reizen fit In Vancouver (en ook in Whistler en Richmond) zijn in 2010 de reizen@wegener.nl 024-3650360 pZC Zaterdag 18 april 2009 Foto's van links naar rechts: Glazen hoogbouw in het commerciële hart van de stad. Inzet: De altijd wiebelende Suspension Bridge gehuld in de nevel. In Waterstreet staat de beroemde stoomklok. Straatartiesten doen hun best op Granville Island. Een witte dolfijn, beter bekend als Beloega, in het aquarium. foto's Gerard Chel/GPD Slenteren in Vancouver Peoples Pigeon Park in Vancouver. Het staat, in hanenpoten gekalkt, op een muur op de hoek van Hastings Street en Carrall Street. Hier wor den geen duiven, maar mensen ge voerd. Zwervers, daklozen, verslaaf den. Op deze zaterdagochtend vol gen we een willekeurig gekozen route tussen Chinatown en Gastown in de Canadese stad en lo pen pardoes hordes sociaal ont heemden tegen het lijf De confron tatie met de onderkant van de sa menleving komt onverwacht. Maar eenmaal in het vriendelijk be zige Chinatown, zijn het de Aziati sche neringdoenden die uiterst re laxed hun kleurrijke en vooral exo tische waren proberen te slijten. Hier is ook het smalste bedrijfs pand ter wereld, dat van Sam Kee: 1,8 meter breed. Daarna lopen we door het meer mondaine en trendy Gastown, de oudste wijk van Vancouver. Met fraai gerestaureerde historische panden, waarin nu sjieke galeries, winkels en restaurants zijn gehuis vest. En natuurlijk de in stoom ge hulde straatklok in Waterstreet. Vancouver is geen stad met specta culaire attracties, het is vooral een slenterstad. Nog even shoppen voordat je aan een rondreis door British Columbia begint. Bonte en bezige wijken en straten te over om te ruiken, snuffelen, kopen en proeven. Vermaard om de talrijke sushibars. Er zijn tientallen alterna tieve winkeltjes in Granville. Op sjiek ga je in straten als Seymour, Dunsmuir, Georgia, Robson en Burrad. Er is een financieel hart met glazen hoogbouw. Maar in aanpalende buurten als West End en Davie Village geeft de in pastel kleuren geschilderde laagbouw de stad een geheel eigen gezicht. Aan de oevers van False Creek, waar aan de overkant druk wordt gebouwd aan het olympisch dorp, heeft de wijk Yaletown jaren gele den een gedaantewisseling onder gaan. De pakhuizen en werkplaat sen van weleer zijn nu hippe bars, restaurants, designwinkels, stu dio's en beautysalons. Hamilton en Mainland Street trekken vooral de yuppies, die in de omliggende, peperdure appartementen wonen. Wanneer we op zondagochtend op Hamilton Street een ontbijtje nuttigen, is de wijk bezig te ontwa ken en worden de straten bevolkt door keurig aangelijnde honden en schoongemaakt door vuilnisman nen. Pas laat in de middag komt er meer leven in de brouwerij en vul len de op voormalige laadperrons gebouwde terrasjes zich met pu bliek. Iets verderop ligt een opstap plaats van de Aquabus, de water taxi. Vanuit diverse punten kris krassen de bootjes over False Creek. We pakken het schuitje naar Granville Island, een van de trekpleisters van de stad, die hier mee zijn vroegere naam in ere houdt: Granville. De grote markt, thematisch ver spreid over diverse gebouwen, wordt druk bezocht door omwo nenden, die er snel smakelijke in grediënten voor de brunch selecte ren. Buiten doet een bejaarde man half ontbloot alsof hij een levend standbeeld is, iets verderop ijvert een allround clown om de gunsten van het kleine publiek. Daartussen in tokkelt een eenzame gitarist op zijn instrument. Families met kinderen eten op bankjes van huis meegebrachte etenswaren. Dat hoeft niet, want er zijn restaurantjes zat. Zoals in Sandbar, dat verwijst naar de ont staansgeschiedenis van het eiland, ooit niet veel meer dan een drem pel van zand (een sandbar) in de baai en een geliefde visplek van de Indianen. Begin 1900 werd het in dustrieel gebied. Sinds de jaren ze ventig is Sandbar omgetoverd tot wellicht de meest artistieke wijk van Vancouver. Met galeries, ate liers en theatertjes. Heel anders is het bijna-eiland Stanley Park, wreed in tweeën ge hakt door Highway ia. We begin nen onze wandeltocht aan de west kant, nabij English Bay Beach. In de zomer een van de drukste stran den en het domein van joggers, skeelers en mountainbikers. Vervol gens een doorsteek dwars door het park, dat hier en daar wel wat lijkt op een regenwoud. Aan de oostkant van het schier eiland het meer toeristische gedeel te, met onder meer totempalen en een aquarium. Van de totempalen word je niet veel wijzer, het aqua rium is leuker. Vooral de witte dol fijnen, de beloega's, zijn leuk. Als de avond is gevallen, lokken de vele clubs met levende muziek. Het gratis weekblad Georgia Straight publiceert de uitagenda. In Capones in Hamilton Street wacht ik echter tevergeefs op de muziek. „De muzikant heeft zich afge meld", legt de serveerster uit. Geen ramp, elders in de stad zijn geluk kig tentjes genoeg waar de musici wél hun afspraken nakomen. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Olympische Winterspelen. De stad ligt op zo'n tien uur vliegen van Nederland. Canada heeft geen toeristische vertegenwoordiging in ons land, wel een website: www.welkomincanada.nl Reisgiden van onder meer Mo'Media, Trotter en Nelles. Tips: doe de 'hop-on, hop-off' rondrit (www.bigbus.ca), koop een meerdaags OV-kaartje (www.translink.bc.ca), raadpleeg de Official Visitor's Guide, 'Georgia Straight' en 'Where Vancouver'. Ook de moeite waard: hangbrug bij Capilano, richting Grouse Mountain. Mount Seymour en Mount Cypress (Winterspelen), Museum voor Antro pologie, Vancouver Art Gallery, Science World, Canada Place. Walvistoch- ten vanuit het nabijgelegen Steveston (www.vancouverwhalewatch.com) www.tourismvancouver.com;www.hellobc.com; www.vancouver2010.com; www.granvilleisland.com; www.stanleypark.com;www.straight.com;www.vanaqua.org; www.vancouvertrolley.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 65