wonen 26 D 3 ID Top slapen op een u Anemonen Supersti(h)l Doe je iets in design? Dan moet je in de derde week van april in Milaan zijn. De stad barst tijdens de Salone del Mobile uit zijn voegen. Niet alleen op de beursvloer zelf, maar ook in de stad is van alles te zien. Nederlandse designers en bedrijven zijn ook dit jaar goed vertegenwoordigd, door Renske Schriemer PZC Zaterdag 18 april 2009 wonen@wegener.nl 024-3650509 Anemone blanda. foto Romke van de Kaa 7\ Er zijn verschillende manieren om bol len te planten: in regimenten, in een rond je of losjes verspreid. Dan is er ook de manier van luie mensen: die graven een gat, maken het zakje open, en keren het om. Gat dichtgooien en klaar. De meest natuurlijke ma nier is om bollen ver spreid te planten: strooi ze uit met de losse pols en plant ze waar ze val len. Dat is makkelijk gezegd, maar om bollen te planten waar ze gevallen zijn, moet je ze eerst terugvinden. Met tulpen en narcissen zal dat meevallen, maar er zijn ook bollen met een schutkleur. Bijvoorbeeld Anemone blanda. Wie zonder kennis van bolgewassen een zakje met bol len van Anemone blanda opent, zal denken dat hij een zak hondenbrokjes heeft gekocht. De bol letjes zijn klein, zwart, en onregelmatig van vorm. Het is nauwelijks voor te stellen dat hier uit iets moois kan groeien. Omdat de bollen droog zijn, is het beter ze voor het planten eerst een paar nachten in het water te leggen. Daarna gaan ze gemakkelijker aan de groei. Anemone blanda is een van de vroegst bloeiende bolgewassen. Terwijl de laatste sneeuwklokjes verwelken, gaan de bloemen van deze anemoon in het lentezonnetje open. Die bloemen zijn ro ze, wit of blauw, en verrassend groot voor het plantje dat maar 15 centimeter hoog wordt. Anemone blanda groeit het liefst onder bladverlie- zende bomen en struiken, op plaatsen waar het in het voorjaar vochtig en licht is en in de zomer donkerder en droog. Zelfs plekken onder een berk of sierkers zijn geschikt. Tegen de tijd dat die bomen water aan de grond beginnen te onttrekken, zijn de ane monen allang afgestorven. Een andere plaats waar Anemone blanda gedijt, is midden in een pol vaste planten. Het is niet gemakkelijk een ane- monenbolletje middenin een pol vaste planten te plan ten, maar_met wat gepruts moet het lukken. Je hoeft het maar eenmaal te doen, want als Anemone blanda het naar haar zin heeft, zaait de plant zich uit. Door de anemonen op deze manier te planten, kun je tweemaal gebruik ma ken van hetzelfde stukje tuin. Anemone blanda is bij ons winterhard. Er zijn drie varië teiten: 'Blue Shades', 'Radar' en 'White Splendour'. 'Blue Shades' is wat de naam zegt: allerlei schakeringen van licht korenbloemblauw tot diep azuurblauw. 'Radar' is ro ze. Niet schelpjesroze, maar fel zuurstokkenroze. 'White Splendour' is wit en heeft een bloem die je zou omschrij ven als een waterhoofd, als hij niet plat was. Een wagen wiel is een beter woord. In ieder geval doet de bloem- grootte grotesk aan vergeleken bij de rest van de plant. Er is een ergonomisch, milieu vriendelijk en stil antwoord op de benzineheggenschaar. Het Duitse merk Stihl komt met een serie elektrische accuheggenscha- ren die geruisloos werken, veel lichter zijn dan de lompe benzi nevarianten en niet zo trillen. Een accuheggenschaar is op zich niet nieuw, maar de kracht van dit exemplaar is wel een vermel ding waard. Met de Stihl HSA 65 en HSA 85, beide live. op onze re- foto GPD dactie gedemonstreerd, snoei je maar liefst drie kwartier achter el kaar. Opladen van de accu duurt een half uur. Voor huis-tuin-en- keukengebruik voldoet de 65, die met één accu wordt geleverd. Voor wie een grote tuin heeft, is de semi-professionele 85 een uit komst. Deze komt met twee ac cu's, waardoor je kunt blijven knippen. Prijs: vanaf 419 euro bij gespecialiseerde tuinhandels. rj www.stihl.de Klaar voor Milaan! Nog even en het jaarlijk se designwalhalla opent de poorten weer. Vanaf dinsdag 21 april tot en met maan dag 27 april bruist het in Milaan een week lang van (angstvallig ge heimgehouden) nieuwe modellen, speciale edities en bijzondere pre sentaties. De beurs, de 48e editie inmiddels, heeft internationaal een grote repu tatie. In Keulen draait het mis- - schien om de verkoop, maar in Milaan gaat het om de nieuwe mo dellen. Heel veel ontwerpers en de signlabels stemmen er zelfs hun lanceringen op af Gaat mee naar Milaan, stoel Parabolica van Leolux. Dit voorjaar onderscheiden met een Red Dot Award. Leolux is een van die bedrijven die al jaren naar Milaan gaan. De Ne derlandse meubelfabriek presen teerde zich eerst op locaties in de stad en sinds 2007 pok met een stand op de beurs. Öok dit jaar wist Leolux de zo felbegeerde beursmeters te veroveren, 200 vier kante meter maar liefst. Dat zijn er 40 meer dan vorig jaar. „Ik weet niet of dat komt door on ze harde onderhandelingen of doordat andere bedrijven in deze tijden van economische crisis afha ken", zegt Antal Németh van Leo lux. „Maar we zijn er wel heel blij mee. Milaan is toch de beurs waar je je sterk wilt profileren, waar je je designvisitekaartje wilt afgeven." Daarom werkt het Nederlandse be drijf lang en zorgvuldig aan de sfeerpresentatie. „We nemen geen complete collecties mee. Onze zit meubelen Parabolica en Ponton, al lebei bekroond met een Red Dot Award (de 'Oscars' van het pro ductdesign, red.), zullen er wel staan, maar onze budgetcollectie Pode laten we thuis." Leolux heeft naast de stand in hal 7 ook een plekje in het tijdelijke Alcantara Designmuseum in de stad zelf Milaan, dat is het neusje van de zalm op designgebied, zegt ook Jan Willem Huethorst van de Gelder- Beddenwinkels proberen steeds vaker een topmatras aan de man te brengen. Deze matrasjes van 5 tot 10 centimeter dik leg je bo venop de gewone matras en ze zouden zowel de levens duur als het slaapcomfort aanzienlijk verbeteren. Waarheid of marketingtruc? Tijd voor een test. door Cor-Peter Pasma Het is maar een raar ding: de Wellpur Gold T30. Ingepakt ziet het eruit als een slaapzak en eenmaal uitgerold en op het bed gelegd, duurt het even voordat de schuimkern zijn vouwen kwijtraakt. Moeilijk voor te stellen dat mijn slaapcomfort binnen enkele minuten enorm moet zijn toegenomen. De leverancier van de matras, het Deense IYSK, is overtuigd van het nut van een topmatras. „De vul ling van een topmatras bestaat vaak uit een schuimkern, die zich naar de contouren van het lichaam voegt. Dit stimuleert een comforta bele nachtrust, omdat je minder de drang voelt te draaien", zegt Ja kob Leth, matrasinkoper bij JYSK. Wel zegt het bedrijf erbij dat de comfortervaring voor een belang rijk deel afhankelijk is van iemands individuele behoeftes. Naast een wenselijke zes uur sla pen heb ik geen idee wat ik voor 'individuele slaapbehoeftes' heb. De Consumentenbond verklaart me sowieso voor gek dat ik een top matras test. „Hooguit nuttig voor het verlengen van de levensduur van de onderliggende matras." Het zijn vooral de Scandinavische woonketens die adverteren met het top- of dekmatras. Volgens de Zweedse woongigant Ikea is het extra matrasje niet alleen iets voor de Scandinaviërs, maar beschermt het je matras, kun je er de tempera tuur mee verlengen en is het lek ker hygiënisch. Want het handza me topmatrasje lucht je makkelij ker dan een dikke boxspring. Top-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78