spectrum 6 Piet Vrolijk is bezig met zijn Recept om de beste te worden sfc - 2 m tU PZC Zaterdag 18 april 2009 afsc Ik ben niet iemand die met een zuurstofapparaat gaat zitten wachten op de dood. door Koen de Vries De gitaar vult de kamer tot in alle hoeken, de drums vibre ren tot buiten op straat en de bas duwt je terug in je stoel. Dan is het de beurt aan Piet Vrolijk. Hij zingt: Childhood living is easy to do The things you wanted I bought them for you Graceless lady you know who J am You know I can't let you slide through my hands Wild horses couldn't drag me away Wild, wild horses, couldn't drag me away Zijn stem is hard en zuiver, hij zingt alsof zijn leven er vanaf hangt. En dat is ook een beetje zo. Piet Vrolijk heeft niet lang meer te leven en werkt aan zijn laatste groet aan de levenden: een dvd met tien bekende popsongs die hijzelf zingt, met beelden van hem op locaties die hem na aan het hart liggen. Het moet een docu ment worden, vindt hij. Een afscheidsca deau dat op zijn begrafenis moet worden afgespeeld. Een van de songs is Wild Horses. Op Piets begrafenis zijn bij dit lied van de Rolling Stones beelden te zien terwijl hij dressuur rijdt op een zwart paard. Een maand gele den werden de opnamen gemaakt in Stal Hexagon in Schore. Afgezien van een paar lessen een jaar of twintig geleden had Piet nooit op een paard gezeten. Maar hij had het wel altijd gewild. Van Leunus van Lieren van Stal Hexagon uit Schore kreeg Vrolijk vijf lessen van een half uur. Langer kon niet, want dan was hij op. Toen moest het gebeuren. Tijdens de opnamen reed Vrolijk perfect. De uitge strekte draf, de passage, het leek wel of de merrie Latamanda bereden werd door een Grand Prix-ruiter. Zelfs de pirouette kwam eruit, terwijl Vrolijk die niet eens geoefend had. Maar hij had wel gezien hoe een an der het deed. Piet Vrolijk, inwoner van Hoeven, had het van tevoren al aangekondigd. „Bij de opna men ben ik minstens dertig procent beter dan normaal. Dan doe ik dingen die ik ei genlijk niet kan. Ik kan focussen, boven mezelf uitstijgen. Het gaat om het geloof in jezelf" Dat hij na de sessie van een uur van ver moeidheid van het paard afviel, was de lo gische consequentie. „Leunus zei dat ik he lemaal blauw zag. Nou dat kan heel goed. Mijn lichaam heeft al die tijd te weinig zuurstof gehad. Ik heb nadien een half uur liggen janken van de pijn. Alsof ze met messen in m'n benen staken." Naast Wild Horses zingt Piet Vrolijk onder meer Vincent van Don McLean. Het lied vindt hij mooi, de schilderijen van Vincent van Gogh vindt hij prachtig. De beelden bij het lied worden opgenomen in Amster dam, in het Van Goghmuseum. Heeft Piet zelf voor elkaar gekregen. Zoals hij zo veel voor elkaar krijgt. De muziek wordt ge speeld door Edward Reekers, de voormali ge zanger van Kayak, en enkele van zijn collega's. Maandag, dinsdag, woensdag en zondag zong Vrolijk in de Byton-studio's in Loosdrecht de dvd vol. Aanvankelijk had Reekers er geen zin in. „Toen ik hem belde, zei hij eerst dat het niet kon. De lied jes liepen qua genre te ver uiteen. Ik zou ze nooit allemaal goed kunnen zingen. Toen heb ik een kwartiertje wat voorge zongen en ging hij overstag. Zo is het ei genlijk ook bij Leunus van Lieren gegaan." „Bij elke begrafenis is cake en koffie. Maar bij die van mij doen we dat niet", zegt Piet Vrolijk, terwijl hij weer een Caballero op steekt. „We draaien de dvd af, ik zeg daar op nog wat tussen de bedrijven door en dat is het. En iedereen die na afloop een dvd wil hebben, krijgt er een." Waarom hij dat zo wil? Het is 'eigenwijs heid, trotsigheid, origineelheid', zegt hij zelf Piet Vrolijk wil laten zien dat hij wat kan. Hij wil nog een laatste statement maken, op zijn 59e, of z'n 6oe. Het heeft allemaal met zijn jeugd te maken, denkt hij. Piet Vrolijk, van 30 augustus 1949, werd gebo ren in Alphen aan den Rijn als zoon van een pottenbakker/schilder. Al toen hij op de lagere school zat, moest hij na school tijd en op de zaterdagen meewerken in het bedrijf van zijn vader, die 24 man in dienst had. Piet deed alles wat zijn vader zei, behalve één ding: hij wilde niet naar de kapper. Het betekende dat hij niet serieus werd ge nomen. Zijn oudere broer zou carrière ma ken, Piet zou opgroeien voor galg en rad. Hij was niet meer welkom bij zijn oom en tante en opa en oma. Als er klanten in de fabriek kwamen, moest Piet weg. Iemand met lange haren in het bedrijf kon niet. „In die tijd moet ik besloten hebben dat ik mijn omgeving eens wat zou laten zien. Ik wilde in alles de beste worden. Die wens is in elke vezel van mijn lichaam gaan zitten en zit er nog steeds. Ik kwam er achter dat je eigenlijk alles kan, als je het maar wilt." Een treffend voorbeeld uit die tijd gaat over een wielerwedstrijdje. Piet Vrolijk was heel klein voor zijn leeftijd en mocht daarom niet meedoen aan de wedstrijdjes die zijn vriendjes hielden. Toen hij toch een keer mocht starten, sprintte hij er op zijn kleine doortrapfietsje vandoor en liet zich niet meer achterhalen. Totall loss kwam hij over de finish. Hij won omdat hij wilde winnen. Het kostte hem wel een deel van zijn leven. Nadien plaste hij bloed: een nierbloeding hield hem een jaar lang in bed en kostte ook nog een jaar reva lidatie. De tien popsongs van Piet Vrolijk Wild Morses, Rolling Stones Imagine, John Lennon Vincent, Don McLean Non, je ne regrette rien, Edith Piaf Don't let me be misunderstood, Animals Dancing in the street, Mick Jagger/David Bo wie Angie, Rolling Stones y House of the rising sun, Animals Both sides now, Joni Mitchell My way, Frank Sinatra Piet Vrolijk met Latamanda op weg naar de training. Rechts zijn leermeester Leunus van Lieren. Piet Vrolijk kent het recept voor succes. Je hebt er 40% talent voor nodig, 20% afkomst en 60% mentali- teit. „Zonder talent kom je nergens, maar wie te veel talent heeft, haalt het nooit", weet Vrolijk. Verder is 20% van de afkomst bepalend voor je succes. „Je denkt toch niet dat de zoon van de notaris ooit Nederlands kampioen boksen zal worden?" Het belangrijkst is de factor mentaliteit. Daar heb je er 60% van nodig. „Men taliteit, mentaliteit, mijn hele leven draait om mentali teit. Je moet het echt willen, dan lukt het." Alles bij el kaar opgeteld komen we aan 120%. Dat kan toch niet? Vrolijk: „Om beter te zijn dan een ander moet je stre ven naar 120%. Dat haal je natuurlijk nooit, maar als je op 102% uitkomt, ben je wel de beste." - V sSüÈ. Piet Vrolijk op de merrie Latamanda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 54