Zo zie je maar weer, niet voor alles is LPV wil noe dit iaar Veere wil nu in vier woonkernen vaart zetten achter startershuizen overzicht ambtenaren i Molenwaterpark gaat open op 25 april 1 8 I Dinsdag 21 april 2009 PZC 'Waarom waterbouw? Wat denk je, Westkappelaar hé' Buiten zijn, het werk in prak- tijk brengen. Dat staat Jos Hendrikse voor ogen. De 15-jarige Westkappelaar wil civiele techniek gaan studeren op de Ho geschool Zeeland. „Misschien de eerste drie jaar de HZ in Vlissin- gen, want op kamers gaan is duur. En dan daarna de masters studie op de TU Delft." Maar dan daarna zeker niet op kan toor belanden. „Het liefst praat ik met mensen. Dat is juist leuk. Leu ker dan alleen maar in de fabriek staan." Hij zit nu nog in de vierde klas van het vwo van het Calvijn College in Goes en volgt daar een dubbel profiel: techniek en gezond heid, en natuur en techniek. Hij heeft zich enthousiast aangemeld voor de excursie naar het kust- werk bij Vlissingen. „Ik heb al sta ge gelopen bij Waterschap Zeeuw se Eilanden, dus ik wist er al iets vanaf. Bovendien heb ik het pro ject van Zwakke Schakels bij West- kapelle gevolgd. Daar ben ik erg vaak gaan kijken. Prachtig, met die Panoramaweg. Die is echt heel mooi geworden." Hendrikse wil later de waterbouw in. Dat boeit hem meer dan de we genbouw. „Waarom? Ja, wat denk je, Westkappelaar hé." 'Het leek mijn baas wel goed voor me om mee te gaan' De excursie maakt voor Jan Peene deel uit van zijn sta ge. De 18-jarige Westkap pelaar leert het vak van weg- en waterbouwer op dit moment als stagiair bij aannemer Zeeuwse Stromen. En dat is nou precies het bedrijf dat in opdracht van Water schap Zeeuwse Eilanden de kust bij Nolle/Westduin versterkt. „Het leek mijn baas wel goed voor me om mee te gaan met deze excur sie. En het is inderdaad wel boeiend." Peene studeert infratech- niek (grond-, weg- en waterbouw) aan het ROC Zeeland in Vlissin gen. Tijdens zijn stage werkt hij in Ouwerkerk in de Vier Bannenpol- 'Ik had helemaal geen idee hoe zo'n dijk is opgebouwd' Verhelderend, leuk en leer zaam. Olaf Vroonland is zeer lovend over de excur sie van het waterschap. Vooral de details die excursieleider Coen Ber- tijn van Zeeuwse Eilanden geeft over de opbouw van de dijk langs de Westerschelde verschaffen hem nieuw inzicht in zijn toekomstige vak. „Ik had helemaal geen idee hoe zo'n dijk is opgebouwd." Vroonland (16) woont in Ovezan- de en zit nu op het Ostrea Lyceum in Goes. Hij is vijfdejaars havist en wil civiele techniek gaan studeren aan de Hogeschool Zeeland. Zijn èelangstelling voor techniek is Jos Hendrikse (15), Calvijn College, Goes, vwo 4. der. Da's een heel ander werk dan hier tussen Vlissingen en Dishoek, vertelt hij. „In de Vier Bannenpol- der gaat het om een dijk langs de Oosterschelde en die is ook een stuk lager." Wat het waterschap bij de Zwakke Schakel Nolle/Westduin laat doen aan de kust, is toch niet helemaal nieuw voor Peene. Net als Jan Hen drikse komt hij uit Westkapelle, heeft hij düs meer belangstelling voor waterbouw dan wegenbouw, én liep hij al stage bij het water schap bij het werk aan de Zwakke Schakel Westkapelle. „Desondanks is het leerzaam dit werk in het echt te zien." Jan Peene (18), ROC Zeeland Vlissin gen, opleiding infratechniek. groot en daarom heeft hij zichzelf ook aangemeld voor de excursie. „Ik wilde graag iets meer van de praktijk zien. Niet omdat ik twijfel over die studie, want daar begin ik toch wel aan. In augustus is het zo ver." Het leukste aan de dag vindt Vroonland het bezoek aan de bou levard van Vlissingen, waar het Projectbureau Zeeweringen aan het werk is. Waarom? „Het is af wisselender dan het werk aan de duinen." Om dezelfde reden gaat zijn hart meer uit naar waterbouw dan we genbouw. „Het is afwisselender." Olaf Vroonland (16), Ostrea Lyceum Goes, havo 5. Met zulke indrukwekkende kustversterkingen als bij Vlissingen is het simpel jongeren via een excursie te verleiden tot een baan in de waterbouw. Zeker als het dan ook nog eens technisch weer is. door Maurits Sep Op de boulevard van Vlissingen is te ruiken dat er aan de zeewe ring wordt gewerkt. De anders zilt prikkelende zee wind voert een zware geur van as falt met zich mee. Natuurlijk verra den de kranen en de bergen zand en stenen ook wel wat. In maritiem instituut De Ruyter op diezelfde boulevard worden stu denten van de Hogeschool Zee land, ROC Zeeland en middelbare scholieren met een techniek-pro fiel voorbereid op hun excursie naar de kustversterking. Water schap Zeeuwse Eilanden en Pro jectbureau Zeeweringen, opdracht gevers van de kustwerken, willen met aannemer Zeeuwse Stromen, jongeren warm maken voor het vak techniek. 'De indrukwek kende werken laten toekomstige waterbouwers en waterbeheerders zien hoe veelzijdig een baan in de ze branche kan zijn', luidde de wervende tekst voor de excursie. Coen Bertijn van het waterschap doet zijn best die woorden waar te maken. De projectleider van het kustwerk bij Nolle/Westduin loodst een groep van negentien jongens over de dijk bij tennispark Zwanenburg naar een deel van het werk. Hij vertelt over de super- storm die zich eens in de vierdui zend jaar op de Vlissingse kust zou kunnen storten en die dus weerstaan moet worden. Dat de dijk uit twee delen bestaat: een glooiing met een steenbekleding en een groene dijk erboven die be staat uit klei en gras. „Weten jullie waarom we hier breuksteen storten?" Geen ant woord. „En wat is het nadeel van het verhogen van de dijk?" Dat-ie dan ook breder wordt, klinkt een voorzichtig antwoord. Bertijn knikt. „Als je de ruimte hebt, is dat niet erg. Maar die hebben we hier niet. Hierachter ligt het tennis park. Daarom gaan we niet om hoog, maar maken we de dijk over- slagbestendig. Het water kan er dan bij zo'n superstorm wel over heen slaan, maar de dijk staat er daarna nog. Het water kun je weg pompen en je bent klaar." Dat was de dijk, nu het duin. De bus brengt de groep een stuk ver der richting Westduin, waar een strook achter de duinen, aan de landzijde, al is opgebroken om ruimte te maken voor nog meer duinen. „De massa bepaalt de sterkte" doceert Bertijn. „Daarom komt hier een half miljoen kuub zand bij. Maar het is zout zand, uit de Noordzee, op twintig kilometer van Domburg. Dat kan gevolgen hebben voor de omgeving." Boven dien wordt strandpaviljoen Kon Ti ki moeilijker bereikbaar. „Daar zijn ze bang voor minder aanloop en dus minder inkomsten. Hoe los je dat op? Want als ze schade lij den, kunnen ze dat bij ons clai men. Dus wij hebben er ook be lang bij de schade te beperken." De jongens gaan in groepjes uit een om ideeën te bedenken. Een gratis kopje koffie bij je parkeer kaartje, stelt groep 1 voor; of omge keerd: gratis parkeren als je bij Kon Tiki een kop koffie drinkt. „Lastig", merkt Bertijn op, „want tweehonderd meter verderop zit ook een strandtent." Groep 2 raadt een fiets route met uitkijkpost aan, en meer borden die naar Kon Tiki wij zen. Groep 4 heeft een idee dat de waterschappers aangenaam ver rast: een paardentram over het strand die onder meer stopt bij Kon Tiki. „Da's leuk!" Zo mogelijk nóg aantrekkelijker: de tip om bij Kon Tiki een personeelsfeest van het waterschap te houden. „Met dit weer: elke vrijdagmiddag?" Een leuke opdracht, zo op het duin onder een stralende zon, ter wijl klasgenoten binnen zitten te blokken. Maar wel een leerzame opdracht. „Want", verduidelijkt Bertijn, „zo zie je maar dat niet overal een technische oplossing voor is. Denk daar goed aan als je waterbouwer wilt worden. Wet en regelgeving kost heel veel tijd. Twintig procent van mijn werk is techniek, tachtig procent is organi seren, overleggen. En rondleiden." MIDDELBURG - De gemeente Mid delburg stelt komende zaterdag 25 april het Molenwaterpark nu ook officieel open voor het publiek. Voor de veiligheid van het publiek worden hekwerken geplaatst rond de gebouwen. Die zijn sinds het vertrek van Mi niatuur Walcheren ten prooi geval len aan vandalen. Er is geen ruit meer heel. Aanvankelijk was het de bedoeling van de gemeente om het park pas open te stellen als die gebouwen zouden zijn gesloopt. De laatste weken wordt het park al bezocht door stadsbewoners en toeristen. Via gaten in het hek is het gemak kelijk te betreden. vlissingen - De Lokale Partij Vlis singen vindt dat de gemeente op korte termijn een administratief computerprogramma in gebruik moet nemen om snel weer zicht te krijgen op het aantal ingehuur de ambtelijke medewerkers. Dat schrijft de LPV in een brief met vragen aan het dagelijks gemeente bestuur. Volgens de partij zou de directeur/gemeentesecretaris van Vlissingen met dat programma da gelijks de stand van zaken rond de inhuur van personeel in beeld moeten hebben, schrijft raadslid Wim Hirdes. Hij wil van het college van B en W weten wanneer een dergelijk programma in gebruik kan wor den genomen. „Het is ook hoog tijd dat er een duidelijk overzicht komt van de ge wenste ambtelijke organisatie met de aanduiding hoe de huidige orga nisatie eruit ziet", zegt Hirdes. De LPV vindt dat het college nog voor het einde van dit jaar een der gelijk overzicht moet opstellen. De partij komt met de vragen na dat bekend werd dat de gemeente Vlissingen niet weet hoeveel inge huurde medewerkers ze heeft rondlopen in het gemeentehuis. Burgemeester Wim Dijkstra heeft eind vorige week moeten erken nen dat de gemeente daar geen zicht op heeft. door Henk Postnraa domburg - De gemeente Veere wil nu zo snel mogelijk veertig starterswoningen gebouwd zien, verdeeld over vier woonkernen: twaalf in Aagtekerke, tien in Dom burg, acht in Biggekerke en zes in Meliskerke. Woningbouwcorpora tie Woonburg/Marsaki is bereid de huizen te bouwen. Alleen wat betreft Meliskerke maakt die nog een voorbehoud. Dit vanwege het nadeel dat kan kleven aan de beno digde wijziging van het bestem mingsplan. In Domburg (Brouwerijstraat) wa ren de tien starterswoningen al ge pland. In Biggekerke (Onrustpol der) was al rekening gehouden met zes van die huizen. Daar ko men er nu nog twee bij.' In Aagte kerke en Meliskerke was er nog geen rekening mee gehouden. De twaalf voor Aagtekerke komen in de wijk Bouwlust. De acht voor Meliskerke in de wijk Molenwerf, tegenover een rij huurwoningen. De verkoop van bouwgrond voor starterswoningen levert de ge meente aanzienlijk minder geld op dan wanneer op dezelfde plek particuliere vrijstaande woningen zouden worden gebouwd, of twee-onder-een-kap. De gemeen te loopt daardoor al met al 390.000 euro mis. Maar daar is bij de grondexploitatie al rekening mee gehouden. Woonburg draait op voor extra kosten van parkeer vakken, rioolaansluitingen en een achterpad. Het gaat daarbij in to taal om 60.000 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20