i7 reizen u Kroegentocht door Brusselse gangetjes Brussel was ooit een stad vol gangetjes die toegang boden tot honderden cafés. Boris Peters maakte een bierwandeling langs een rijke historie vol bier en cafés. Hlwmm %W? .7 PZC Zaterdag 18 april 2009 i reizen@wegener.nl 024-3650360 La Bécasse (de snip) Sint Hubertus Galerijen BELGIE Brussel Bij het Brusselse centraal station wacht Sonja de Smedt ons op. De flamboyante Brusselse gids kent iedereen; of het nu de patroon in een oud volkscafé, de burgemeester of de eige naresse van een modeboetiek is. En ze weet ook alles over de cultuur rond het Brusselse bier. De wandeling leidt eerst langs de Ma- rollen, een bekende volkswijk dicht bij het centrum. Sonja: „Alleen in de Marollen waren vroeger al driehon derd cafés. Die zaten vaak verscholen aan het eind van een van de vele gangetjes." Aan de basis van het typische Brussel se bier staat de lambiek. Lambiek kan alleen in Brussel en in het 'Pajotten- land' ten zuidwesten van Brussel ge brouwen worden. „Dat heeft te ma ken met een speciale microbe die hier in lucht zit", legt Sonja uit. Lambiek is bier dat ontstaat door een spontane gisting met wilde gisten die zich in de buitenlucht bevinden. Door aan lam biek griottes, een soort kersen, toe te voegen, ontstaat kriek. Faro is het eer ste aftreksel van lambiek, waar kandij suiker aan is toegevoegd. Voor geuze wordt oudere, uitgegiste lambiek ge mengd met jongere lambiek, waarna ze in geuze-champagneflessen hergis- ten, de zogeheten 'le marriage parfait'. De Hoogstraat loopt dwars door de Marollen. Boven de voordeur van nummer 15 hangt een straatnaam bord met de naam 'Voorzienigheids gang'. Deze gang leidde ooit naar een soort mini-wijkjes achter de Marol len. Aan het eind van de negentiende eeuw waren er alleen al in de Hoog straat 247 gangen, nu zijn het er nog 43, omdat de meeste gangen zijn afge sloten. In de Rollebeekstraat, een levendig straatje vol restaurants dat van de Hoogstraat naar de chique Grote Za vel leidt, prijkt op een gevel de datum 1587 en de naam L'Estrille du Vieux Bruxelles. Waar nu achter een gange tje een restaurant is, was vroeger een van de eerste Brusselse 'estaminettes' gevestigd. Een soort klein volkscafé, hier meestal roskam (het Franse woord voor roskam is estrille) ge noemd. Sonja legt uit dat Brussel in vroeger tijden zeer veel verschillende soorten cafés telde. „Je had plekken waar je bij iemand in de woonkamer iets kon drinken. Dan waren er 'kavietjes', zeg maar volkscafés. Estaminettes hebben hun naam te danken aan de Spanjaar den, die in hun eigen taal vroegen waar de meisjes waren. Verder waren er herbergen, waar je ook kon slapen, en hadden kerken en steden vaak hun eigen cafés, waar bijvoorbeeld na de vergaderingen gedronken kon wor den. Ook hadden veel brouwerijen een etablissement, de zogeheten bras- serieën of kammen en de grand cafés, waar je schaaldieren kon eten." Het Goudblommeke in Papier aan de Cellebroersstraat is een bruin café met een rijke geschiedenis. Het werd door dadaïsten en surrealisten be zocht. Onder de vaste klanten waren beroemde namen als de schilder René Magritte en de schrijvers Louis Paul Boon en Hugo Claus. De laatste vierde er in 1955 zelfs zijn eerste huwe lijk (met actrice Elly Overzier). Tegen Foto boven: Achter de toog in het Goudblommeke in Papier. Foto rechts: Gangetje bij Au Bon Vieux Temps. woordig is het café een officieel monu ment, waar nog regelmatig schrijvers worden gesignaleerd. Er staan tafels en een ouderwetse stoof Er is de toog, waar gasten ook kunnen staan „En achterin is het vrijershoekje", ver telt Sonja. Een gebruikelijke indeling voor dit soort cafés. Onder het genot van een ambachte lijk geuzebiertje vertelt de gids dat op de plek van een van de ramen vroe ger een vondelingenschuif zat. Jonge tjes werden door de Cellebroeders op gevoed, meisjes gingen naar de Zwart- en Grauwzusters. Niet ver van de Grote Markt leidt een smalle gang naar het l'Imaige de Nos- tre-Dame Estaminet. Het is pas vier uur 's middags, maar de zaak zit al vol. Langs de gang die naar estimanet La Bécasse (De Snip) leidt, gaat het richting Le Cirio. Het beroemde café met een prachtig Art Nouveau-interi- eur uit 1886 straalt pure klasse uit. De ze plek in de schaduw van de beurs was populair bij onder andere Jacques Brei. Lang voor zijn tijd verzamelden zich hier echter vooral beurshandel aren. Die dronken geen bier, maar champagne. Behalve als ze verloren hadden, dan vroegen ze om een half- om-half: een half glas witte wijn tot de rand aangevuld met een schuim- wijn of cremant. Rond Le Cirio hingen vaak 'entreneu- zes' rond, ondernemende vrouwen die een rijke beurshandelaar aan de haak probeerden te slaan om zich te laten onderhouden. De dames wisten dat ze niet voor de mannen met boor devolle glazen moesten gaan, daarin foto's Boris Peters zat immers geen champagne. De con tacten werden niet openlijk gelegd. „Tussen het heren- en het damestoi let zit een klein deurtje. Dat kan al leen van de dameskant open. Als de dame door dat deurtje de heer bereik te en ze samen naar buiten kwamen, was het in orde",'legt Sonja uit. Het deurtje doet het nog steeds en ook de half-om-half wordt nog steeds royaal geschonken. Een mooie plek om de tocht af te slui ten, is A la Mort Subite, een ander Art Nouveau-pareltje, gelegen direct achter de prachtige Sint Hubertus Ga lerijen. Dit café dankt zijn naam aan een spelletje dat hier vroeger gespeeld werd, het zogeheten pitjesbak, een soort dobbelspel. Wie het laatste pot je verloor, moest een tournée généra le (een rondje) geven, wat figuurlijk le mort subite, de onmiddellijke dood, betekende. De uitdrukking raak te zo ingeburgerd, dat niet alleen het café van naam veranderde, maar ook de geuze voortaan de toevoeging Mort Subite kreeg. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl n Sonja de Smedt leidt de Gidsenvereniging Polymnia uit Grimbergen, die met tientallen gidsen al meer dan twintig jaar wandelingen in onder meer Brussel verzorgt. Wij gingen mee met de Geuze-, Faro- en Lambiekwandeling. Een wandeling duurt ongeveer 3 uur en kost 105 euro per groep, exclusief drankjes. Er is een maximale groepsgrootte van 25 personen. Soms zijn er individuele wandelingen; die kosten 8 euro per persoon. www.polymnia.be Telefoon 0032-22698292 of 0032-475410767 :7'.-■ (O *t f '■t 7 - &ess jM. - - L'Imaige de Nostre Dame beurs NEDERLAN V#, Goudblommeke in papier Centraal Station infographic: AA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 67