ii spectrum Tunnelvisie met een hoofdletter Zakenman dient claim van 93.000 euro in Het OM stelt altijd aan waarheidsvinding te doen. Het is maar door welke bril je het bekijkt PZC Zaterdag 18 april 2009 Een West-Brabantse zaken man diende onlangs een claim in van 93.000 euro bij de Middelburgse rechtbank omdat hij onterecht door het Zeeuwse Openbaar Ministerie werd beschul digd van vrouwenhandel en ver krachting van een vrouw. De man heeft door deze affaire veel geld verloren omdat na zijn aanhouding een zakendeal niet doorging. Om die reden wil de man niet met zijn naam en woon plaats in de krant want hij vreest anders nog meer nadelige effec ten. Volgens de zakenman heeft hij nu al zo'n twee ton aan advo- caatkosten moeten betalen en zal dat bedrag nog oplopen. Het Openbaar Ministerie in Mid delburg wilde inhoudelijk niet rea geren op dit verhaal. Volgens woordvoerder Elke Kool waren er voldoende verdenkingen om de zakenman en zijn Middelburgse vriend aan te houden en te arreste es 'Ma Een zakenman is vrijgesproken. „Maar wat koop je er uiteindelijk voor? Mijn vrijheid is mij afgeno men." foto Mechteld Jansen Overheden handelen te vaak onbehoorlijk en oneerlijk, concludeerde de Nationale Ombudsman in 2008 in zijn jaarverslag. Hij zag een overheid die zich met een te grote regelmaat bureaucratisch en rigide opstelde en burgers wantrouwde. door Emile Calon Advocaat Rogier Hörchner komt tot dezelfde conclusie als hij terugkijkt op de straf zaak tegen een West-Bra bantse zakenman (61). In april 2006 viel een arrestatie-eenheid met getrokken wapens midden in de nacht de woning van die man binnen. Hij werd in opdracht van het Zeeuwse Open baar Ministerie gearresteerd op*verdenking van mensenhandel en verkrachting. In maart 2008 werd hij integraal vrijgespro ken door de rechtbank Middelburg waarna het Openbaar Ministerie in beroep ging. Zonder hem of zijn advocaat in te lichten trok het dat hoger beroep op 16 juni van het vorige jaar in. Pas vele maanden later ontdekten ze dat bij toeval. Volgens woordvoerder Elke Kool kon het OM de zakenman niet traceren en was het vergeten de advocaat te schrijven. De za kenman lacht cynisch als hij dat verweer hoort en verwijst naar tal van processtuk ken waarop zijn adres staat. „Vergeten! Te belachelijk voor woorden." De zakenman zeifis zijn vertrouwen in het Openbaar Ministerie als hoeder van de rechtsstaat helemaal kwijt. Hij heeft zijn advocaat opdracht gegeven via ombuds man en bezwarencommissies te proberen alsnog zoveel mogelijk zijn recht te halen. Stellig: „Het maakt mij niet uit wat het kost." Onlangs diende hij bij de rechtbank in Middelburg een claim in van ruim 93.000 euro wegens de ondergane 'onte rechte' hechtenis en advocaatkosten. Nog steeds snapt de Bredase advocaat Hör chner niet waarom het OM zijn cliënt zo hard heeft aangepakt. Nog minder begrijpt hij waarom het OM de zaak zelfs aan de Middelburgse rechtbank heeft voorgeleg'd. „De kroongetuige werd vier keer verhoord en legde vier keer volstrekt andere en te genstrijdige verklaringen af Als een kroon getuige eerst vertelt dat ze tweemaal ver kracht is in Duitsland. En tijdens een vol gend verhoor zegt dat ze viermaal in Ne derland is misbruikt, moet je als officier van justitie gaan twijfelen of je je hele straf zaak kunt bouwen op haar verklaringen. Dan zet je alleen door als je niet bereid bent je eenmaal ingenomen standpunt te herzien." Hij heeft er maar een verklaring voor: „Tunnelvisie met een hoofdletter T." De zakenman kwam begin 2006 in beeld bij justitie toen een Vlissingse tandarts zijn geheimhoudingsplicht schond en de vreemdelingenpolitie op het spoor van een patiënte, een Bulgaarse vrouw, zette. Want ze zou haar rekening niet betaald hebben. Vlak voordat die Bulgaarse uit Ne derland zou worden gezet, vertelde ze dat ze misbruikt was door de Brabander. Een Middelburgse vriend van de zaken man had haar in contact met hem ge bracht. Het klikte echter niet zodat de Bra bander de relatie beëindigde. De zakenman is ervan overtuigd dat die vrouw het verhaal van mensenhandel en misbruik vertel de om alsnog een verblijfsvergunning te krijgen. Een agente heeft zelfs verklaard dat ze de Bulgaarse op die mogelijkheid heeft gewezen. Voorwaarde was wel dat ze aangifte zou doen. Na die mislukte relatie ontmoette de Mid delburgse vriend van de zakenman in Bul garije een nieuwe vrouw waarmee het wel eens zou kunnen klikken. Toen hij de za kenman daarvan op de hoogte bracht werd er een ontmoeting geregeld. Zonder dat ze het echter wisten luisterde de poli tie en OM mee en besloten in actie te ko men. Een arrestatie-eenheid viel in de nacht van de 6e april 2006 de woning van de zakenman binnen. Daar troffen ze ech ter niet een man aan die een vrouw aan het misbruiken was. Wel iemand die daar samen met zijn vriend en twee vrouwen koffie zat te drinken. Desondanks werd hij aangehouden en zat hij twaalf dagen vast. Zijn Middelburgse vriend nog veel langer. Vanaf die periode gebeurde er dingen die volgens de zakenman een rechtsstaat on waardig zijn. „Zo werd ik tijdens mijn aan houding mishandeld hoewel ik mij niet - verzette." Ook ontdekte hij dat de video T' band van zijn beveiligingscamera's met daarop zijn arrestatie is verdwenen en zat hij onterecht enkele dagen te lang in To- rentijd. „Het gevangenispersoneel wilde zelfs mijn tv afpakken als ik bleef proteste ren." Zijn advocaat geeft ook aan dat hij erg veel moeite moest doen om alle processtukken te pakken te krijgen. „In beslaggenomen voorwerpen werden maandenlang niet te ruggegeven." „Het OM stelt altijd aan 'waarheidsvinding' te doen en wetten te handhaven. Het is maar door welke bril je het bekijkt. De Vlissingse tandarts die, voor het niet betalen van een rekening van een paar tientjes, al de vreemdelingen politie belde en daarmee zijn geheimhou dingsplicht schond, is niet vervolgd. Toren- tijd is niet vervolgd voor wederrechtelijke vrijheidsberoving. Er zijn tenminste twee processen-verbaal vals opgemaakt, maar de rechercheur is niet bestraft. De Bulgaar se vrouw heeft aantoonbaar meineed of een valse aangifte afgelegd. Het OM heeft niet eens geprobéérd haar te vervolgen." De zakenman en zijn vriend zijn vrijgesproken. „Maar wat koop je er uiteindelijk voor", vraagt de Brabander. „Mijn vrijheid is mij afgeno men. Mijn huis binnenstebuiten gekeerd. Telefoons afgeluisterd. Bankrekeningen doorgelicht. Ik ben langdurig verhoord over relaties en seksualiteit. Uiterst verne derend." „Ik dacht altijd dat mensen die met justitie in aanraking komen, dan ook wel iets ge daan zouden hebben. Ik heb nu wel ge leerd dat het dus niet zo werkt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 59