verliezen geen optie Politici in Brabant ZE KOMEN ERAAN! zwarte school tegen verkoop Essent PIANO'S Omstreden imam toch naar leger PZC ACUSTICA automatische www. garagedeuren? hogazon.nl CDA overweegt motie WD en Verdonk tegen benoeming te steunen. Extra geld moet tij keren PZC Zaterdag 18 april 2009 5 beek geeft het voorbeeld van een Cambodjaanse vrouw, overleven de van een crash op Taiwan, waar aan ze wat verbrandingen aan voet en hand overhield, terwijl haar man zijn hele gezicht verbrandde. Ze incasseerde 6,7 miljoen dollar: medische kosten 2,5 miljoen, loon verlies 600.000, pijn en leed 1,5 miljoen, verlies van levensgeluk 1,5 miljoen, misvorming 100.000, ver lies van partner (hij verliet haar) 500.000. En twee miljoen was voor Von Ribbeek. Dat zijn andere bedragen dan die Turkish Airlines als schikking biedt: 50.000 euro voor nabestaanden, 10.000 voor ge wonden en 5000 voor ongeschon den inzittenden. Von Ribbeek: „We hebben in 25 jaar nooit een zaak verloren. Verliezen is geen op tie. De passagier is onschuldig, kan nooit de oorzaak zijn en wint dus altijd." De Amsterdamse advocaat Benno Friedberg, die zelf enkele slachtoffers van de ramp vertegen woordigt, vreest dat een Ameri kaanse procedure, zeker als die niet goed afloopt, slecht is voor de mensen die een andere weg be wandelen. „Het proces in Amerika duurt vele, vele jaren en dat voor een paar klanten. Wat staat hier voorop? Het inkomen van Von Ribbeek. Ze doorkruisen de belan gen van andere slachtoffers in Ne derland. Hun cliënten spelen quit te of dubbel, ten nadele van alle andere slachtoffers. Wij wachten liever op de bevindingen van de Raad voor de Verkeersveiligheid." Ook de Stichting Slachtoffers Vlieg ramp 25 feb 2009 vindt deze actie nu niet zinnig. DEN BOSCH - De fracties van WD en PvdA staan onder zware druk van hun achterban om volgende week vrijdag in Provinciale Staten van Brabant tegen de verkoop van Essent aan het Duitse energiecon cern RWE te stemmen. Zonder de steun van beide par tijen is er geen meerderheid voor deze verkoop. Zonder medewerking van Bra bant, met 31 procent grootaandeel houder van Essent, kan de overna me niet doorgaan. Aan eisen van WD en PvdA om toch vóór de overeenkomst met RWE te kunnen stemmen, heeft het provinciebestuur tot dusver niet voldaan. „Wij worden overspoeld met e-mails van WD-leden die vin den dat je een energiebedrijf niet uit handen moet geven omdat energie een eerste levensbehoefte is. Het emotionele gevoel heerst dat het afgelopen moet zijn met uitverkoop van overheidsdien sten", verklaart WD-fractieleider Mieke Geeraedts. Ook binnen de PvdA in Brabant heerst grote onvrede over de ver koop van Essent aan het Duitse concern. „Alleen als hieruit een zeer forse impuls voor duurzame energie voortvloeit, kunnen wij mee gaan", verklaart een woordvoerder van die partij. Voor'n advies op maat Korte Huifakkerstraat 2, Breda - 076 560 24 23 www.acastica.nl DEN HAAG - Het CDA blijft er moei te mee houden dat de omstreden Nederlands-Marokkaanse imam Ali Eddaoudi geestelijk verzorger bij de krijgsmacht wordt. Tweede Kamerlid Raymond Knops, die na mens het CDA over Defensie gaat, overweegt serieus zijn fractie te ad7 viseren een voorstel van de WD en Rita Verdonk te steunen om de aanstelling ongedaan te maken. Knops zei dat gisteravond nadat CDA-staatssecretaris Jack de Vries van Defensie had besloten dat Ed daoudi toch aan de slag mag. „Van uit juridisch oogpunt kan ik dat be grijpen. Moreel gezien blijft onze fractie problemen houden dat hij deze uitspraken heeft gedaan. De onderliggende bezwaren zijn niet weggenomen", stelde Knops. Hij doelde vooral op de uitspraak van de imam dat de Nederlandse mis sie in Afghanistan bedoeld is om de Afghanen in eigen land te terro riseren. „Hoe geloofwaardig ben je dan als je in zo'n vertrouwensfunc tie zit?" Eddaoudi schreef de afgelopen ja ren columns waarin hij de pre mier een hypocriet noemde en 'nog geen deurmat waardig'. Ook schreef hij dat er van een broeder schap tussen moslims en christe nen geen sprake kan zijn. De Ka mer gaf De Vries vorige week extra tijd om de kwestie op te los sen. De bewindsman heeft daarna een gesprek gehad met de imam. Daarin heeft Eddaoudi 'nog eens verzekerd dat hij afstand neemt van de gewraakte uitspraken', schrijft De Vries aan de Kamer. Op grond van alle informatie ziet hij geen reden om het dienstverband te ontbinden. Hij is overtuigd dat Eddaoudi als geestelijk verzorger 'in staat zal zijn, ook voor andere geloofsrichtingen, zijn werk goed en integer te doen'. Geestelijk ver zorgers bij Defensie moeten alle militairen kunnen en willen bij staan, van welke religie dan ook. deze moeders en vaders aanspo ren om betrokkenheid te tonen bij de school. Laat ze helpen bij activi teiten of laat ze zich verkiesbaar stellen voor de medezeggenschaps raad. Dan zullen blanke ouders heus wel de meerwaarde zien van een gemengde school, denkt Top- tas. De problematiek van witte en zwarte scholen kent een lange ge schiedenis en staat al sinds 1990 op de politieke agenda. Aanleiding was destijds een onheilspellend rapport van het SCO Kohnstamm Instituut, een aan de Universiteit van Amsterdam verbonden instel ling gespecialiseerd in onderwijs. Belangrijkste aanbeveling: er moet nu ingegrepen worden. De politiek gaf niet thuis, zegt Sjoerd Karsten, een van de onder zoekers van destijds. „)acques Wal lage, toenmalig staatssecretaris van Onderwijs, vond het een pro bleem van de gemeenten. Maar die stelden op hun beurt dat er ei genlijk helemaal geen probleem was. Een goede school kon ook best een zwarte school zijn, oor deelden zij." Karsten is inmiddels bijzonder hoogleraar voor het onderwijsinsti tuut. In de loop der jaren heeft hij gezien dat de politiek de problema tiek wel steeds serieuzer nam, maar er nauwelijks daden tegen over stelde. „Vooral gemeenten ontlopen hun verantwoordelijkheid", vindt hij. „Zij verschuilen zich vaak achter het argument dat zij slechts over het openbaar ónderwijs gaan, niet over scholen." Maar ook de landelijke politiek bleef lang in gebreke, uit angst om in de vrijheid van onderwijs te treden. Pas in 2006 dwong Onder wijsminister Maria van der Hoe ven gemeenten ertoe in gesprek te gaan met scholen om 'niet vrijblij vende' afspraken te maken over se gregatie in het onderwijs. Maar toch gebeurde het niet, of althans te weinig. Gemeenten gin gen om de tafel met schoolbesturen en dat was het. „Zolang de overheid geen sturende rol opeist, gebeurt er niets", denkt Zeki Ars- lan van het multiculturele insti tuut Forum. „Van de initiatieven die her en der zijn genomen, is nooit uit onderzoek gebleken of die wel zinvol waren." Van de scholen zelf hoeft ook al niet veel te worden verwacht, stelt Karsten. De angst regeert, denkt hij. „Schoolbesturen zijn als de dood om leerlingen kwijt te raken. Als zij in hun eentje maatregelen aan kondigen om de school ge- mengder te maken, zouden ouders hun kinderen weieens weg kun nen halen. Dat is ook geen vreem de gedachte. Ouders willen nu een maal het beste voor hun kind en zijn daardoor bereid een flink eind te fietsen of met de auto te karren. Zelfs een verhuizing is niet uitge sloten." Staatssecretaris Sharon Dijksma van Onderwijs heeft zeven grote steden (Amsterdam, Utrecht, Den Haag, Rotterdam, Deventer, Nijmegen en Eindhoven) extra geld gegeven om de segregatie in het onderwijs te bestrijden. Zo stellen Amsterdam, Utrecht en Deventer vaste aanmeldmo- menten in. Nu zitten populaire witte scholen vaak snel vol om dat de beteropgeleide ouders hun kind al vanaf de geboorte in schrijven. Met een vast aanmeld- moment krijgt ieder een gelijke kans. Rotterdam werkt met 'dubbele wacht lijsten'. Scholen kun nen bijvoorbeeld af spreken 30 procent allochtonen toe te laten en 70 procent autochtonen. Voor bei de groepen geldt een wachtlijst. Amsterdam en Nijmegen stre ven ernaar de scholen een afspie geling van de wijk te laten zijn. Nijmegen stelt verder een cen traal meldpunt in. Ouders kun nen drie voorkeurscholen opge ven en de kinderen worden dan verdeeld over verschillende scho len. Eindhoven stuurt kinderen op hun tweede verjaardag informa tie over scholen in de buurt. De meeste van deze steden onder steunen initiatieven van ouders, bijvoorbeeld als die groepsge wijs hun witte kinderen op zwarte scholen aanmelden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5