'Nette Leute' J Waar ik normaal met een gids door straten huppel duw ik nu een rolstoel - In het Canadese Vancouver zijn volgend jaar onder meer de olympische schaatswedstrijden. Wie geen kaartje kon bemachtigen, kan in die stad volgens Gerard Chel nog altijd heerlijk slenteren en snuffelen I*Z El X /I reizen@wegener.nl PZC |S1024-3650360 Zaterdag 18 april 2009 e bent een peuter van 4 en ligt te slapen op zolder. Het is een onrustige avond. Er klinken knallen in de verte en re gelmatig raast een straaljager over het huis. Ineens een B oorverdovende knal. Een voltreffer, in je zolderkamertje ont ploft een raket. Dat gebeurt uiteraard niet op een bovenwo- ning te Ermelo, maar in het Vietnamese Da Nang kon je 40 jaar geleden zomaar in de prijzen vallen. Tijdens het Tet-offensief, waarbij de Vietcong de Amerikanen eens flink de oren waste, lag Da Nang midden in de vuurlinie. Het o huis van de familie Than Nhan moest het ontgelden tijdens een raketaanval. De jongste zoon Dien, die op zolder lag te g slapen, kreeg een granaatsplinter in zijn rugwervel. De rest van de familie bleef wonderwel ongedeerd. Dien raakte verlamd vanaf zijn middel. Hij is nu 45 en bij zoektochten in Vietnam gaat hij als tolk met mij op pad. Dien is een blijmoedig mens. Zijn handicap heeft hij geac cepteerd. Hij zeurt daar nooit over. We rijden op zijn brom mer, een driewieler, door Ho Chi Minh Stad. Dien stuurt rustig door het krankzinnige verkeer. Met één hand houd ik de motorfiets vast en met de andere trek ik een rolstoel ach ter me aan. Comfortabel is het niet, maar wel een uitdaging. Waar ik normaal gesproken met een gids door 's werelds straten huppel, duw ik in Vietnam dus een rolstoel. Dien spreekt geen Engels, maar wel vloeiend Duits. Dat heeft te maken met zijn granaatscherf. Als slachtoffertje van de strijd tussen Vietcong en Verenigde Staten, kreeg hij de kans behandeld te worden in een ziekenhuis in Duitsland. Daardoor heeft hij van zijn 4e tot zijn 12e bij onze oosterburen gewoond. Dien spreekt niet alleen Duits, hij is eigenlijk ook een echte Duitser geworden. Omdat hij er zijn gehe le kindertijd doorbracht, heeft hij de normen en waarden van het land waar hij opgroeide omarmd en nooit meer losgelaten. Dat uit zich nu in uiterste beleefdheid, stipt op tijd komen en nooit rochelen of spugen in het openbaar. lk ben altijd blij wanneer ik Dien aan een opdracht, een klusje of gewoon aan een beetje geld kan helpen. Er zijn wei nig mensen die ik het zo gun als hem. Toen ik hem een jaar of zeven geledpn voor het eersr ont moet nogeer Aan een u. straat bi] een populaire bakkerij scond zijn karretje tei g»uur- te van een ijscowagen. Dien repareerde er horloges. Met ein deloos geduld zat hij te peuteren. Vaak moesten we wachten voordat we een archief of registratiekantoor konden gaan las tig vallen met onze zoektocht. Dan zat Dien met hét horlo ge van een goede klant die hij niet wilde teleurstellen. Wij zaten zwetend op de stoeprand in de brandende zon. Daar kwam de goede klant voorrijden in zijn Landcruiser en te gen betaling van een halve euro mocht hij zijn gerepareerde uurwerk weer omdoen. Nee, rijk zou Dien niet worden. Twee jaar geleden heeft het communistische stadsbestuur een eind gemaakt aan de handel van Dien. Er komt een Mega Super Store en daarvoor moest onze horlogemaker ui teraard wijken. Het werkeloze winkelkarretje staat nu wat droevig achter zijn huisje. Dien is net een maandje op pad geweest met een Duitse schrijfster. Op de driewieler zijn ze dwars door Vietnam ge tuft. De dame heeft al reizende het levensverhaal van Dien opgetekend en gemengd met de avonturen tijdens hun tocht. Het boek is klaar en zal dit voorjaar in Duitsland wor den gepresenteerd. Dien is ook uitgenodigd, maar de Vietna mese overheid aarzelt met het geven van een visum. Veront waardigd vertelt Dien dat alleen omkoping hem op tijd aan de papieren zou kunnen helpen. Maar smeergeld, dat nooit! Zegt de Duitser in Dien vastberaden. En dan begint hij te dromen. Ach wat zou hij graag weer eens naar het mooie, schone, ordentelijke Duitsland gaan. 'Mit den netten Leuten', de prettige mensen. Maar ja, het zal er wel niet van komen. Zucht. Gelukkig worden de zaken bij het visumkantoor gedaan door de broer van Dien. Ik geef hem 50 dollar omkoopgeld en weet dat het in goede handen is. De broer van Dien is namelijk een echte Vietnamees. Een paar dagen na thuiskomst krijg ik een euforisch mailtje van Dien. Als door een wonder is zijn visum toch nog voor elkaar gekomen. Gelukkig zonder extra te betalen, want wie dat doet, is toch wel een heel laaghartig persoon. Ik geef hem gelijk en kijk tevreden in de spiegel. Nee, ik ben zeker geen Duitser. Echt niet. Vancouver CANADA VERENIGDE STATEN Ottawa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 64