m 27 wonen extra matrasje van 5 centimeter dik de klassieker B Aandenken aan 'volksdansuitje' wonen@wegener.nl 024-3650509 BN/DESTEM Zaterdag 18 april 2009 In deze rubriek brengen wij bekende, tijdloze meubels - de '(neo)klassiekers' op woonge bied - voor het voetlicht. land Group. Het bedrijf, bekend van de banken van Jan des Bouvrie en Henk Vos, is vooral bekend in Noord-Europa, maar droomt al lan ger van een presentatie in de Itali aanse meubelstad. Toch komt het er dit jaar niet van. „Je komt er niet zomaar tussen bij de beursor- ganisatie. Dit jaar vallen er blijk baar gaten, doordat niet alle bedrij ven intekenen. Uiteindelijk hoor den wij pas een paar weken gele den dat we een stand hadden. Dat is gewoon te laat. Je wilt je toch van je beste kant laten zien in Milaan. Volgend jaar beter." Ook bij Premsela, het Dutch Plat form for Design and Fashion, zijn ze bekend met de speculaties. „De afgelopen tijd hoorden we steeds namen van ontwerpers en bedrij ven die niet zouden gaan. Maar het blijft vaak bij geruchten. We moe ten in Milaan maar zien wie er zijn", aldus een woordvoerder. De stichting zelf organiseert voor het tweede jaar een Design Forum in Milaan. Dat eigenlijk ook op een bepaalde manier aansluit bij de cri sis én de discussie over duurzaam heid. Onder de titel Stop recycling, start repairing breekt Premsela een lans voor het aloude, maar schijn baar vergeten alternatief voor her gebruik. Bekende sprekers, onder wie ontwerper Piet Hein Eek, la ten hun licht schijnen over de kan sen en waarde van het repareren van defecte of beschadigde produc ten. Een 'Dutch designer' die niet veel aandacht opeist, maar wel goed presteert in Milaan, is Edward van Vliet. De Nederlandse ontwerper is voor het tweede achtereenvol gende jaar op de beursvloer, op de stand van Moroso maar liefst. De laatste jaren is de stand van het Ita liaanse designlabel van Patrizia Moroso the place to be als het gaat om trends en opzienbarend de sign. Edward van Vliet staat er dit jaar met zijn sushicollectie van zit meubels, bekleed met kleurige, gra fische patronen. Vooral in de wijk Tortona, en sinds dit jaar ook het de nabijgele gen Romana, stikt het van de feest jes, presentaties en tijdelijke showrooms. Onder de naam Zona Tortona vind je online een over zicht van wat er allemaal gebeurt. Een tipje van de Nederlandse sluier? Ontwerper Richard Hutten, artdirector van Gispen, presenteert zijn Cloud Chair, Maarten Baas or ganiseert een bijzonder project rond prototypes voor klokken en Kiki van Eijk presenteert tafelgoed voor het nieuwe designlabel Skitsch. Tichelaar Makkum brengt een een voudig pottenbakkersservies van Atelier NL en herinterpretaties van de tegelkachel door Dick van Hoff. Dutch design staat ook in de aan dacht tijdens een overzichtsten toonstelling in de Zona-sectie en in de Dutchness Shop, een initia tief van de Design Academy. Nog een nieuwtje van Premsela, die ook de website design.nl be heert: op de site onder het kopje 'salone' is alles te vinden over de Nederlandse deelnemers in Milaan. Designliefhebbers die zelf naar Milaan gaan tijdens de beurs- week, vinden op de site bovendien een Google Map met alle locaties van Nederlandse stands en presen taties in de stad. Salone del Mobile (meubilair, keu kens, badkamers, verlichting en werk van jonge ontwerpers), van 22 april tot en met 27 april in Milaan. www.cosmit.it www.zonatortona.net www.design.nl/salone PS-jr Reageren? redactie.wonen@wegener.nl Leolux je je van je beste kant laten zien', foto's CPD Te zien in de stand van Leolux in Milaan: het met een Red Dot bekroonde ontwerp Ponton. Liesbeth Eijpe in haar schommel stoel. foto Jacques Eijpe matrassen zijn er vanaf 50 euro, maar pas boven de ruim 100 euro hebben ze een betere schuimkern. Gewoon een goede matras met pocketvering kopen, stelt de Consu mentenbond. Sterker nog: „Een topmatras kan goede eigenschap pen van een matras juist verminde ren, bijvoorbeeld als er bij een ma tras verschillende soorten zones zijn ingebouwd", aldus de Consu mentenbond op de eigen website. Drie keer raden op wat voor ma tras ik slaap: een met verschillende zones. De Consumentenbond noemt het verkopen van topma- trassen in Nederland dan ook 'een slimme marketingtruc'. Daarin krijgt de bond bijval van Albert Snijder van beddenspeciaal zaak Prinsheerlijk Slapen in Stads kanaal. Volgens hem is het een ty pisch geval van 'twee voor de prijs van drie'. De topmatras is volgens hem met de Hastens-hausse mee overgewaaid uit Zweden. „In Zwe den heb je een hoge box(spring) met daarin veren en erbovenop voor de ergonomie alleen een top matras. Nederlandse bedden wer ken volgens een systeem van twee even dikke lagen. Eerst een box- spjing met verenpakket, dan nog een matras met verenpakket erin. Een derde laag is hier niet nodig." Wel is het volgens Sneijder handig als partners vanwege lichaams bouw of rugklachten verschillende matrassen hebben. De 'midden- gleuf tussen de matrassen kun je wegwerken door een tweeper soons topmatras erover te leggen. Hoge verwachtingen heb ik inmid dels niet meer van mijn nacht op de Wellpur Gold T30. De aanblik van mijn bed is er ook niet echt be ter op geworden, want de testver sie van de Wellpur is net iets kor ter dan mijn eigen matras. Boven dien ligt mijn vrouw lager. Zij heeft geen topmatras. 's Ochtends voel ik me wel kiplekker. Het 'ge zeur' in mijn onderrug is verdwe nen. Wellicht toeval, maar deze 'marketingtruc' voelt niet als een onnodig extraatje. Laat ik het daar om bij het advies van de Consu mentenbond houden: bij aanschaf van een nieuwe matras altijd even proefliggen: dan wordt al snel dui delijk of iets lekker ligt. En zorg dat je uitgerust bent. Een vermoeid lichaam vindt alles lekker. www.jysk.nl www.ikea.nl www.consumentenbond.nl www.prinsheerlijkslapen.nl ONTWERP Schommelstoel (circa 1930). ONTWERPER Wellicht Michaël Thonet. De stoel is zeker in de Thonetfabriek gerestaureerd. EIGENAAR Jacques en Liesbeth Eijpe. WAAROM GEKOCHT „In 1990 kwamen wij, leden van volks dansvereniging Dorbo Dosli, in contact met volksdansgroep Rusava van de Thonetfabriek in Bystrice pod Hostynem in Tsje chië. Zij waren in ons land voor een optreden. Een jaar later bracht onze groep een tegenbe zoek. Naast volksdansen stond een excursie naar de Thonet fabriek op het programma. Veel leden van Dobro Dosli zijn contact blijven houden met 'hun' gastgezin, ook wij. „In 1993 bezochten we een an tiquair in Brno, de voormalige hoofdstad van Moravië, waar wij onze schommelstoel in ge ruïneerde staat aantroffen. We besloten deze te kopen en uit elkaar te schroeven. Met alle onderdelen reisden we door naar ons gastgezin in Bystrice pod Hostynem. Onze gastheer ontfermde zich over onze aan winst en heeft deze meegeno men naar zijn Thonetfabriek en volledig gerestaureerd." PRIJS De familie Eijpe kocht de stoel voor 150 Duitse Marken (77 euro). De restauratie kostte 140 Duitse Marken (72 euro). TE KOOP In de uitvoering als die van de familie Eijpe, is de schommelstoel (of Rocking Chair) op internet niet te vin den. Op vraag- en aanbodsites tref je wel het origineel aan - model no.1 is geïntroduceerd in 1862, maar daarvan zijn de decoratieve, beukenhouten krullen anders. Dat zegt niet al les, want in 1873 had Thonet al 30 standaard schommelmodel len in de collectie. Prijzen op in ternet variëren van 25 euro (op knapper) tot 225 euro. De stoel is niet meer in productie. Ook een klassieker in huis? Mail info en foto van meubel en uzelf naar de redactie.wonen@wegener.nl Gebruikt in de Gold T30 topmatras van JYSK. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 79