9 procent) niet permanent be woond. Na Sluis scoren ook Noord-Beveland (20), Veere (14) en Schouwen-Duiveland (10 pro cent) hoog. Naast de tweede wo ningen telde Zeeland per 1 januari 2008 nog eens 11.421 recreatiewo ningen, op een totaal van 172.210 gewone huizen. Ook de Waddeneilanden hebben relatief veel tweede woningen. In die omgeving spant vooral Schier monnikoog met 20 procent de kroon. De gemeente Den Haag heeft met bijna 13 procent het hoogste percentage niet permanen te bewoning van de grote steden. Dit wordt onder meer verklaard door de kustrecreatie in Schevenin- gen en Kijkduin. In absolute getallen zijn verreweg de meeste tweede woningen (38.947) te vinden in Amsterdam. Commissaris van de koningin kan via minister ingrijpen. door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Stel dat in Zeeland dij ken doorbreken, een schip met ge vaarlijke stoffen vastloopt of het gaat fout met een fabriek in Vlis- singen-Oost. Iemand moet dan de leiding hebben en knopen door hakken. Wie dat is? Daarover praat de Tweede Kamer vanavond. Voor minister Guusje ter Horst (PvdA, Binnenlandse Zaken) is het glashelder: de burgemeester van de grootste stad. Hij wordt de voorzitter van de Veiligheidsregio, waarin alle burgemeesters zitting hebben. Is er hommeles dan hakt in Zeeland voortaan burgemeester Jan Lonink de knoop door. Dat be tekent dat de commissaris van de koningin (cdk) bevoegdheden kwijtraakt. Een aantal cdk's, onder wie Karla Peijs, John Jorritsma (Friesland) en Jan Franssen (Zuid-Holland) kwam daar tegen in opstand. Ook de Tweede Kamer twijfelde. Ter Horst paste haar voorstel aan. Cdk's mogen zich er toch mee bemoeien. Een beetje. In het geval dat burgemeesters er on- HFl De voorzitter van de Veiligheids- regio wordt tijdens rampen de baas in een provincie. De Twee de Kamer steunt vanavond een voorstel van minister Ter Horst. derling niet uitkomen, kan de com missaris via de minister alsnog in grijpen. De Tweede Kamer steunt dat voorstel vanavond. PvdA-Kamerlid Attje Kuiken is blij met de wijziging. „De voorzitter van de Veiligheidsregio is 365 da gen per jaar verantwoordelijk voor de rampenbestrijding. Maar als het mis gaat, dan zouden we hem - volgens het eerste voorstel van de minister - opzij schuiven. En is de commissaris van de koningin de baas. Dat is raar." In het nieuwe voorstel is de com missaris juist de schakel tussen Zeeland en Den Haag. Kuiken: „De commissaris kan, als die ziet dat het misgaat, op mandaat van de minister ingrijpen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 27