29 wonen Janneke Brinkman haalt buitenwereld binnen m Janneke Brinkman-Salentijn is biologe, maar Nederland kent haar vooral door haar schilderwerk. Haar aquarellen van bloemen en planten vormen het decor voor serviesgoed, agenda's, postzegels en dekbedden. Met steeds de natuur als inspiratiebron. „Schoonheid zien is al mooi, maar het kwetsbare van die schoonheid doorgeven is nóg mooier." door Jan Vriend m l^x£ -J Het blad van mijn tabaksplant is aan het Wat is de beste manier om groene aanslag rotten en zit vol bruine puntjes. Is hij ziekte verwijderen van mijn terras? (deel III) wonen@wegener.nl 024-3650509 P2C Zaterdag 18 april 2009 Een statig rijksmonument in het hart van Leiden. Botania noemden ze het. Dubbele voordeur, mar meren vloer in de hal, ho ge kamers, sfeervolle inrichting. Knapperende haardvuren, rijk ge vulde bloemenvazen en in de bad kamer een ligbad op pootjes. Hier wonen Janneke en Elco Brinkman. Janneke schildert, Elco bestuurt. De voormalig CDA-leider keerde de politiek de rug toe en is nu voor zitter van brancheorganisatie Bouwend Nederland, het ABP en het Nederlandse Rode Kruis. Bo ven in het negentiende-eeuwse pand heeft Janneke haar atelier. Hier Vverkt ze net aan een nieuwe aquarel voor het weekblad Mar griet. Een paarse orchidee lonkt in het licht naar haar kwast. „In mijn werk combineer ik het bijzondere van de biologie met het ambacht van de schilderkunst. Die mix van kunst en wetenschap maakt het zo boeiend. Het begint met genieten van briljante kleuren, waarna ik die kleurenpracht tot in de kleinste details op maagdelijk wit papier mag vastleggen. Door mijn penseel streken hebben anderen er daarna ook weer plezier van. Juist in deze tijd waarin alles snel en haastig lijkt te moeten, valt het me op dat de mens blijft zoeken naar de schoonheid en de harmo nie van de natuur." Botanische kunst heet haar werk officieel. Waar- bij planten, bloemen en bomen blijvende bron- a nen van inspiratie zijn. Soms krijgt ze die uit de 1 oude Hortus Botanicus in Leiden, soms komen ze gewoon uit hun eigen V tuin. Op zich hebben ze niet eens zo'n grote tuin. Zo'n 12 12 meter is het perceel Schoenlap- persplant. foto CPD Botanische kunst wordt haar werk officieel genoemd. „Het begint met ge nieten van briljante kleuren." foto Peter van Evert tussen de voordeur en het plant soen. „Toen we hier kwamen, was het niet meer dan een pleintje met grijze betontegels. Maar ik had er meteen allerlei ideeën bij. Ik wilde er veel soorten groen in planten. "En er moest ruimte komen voor veel bloemen, natuurlijk. Bloemen om te schilderen, maar ook ge woon om naar te kijken." De tuin voor Botania kreeg een symmetrische structuur met taxus- en buxushagen. Zo lijkt hij groter dan hij is. In het midden kwam een buxuscirkel, centraal daarin prijkt een zandstenen vaas. Het groen in de cirkel krijgt nog ge zelschap van rozen en lavendel. Speurend naar tips om de tuin mooi in te richten, bladerde ze door tuinboeken en keek ze rond op bijzondere erven van andere tuinliefhebbers. In Engeland en Amerika deed ze cursussen waar bij ze uit bijzondere tuinen zeldza me bloemen van verzamelaars meenam om te schilderen. Voor Margriet mocht ze een kijkje ne men in tuinen van bekende Neder landers, waarbij ze als doorgeefluik van inspiratie fungeerde voor le zers op zoek naar tuinideeën. Zo liet prinses Margriet haar de bo- mentuin bij Het Loo zien die ooit door haar overgrootvader werd aangelegd. „Het verhaal gaat dat oude zeekapiteins in vroeger eeu wen uit alle hoeken van de wereld zeldzame bomen meenamen om de oude koning Willem de Derde te verrassen. Bij geboortes en ande re feesten krijgt de prigses nog steeds bijzondere bomen cadeau." Ook nam ze een kijkje bij het groe ne paradijs met de oranjerie van Joop en Janine van den Ende en bij de boomgaard van Mies Bouw man. Zij eet pruimen, appels en kweeperen uit eigen tuin. „Mies schotelde ons appeltaart van ap pels van haar eigen bomen voor. Toen ik wegging, kreeg ik een pot je zelfgemaakte jam mee van door haar geplukt fruit." Bij Eurocommissaris Neelie Kroes in Wassenaar bewonderde ze haar verzameling kunst in de tuin. „Ik kwam haar regelmatig tegen bij een tuincentrum in de buurt. Ze vertelde heel enthousiast over de vogelhuisjes in haar tuin. We ble ken een passie voor planten te de len. Haar tuin verschilde totaal van het strakke, moderne ontwerp dat ik bij Jan en Monique des Bouvrie zag. Daphne Deckers en Richard Krajicek hadden juist weer een tuin die was afgestemd op kinde ren. Zo leverden alle tuinen die ik bezocht me inspiratie op. luist die afwisseling maakte het boeiend." In haar gesprekken over tuinen en tuinieren kwam steeds de invloed van het groen op de mens naar vo ren. Druktemakers vinden er rust, stresskippen gaan er spontaan op de rem. „De kracht van de natuur leert je te relativeren. Biologie heeft haar eigen wetten, waar je als mens maar heel beperkt invloed op hebt. Ik denk dat die natuur krachten het gehaaste individu van vandaag leren inzien dat je niet al les zeifin de hand hebt. Dat dwingt je je eigen rol in het grote geheel niet te overschatten." „Het buitenleven leert je ook dat de natuur nooit af is. Kijk naar planten en bloemen en je leert dat je eigen tijd opraakt, maar dat het leven om je heen doorgaat. En dat je daarom moet genieten van alles wat de seizoenen je geven." „Van iedereen met wie ik over tui nieren praatte, hoorde ik ook dat het zo'n welkome afleiding biedt. Logisch, want wie met plantjes en groen in de weer is, denkt automa tisch aan andere dingen dan zijn dagelijkse beslommeringen. Het zet je gedachten op een ander spoor, zodat je na het tuinieren weer met een frisse blik naar je ei gen werk kijkt." Maar vraag je de biologe naar het leukste van haar tuin, dan wijst zelfs de plantenkenner naar het ter ras. „Het allerfijnste is het daar in de late avondzon samen met Elco te eten en wijn te drinken. Met het uitzicht op bloemen en oude bo men waan je je in het paradijs." www.jannekebrinkmansalen- tijn.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl door Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 Hoeveel kosten sigaretten? Ik schat 5 euro voor 20 stuks. Of 19, want in plaats van ze openlijk duurder ma ken, denken sigarettenfabrikanten slim te zijn door het aantal per pak je te verminderen. Lezer W. Braber heeft er, vermoed ik, iets op gevon den: hij kweekt zijn eigen voorraad. Aanvankelijk tot volle tevredenheid, maar de laatste oogst stemde Bra ber droevig. 'De bladeren van mijn tabaksplant zijn aan het rotten aan de buitenranden en zitten vol brui ne puntjes aan de achterzijde." „Tabaksplanten worden vooral als eenjarigen gekweekt", zegt deskun dige Romke van de Kaa. „Meerjarige tabak kom je zelden tegen. Ik denk eigenlijk dat het om een andere plant gaat. De beschrijving van het euvel lijkt bovendien meer op ver drogen dan op verrotten. Mocht het toch een tabaksplant zijn (er be staan wel meerjarige tabakssoor ten), dan zou het tabaksmozaiek- virus de oorzaak kunnen zijn." De afgelopen weken bespraken wij methodes om groene aanslag van het terras te verwijderen. In afleve ring 1 liet de Consumentenbond zijn licht schijnen over deze klus. In een test van groeneaanslagverwijde- raars kwam Dimanin blauw (Bayer Garden) als beste uit de bus; bij de hogedrukreinigers maakte de Ryobi EHP-1240 indruk en bij de huismid deltjes scoorde groene zeep. Vorige week brachten we lezerstips. Een van die tips, het gebruik van formali ne om aanslag te verwijderen, leid de tot afkeurende ('Gezondheidsrisi co's!') en positieve reacties ('Perfect spul. Ongezond? Onzin. Boeren ma ken er de stal mee schoon'). Onder meer op www.gddeventer.com (zoekterm formaline) staat dat for maldehyde, het werkzame bestand deel van formaline, 'mogelijk kanker verwekkend is'. Je kunt dat etiket op meer producten plakken, maar le zers zouden om die reden een an der middel kunnen overwegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 81