Buitenland Onrust over martelmemo's ZE KOMEN ERAAN! P zc ca Russische president Medvedev fel tegen Navo-oefeningen in Georgië Vaticaan boos over kritiek op de paus www.autovermeulen.nl CIA-top boos over publicatie omstreden verhoortechnieken. Kim Jong-il is moe Training is 'gevaar voor betrekkingen tussen Rusland en het Westen'. Paus zou geïntimideerd worden om te zwijgen over morele thema's. Aardschokken in Afghanistan eisen 21 doden PZC Zaterdag 18 april 2009 I 9 Je vindt de auto die ie zoekt bij AutoVermeulen Pearyweg 6, Goes, 0113-561812 door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - Binnen de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA is grote onrust ontstaan over de be slissing van president Barack Oba- ma om geheime documenten over omstreden verhoortechnieken openbaar te maken. Een dag na pu blicatie van de zogenoemde 'mar telmemo's', met details over de be handeling van terrorismekopstuk- ken, lekte uit dat de CIA-top zich met hand en tand heeft verzet te gen Obama's besluit. Twee voor- PYONGYANG - De Noord-Koreaan- se leider Kim Jong-il heeft het zo druk met het besturen van zijn land, dat hij er niet aan toekomt om tijd voor zichzelf uit te trek ken. Daarom is hij de laatste tijd een beetje vermoeid, meldt de Noord-Koreaanse staatskrant. malige topfunctionarissen uit de inlichtingenwereld keerden zich openlijk tegen de president. Obama ligt in eigen land van alle kanten onder vuur. Mensenrech tenorganisaties prijzen de open baarmaking van de 124 pagina's 'martelmemo's', maar hekelen Obama's beslissing om de verant woordelijken niet te vervolgen. De nieuwe CIA-directeur, Leon Pa- netta, probeert ondertussen de on rust binnen zijn organisatie te be zweren door te garanderen dat agenten niet vervolgd zullen wor den. „Jullie verdedigen het land, ik verdedig jullie", aldus Panetta, die zich fel heeft verzet tegen de open baarmaking. Panetta beloofde dat de CIA garant staat voor alle juridi sche kosten die werknemers moe ten maken bij eventuele onderzoe ken. President Obama heeft zich te gen vervolging gekeerd, maar de vrees bestaat dat het Congres nu een eigen onderzoek gaat instellen naar de martelpraktijken. De openbaargemaakte 'martelprak tijken' zouden daar alle aanleiding toe geven. Uit de memo's blijkt dat terrorismeverdachten in gehei me ClA-gevangenissen in het ge zicht en de buik werden geslagen. Ze mochten soms ruim een week President Obama heeft zich te gen vervolging gekeerd, maar de vrees bestaat dat het Congres nu een eigen onderzoek gaat instel len naar de martelpraktijken. niet slapen, moesten alleen met luier aan in hun cel zitten, werden met ijswater bewerkt, zaten soms twee uur opgesloten in een kist en ondergingen waterboarding, een techniek waarbij een verdrinkings dood wordt gesimuleerd. Vorige maand lekte delen van een geheim onderzoeksrapport uit waaruit zou blijken dat meerdere gedetineerden in Guantanamo Bay op Cuba zijn gestorven als ge volg van extreme verhoortechnie ken. Twee voormalige topfunctionaris sen uit de inlichtingenwereld schreven gisteren in The Wall Street Journal dat door vrees voor vervolging het vergaren van goede inlichtingen in gevaar komt. b MOSKOU - De Russische president Dmitri Medvedev heeft zich giste ren uitgesproken tegen Navo- oefeningen in Georgië. Hij noem de ze een gevaar voor de betrekkin gen tussen Rusland en het Wes ten. Hoewel de Navo Rusland heeft uit genodigd deel te nemen aan de mi litaire oefeningen, blijft Rusland er fel tegen gekant. Medvedev be schuldigde de Navo ervan de oefe ningen alleen te willen doen om 'met de spierballen te kunnen rol len'. De oefeningen duren van 6 mei tot 1 juni en er doen negentien lan den aan mee, zei Navo-woordvoer- der Robert Pszczel donderdag. Hij voegde eraan toe dat Rusland ook welkom is. De Russische afgevaar digde bij de Navo, Dmitri Rogozin, zei toen al dat de aanstaande mili taire oefeningen neerkomen op be moeienis met de politiek van Geor gië, nu de oppositie daar demon streert voor het aftreden van presi dent Michail Saakasjvili. De Navo en Rusland hebben re cent stappen gezet om de vijand schap die door de oorlog tussen Rusland en Georgië in hun relatie is geslopen, achter zich te laten. Maar de militaire samenwerking tussen de Navo en Georgië blijft voor Rusland een struikelblok. Rusland is een fel tegenstander van Georgische toetreding tot de Navo. Rusland is met duizenden man schappen aanwezig in Zuid-Osse- tië en Abchazië, de separatistische regio's waarom Rusland en Georgi sche in augustus in een oorlog ver wikkeld raakten. Volgens Moskou is Georgië bezig met de voorbereiding van nieuwe invallen in de regio's. Rusland is dan ook niet blij met de wederop bouw van het Georgische leger, dat in augustus enorme materiële verliezen leed. Het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Washing ton gewaarschuwd dat Amerikaan se hulp bij de wederopbouw van dat leger de relatie tussen Rusland en de VS in gevaar brengt. Formeel gaat het om het trainen en uitvoeren van Navo stafcapaci teiten en -procedures, alsmede het verbeteren van de samenwerking tussen de Navo en de legers van de lidstaten in het geval van crises. Maar daar gaat het de Russen niet eens om. Volgens Lavrov zal de oefening er toe bijdragen dat Michail Saakasjvi li het gevoel krijgt zich straffeloos alles te kunnen permitteren. VATICAANSTAD - Het Vaticaan heeft gisteren de kritiek op de opmerkin gen van de paus over condoomge bruik en aids een 'poging tot inti midatie' genoemd. Vooral België moest het ontgelden. Paus Benedictus XVI zei vorige maand dat condooms niet de op lossing zijn voor de aids-epidemie in Afrika en dat ze het probleem zelfs kunnen verergeren. Frankrijk, Duitsland, de Verenigde Naties en het zeer vooraanstaande Britse me dische tijdschrift The Lancet noem den die opmerking onverant woord en gevaarlijk. Het Belgische parlement nam een motie aan waarin de uitlatingen van de paus 'onaanvaardbaar' worden ge noemd. De regering werd opgeroe pen officieel bezwaar aan te teke nen. De Belgische ambassadeur bij het Vaticaan bracht de Belgische klacht woensdag over aan de Heili ge Stoel. Dat was de aanleiding voor de stevige veroordeling door het Vaticaan van critici van de paus. Het Vaticaan zegt zeer ongelukkig te zijn met 'het feit dat een parle mentaire vergadering het gepast acht om de Heilige Vader te bekri tiseren op basis van een kort frag ment uit een interview, los van de context'. Het Vaticaan zegt dat de opmerkin gen van paus Benedictus 'door sommige groepen zijn gebruikt met de duidelijke bedoeling te inti mideren, als om de paus over te ha len zich niet meer uit te laten over bepaalde thema's van evidente mo rele relevantie en niet meer te on derwijzen in de kerkelijke doctri ne'. Welke groepen precies worden be doeld maakt het Vaticaan niet dui delijk. Benedictus (82) is morgen precies vier jaar paus. Bij Globe Reisburo. Zie pag 5! KABUL - In het oosten van Afghanistan zijn gister- (foto). De bevingen met een kracht van 5,5 en ochtend bij twee aardschokken zeker 21 mensen 5,1 op de schaal van Richter deden zich voor in om het leven gekomen en twintig personen ge- de provincie Nangarhar. In het Hindu Kush-ge- wond geraakt. De doden werden direct begraven bergte in Afghanistan doen zich jaarlijks tiental len aardbevingen voor. De meeste huizen in Af ghanistan zijn van gedroogde klei gemaakt en storten makkelijk in. foto Rahmat Gul/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9