Full House William Petersen was als Gill Grissom jarenlang het gezicht van de populaire forensische televisieserie CSI. Maar na negen seizoenen vond hij het tijd voor iets anders. Monique Brandt sprak met zijn opvolger Laurence Fishburne. In Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. CPD Als klein meisje zat ik al ruim voor het begin let terlijk klem voor de te levisie voor de beleve nissen van de familie Tanner in San Francisco. Zodra de tune van Full House begon en het complete gezin in een cabrio met de wind in de haren over de Gol den Gate Bridge reed, stond mijn blik een half uur lang op de beeld buis afgesteld. Je moest van goeden huize komen om de aandacht te krijgen. Het leven van DJ, Stephany en Michelle Tanner sprak enorm tot de verbeelding. Dat ze geen moe der hadden (zij kwam om bij een auto-ongeluk), viel je als jonge kij ker nauwelijks op. Eigenlijk was het best wel gaaf dat het trio door hun alleenstaande vader werd op gevoed (talkshowhost, hoe gaaf is dat?). Hij kreeg daarbij hulp van zijn beste vriend Joey (die fantas tisch typetjes kon nadoen) en zwa ger Jesse (zanger en Elvisgek). Na het overlijden van ma, trokken zij bij de Tanners in en samen vorm den ze een ideaal gezinnetje. In hun megagrote huis heerste altijd drukte en viel elke minuut van de dag wel iets te beleven. Dat wilde ik zelf ook wel. Hele maal hoog op de verlanglijst stond het hebben van zo'n lief, klein, schattig wonderzusje als Michelle Aan de lopende band maakte zij een grap of bijdehante opmerking als You're in big trouble, mister. Reu- zeknap voor een 3-jarige. Ook ge wild was het hebben van zo'n woest aantrekkelijke oom als Jesse. Ruim twintig jaar later bekijk ik een aantal afleveringen van Full House nog een keer. De neiging om weg te zappen, is oneindig groot. Bob Saget speelt papa Dan ny Tanner, maar het enige waar ik aan kan denken, is zijn tenenkrom mende optreden in America's Fun niest Home Videos. Jodie Sweetin dendert door het beeld als ideale dochter Stephany, maar ik weet wel beter: sinds haar drugsversla ving is ze zo ideaal niet meer. En ook die kleine Michelle, gespeeld door de Olsentweeling, is twee de cennia later absoluut niet grappig meer, aangezien de 'ingestudeerd- heid' ervan afdruipt. De enige dochter die absoluut braaf is geble ven, is DJ, oftewel Candace Came ron, die keurig getrouwd is en ma ma van drie kinderen. Het enige hoogtepunt van Full House dat fier overeind blijft, is ab soluut John Stamos (Jesse). Hij is tegenwoordig te zien als dokter in de ziekenhuisserie ER. Daarin is hij even knap en even grappig als twintig jaar geleden. Marlous Flier m media@wegener.nl media 1024-3650570 PZC Zaterdag 18 april 2009 Een waardig vervanger f r;-. s iPlllil ors zet hij zich aan de wrakke tafel in de kanti ne van het studiocom plex in Hollywood, waar de forensische se rie CSI wordt opgeno men. Dat hij een ster met hoofdletter S is, is meteen duidelijk. Acteur Laurence Fishburne (47) heeft al een behoorlijke loopbaan achter de rug. Als 12-jarig ac- teurtje debuteerde hij in de soap One Life to Live. Op zijn 16e kwam de klap per met zijn rol als Mr. Clean in Francis Ford Coppola's Vietnam-epos Apocalypse Now. Er volgden successen met rollen in Boyz N The Hood van Spike Lee, The Matrix en Mission: Impossible III. Nu speelt de Hollywoodster Dr. Ray mond Langston, de nieuwe hoofdrol speler in CSI en opvolger van William Petersen, alias de mateloos populaire nerd Gil Grissom. In Amerika bleek de aflevering van deze maandagavond, waarin Fishburne begint als de gelau werde forensische onderzoeker, maar onervaren CSI-agent Langston, een wa re kijkcijferklapper. Fishburne is zelfs volgens verstokte Grissomfans in de VS een waardige vervanger van de toe gewijde teambaas. „We zijn er echt trots op dat we hem binnen hebben ge haald, maar stiekem ook opgelucht dat hij zo goed in de smaak is gevallen", al dus serieproducer Carol Mendelsohn bij de introductie van de acteur. Peter sen vertrok, omdat hij weer theater wil de gaan doen. Fishburne daarentegen, die tot hij werd benaderd geen enkele aflevering van CSI had gezien, stond juist op de planken toen hij hoorde dat de makers van de serie hun oog op hem hadden laten vallen. „Het was een totale verrassing. Ik stond op Broadway en één van mijn medespe lers vroeg: 'Is het waar, ga jij CSI doen?' Ik had totaal geen idee, maar ze liet me een krant zien waarin ik werd genoemd. En John Malkovich ook. Na twee weken belde ik mijn manager maar eens om te vragen hoe het zat." Na een gesprek met de makers, bekeek Fishburne een paar CSI-afleveringen. „Ik was onder de indruk. De scripts zijn eersteklas, ik voelde de toon van de show goed aan, ik had het gevoel dat ik daar goed paste. Het succes van de serie zit 'm volgens mij in de weten schap dat iedereen de verschrikkelijke dingen die je in de serie ziet, kan over komen. Kijkers willen het gevoel heb ben dat er mensen zijn die zich bekom meren om de vraag waaróm zware mis daden gebeuren. De CSI-agenten doen dat en vangen meestal de slechteriken op de koop toe. Dat geeft een goed ge voel. Maar daarom zit ik hier natuurlijk niet. Het was zo'n aanbod dat je nau welijks kunt weigeren." Volgens de acteur is de tijd dat tv een vies woord was voor filmacteurs, al lang voorbij. „Ik heb sowieso veel va ker tv-dingen gedaan. Maar ik zag me zelf nü nog niet in een serie spelen. Ik dacht altijd: dat komt als ik een jaar of 50 ben. Zover ben ik nog niet, maar de ze kans kon ik niet laten liggen. Het is geen vlucht naar tv. Ik zie CSI als een kans. Televisie is niet minder uitda gend. Het is een ander medium. Verge lijk het met het verschil in werken met olie, waterverf of met potlood." In CSI is Fishburne onderzoeker en universitair docent Raymond Lang ston, die ooit een boek schreef over een collega-arts en uiteindelijk zijn ei gen patiënten over de kling bleek te ja gen. „Het gaat zo: Langston geeft lezin gen over seriemoordenaars en tijdens één van die lezingen komt Gil Grissom op hem af en biedt hem een baan aan. Langston wordt overigens niet de nieu we baas, maar begint als het groentje. Slim bedacht van de schrijvers. Briljant om hem op de laagste sport van de lad der te laten beginnen en met de kijkers samen te onderzoeken wat het bete kent om een CSI te zijn. Langston heeft als klap op de vuurpijl ook nog een gen ontdekt, dat veel seriemoorde naars gemeen blijken te hebben. Hij ontdekt dat hij zelf dat gen ook in zich draagt. Of we echt met die wonderlijke verhaallijn aan de slag gaan, weten we nog niet." Zelf kijkt hij nog steeds niet naar de se rie. „Ik stopte een jaar of vijftien gele den met tv-kijken, omdat ik niet blij werd van wat ik zag. Ik rij liever motor dan dat ik een hele avond voor de buis zit. Mijn vrouw-kijkt wel en ze stuurt me de richting op van goede tv. Of zij naar CSI kijkt? Nee, ook niet, zij volgt liever Law and Order." Laurence Fisburne, vanaf maandag 20 april in CSI, RTL 4, 20.30 uur. IW Reageren? redactie.media@wegener.nl foto's CPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 93