Mensen ontmoeten tussen de Gucci's en de Prada's Pt Minder olievervuiling op Vlaamse stranden 'Reanimatiecursus in voortgezet onderwijs' sanidröme 99,75 Franse avond sterrenwacht WPZC Dinsdag 21 april 2009 21 arpas de betere badkamer www.arpas.sanidrome.nl Mortiereboulevard 7, Middelburg, (0118) 55 10 80 Nhora Murcia De Kuijs in haar pas geopende winkel Bargains Design: „Een koppie koffie hoort er bij. Daar hou ik van." foto Lex de Meester Colombiaanse opent eigen winkeltje in centrum Middelburg. door Selma Osman middelburg - Gezelligheid moet niet ontbreken, vindt Nhora Mur cia De Kuijs. Een week geleden opende ze in de Middelburgse Sint Janstraat haar eigen winkel in tweedehands merkkleding en ac cessoires. Achter de toonbank staat steevast een volle thermos- kan koffie klaar. Ze wil mensen een plek bieden waar ze leuke, originele en betaal bare spulletjes kunnen kopen. Maar de Colombiaanse wil ook an deren ontmoeten en gezellig een praatje maken. Die twee maken van het winkelen bij Bargains De sign een aparte belevenis. De kersverse onderneemster wilde af van haar leventje als huisvrouw. „Thuisblijven en een beetje com puteren vind ik leuk. Maar dat is mijn leven niet", vertelt ze. „Mijn man Willem is kapitein. Hij gaat straks lekker weer varen, en ik?" Kort na haar trouwen, 23 jaar gele den, hield ze het in Geersdijk niet langer dan twee jaar uit. „Ik heb erg mijn best gedaan om te integre ren. Maar het lukte gewoon niet. Ik voelde mij alleen in een vreemd land." De tweede verhuizing naar Nederland, nu acht jaar geleden, verliep vlotter. Ze had haar vier kinderen, had zichzelf leren ken nen en hoefde niet meer zo nodig vrienden te maken. Toch kan ze niet gemakkelijk wen nen aan de Hollandse mentaliteit. „Nederlanders zijn niet zo open- minded. Bij jullie moet je eerst be wijzen wie je bent." Nhora be- 'Wat op de catwalk wordt getoond, gaat niet meer terug naar de modehuizen' doelt het niet rot. Maar ze is in haar vaderland anders gewend. Daar komt nog bij dat ze het beu is om steeds maar uit te leggen dat ze geen asielzoeker is die van de voorzieningen komt 'profiteren'. Stilzitten is niets voor haar. „De mensen zullen mij wel kennen als dat vrouwtje van de markt of de Zeelandhallen", lacht ze. Met het verkopen van prullaria heeft ze ge noeg geld bij elkaar gespaard om luxe spulletjes in te kopen voor Prachtig voorjaarscollectie Annette Gortz - Airfield - Armani Collezioni - Erny van Reijmersdal Rene Lezard - Tricot Chic VOORJAARSAANBIEDING Coats div. modellen en kleuren Van €219,- 179,- NU KOOPZONDAG 26 APRIL Lange Vorststraat 18 Goes www.moniekmode.nl middelburg - De sterrenwacht in Middelburg houdt vrijdag een Pro- vencaalse avond. De bijeenkomst staat in het teken van de succesvol le astro-expeditie naar Les Granges in de Provence. Vijf medewerkers van de voikssterrenwacht Philip- pus Lansbergen uit Middelburg gingen daar eind maart naartoe om te genieten van een donkere sterrenhemel. De resultaten wor den getoond vanaf 20.00 uur aan de Herengracht 52 in Middelburg. De toegang is gratis. sluis - De olievervuiling op de Vlaamse kust neemt snel af Dat blijkt uit onderzoek van het Vlaams Instituut voor Natuur- en Bosonderzoek, dat de 65 kilometer lange kust van De Panne tot Het Zwin de laatste jaren nauwlettend in het oog heeft gehouden. De mate van olievervuiling wordt afgemeten aan het aangetroffen aantal met olie besmeurde dode zeekoeten. Zaten tot voor enkele ja ren alle aangespoelde koeten on der de olie, de laatste tijd is dat nog maar de helft. En dat zijn niet meer dan enkele tientallen' vogels per jaar. Ook op de stranden van West-Zeeuws-Vlaanderen spoelen nauwelijks nog besmeurde zeevo gels aan. Een groter probleem vormt, vol gens Martin Stroo, afdelingshoofd Beheer en Onderhoud van water schap Zeeuws-Vlaanderen, de 'ge wone vervuiling'. „We treffen aan de voet van de Scheldedijken en ook elders aan de kust steeds meer plastic afval aan. Als dat te grote hoeveelheden worden, halen we het weg." Dat plastic vormt ook een bedrei ging voor de zeevogels, bevestigt het Instituut voor Natuur- en Bosonderzoek. Op de Vlaamse kust spoelen bijvoorbeeld veel Noordse stormvogels aan, die zijn overleden door het eten van plas tic. Dat is bij bijna honderd pro cent van de aangetroffen vogels het geval. Uit onderzoek blijkt dat het gros van de vogels gemiddeld zo'n zeventig stukjes plastic heeft opgepikt. Bargains Design. „Ik liep al drie jaar rond met het idee voor deze winkel, maar had geen duizenden euro's in één klap." Zelf is de Colombiaanse een echte fashionista. „Ik hou van goede spul letjes, merken en kwaliteit." Nho ra gaat er prat op dat ze originele catwalkspullen verkoopt. „Wat daar wordt getoond, gaat niet meer terug naar de modehuizen", verklaart ze. „Fotografen, visagis ten en kappers krijgen één of twee keer gedragen schoentjes en jurk jes als betaling mee naar huis." Via relaties in dat wereldje koopt zij, naar eigen zéggen, die kledingstuk ken op. „Ik ben wel voorzichtig. Om die reden neem ik in de win kel ook geen spullen in." Het duurste stuk bij Bargains De sign moet 120 tot 150 euro opbren gen. Maar ze verkoopt ook gedra gen T-shirtjes van Replay, Roxy of Quicksilver voor een tientje. Of al le Prada's, Gucci's, D&G's en Za- notti's 'echt' zijn? „Ha, dat is de grootste vraag. Iedereen wil dat we ten, want tegenwoordig wordt er veel nagemaakt. Je ziet en voelt het verschil aan de materialen, se rienummers en originele doosjes. Wie gewend is aan merkspullen, weet sowieso of iets echt is." Twaalf uilen te zien bij vogelvereniging yerseke - Bij vogelvereniging In- ter-Scaldis in Yerseke zijn van avond twaalf verschillende uilen te zien. Het gaat om tamme vogels uit België. Er wordt uitgebreide uit- leg gegeven over de uilen en wie dat wil kan de dieren kunnen ook aanraken. De speciale avond be gint om 20.00 uur in verenigingsge bouw De Haven aan de Dreef 6. Ie dereen is welkom, voor koffie en thee wordt gezorgd. Verkoop boeken in bieb Oost-Souburg oost-souburg - De bibliotheek in Oost-Souburg verkoopt deze week afgeschreven boeken. Het gaat om romans, ingebonden tijdschriften, jeugdboeken en jeugd-dvd's. Ro mans voor volwassenen kosten 1 euro, ingebonden tijdschriften en jeugd-dvd's 1,50 euro en jeugdboe ken 50 cent. De verkoop is tijdens de reguliere openingstijden. Kapelse school 't Honk schoolzwemkampioen kapelle - De Kapelse basisschool 't Honk heeft zaterdag in Temeu- zen de Zeeuwse schoolzwemkam- pioenschappen gewonnen. In to taal deden negentien teams mee. 't Honk was vertegenwoordigd met vier teams, 't Honk 1 bleek uitein delijk de beste. Zij vertegenwoordigen Zeeland op 6 juni tijdens de Nederlandse schoolzwemkampioenschappen in Zeist. LAAT DE ZON MAAR SCHIJNEN uw eigen Ray Ban, Rodenstock, CK. Esprit of Ralph Lauren vele andere merkzonnebrillen vanaf.... MULT1KCAAL terneuzen - De gemeente Terneu- zen moet onderzoeken of op de scholen voor voortgezet onderwijs reanimatiecursussen in het lespak ket kunnen worden opgenomen. Ook moeten leerlingen leren hoe ze een defibrillator moeten bedie nen. Het Terneuzense raadslid Giel van Boom betoogt dat in schriftelijke vragen aan B en W. Van Boom wijst er op dat in de ge meente Terneuzen jaarlijks onge veer vijftig mensen een hartstil stand krijgen. In ongeveer tachtig procent van de gevallen gebeurt dit thuis. De meeste mensen over lijden omdat niet binnen zes minu ten reanimatiehulp gegeven kan worden. Het huidige netwerk van mensen die een hartschoktoestel kunnen bedienen is volgens Van Boom nog te klein. „Om dit net werk drastisch uit te breiden, moet de mogelijkheid onderzocht worden om in het lespakket éen re animatiecursus inclusief AED-be- diening op te nemen", aldus Van Boom. Dan kan er binnen een paar jaar een dicht netwerk van hulpverleners ontstaan. Ook kan er dan volgens hem een centraal re gister komen met vrijwilligers die kunnen worden opgeroepen als ie mand uit de buurt een hartstil stand krijgt.' Het plan valt of staat met de aanwezigheid van defibril lators. Van Boom bepleit daarvoor geld beschikbaar te stellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 23