spectrum 4 Het is hier veel leuker Een droom komt uit Tijd om na te denken Veel jongeren besluiten een deel van hun studie in de Verenigde Staten te volgen of er stage te lopen. Sommigen voor een jaar, anderen voor enkele maanden. Hoe bereid je je erop voor en wat kun je verwachten? Drie Zeeuwse studenten die tijdelijk in de VS zitten vertellen over hun ervaringen. PZC Zaterdag 18 april 2009 CANADA Springfield" VERENIGDE STATEN Start;; New York Onze verslaggeefster Lilian Dominicus reisde tot half april door het noord-oosten van de Verenigde Staten, op zoek naar Zeeuwse verhalen. Haar reiservaringen zijn nog steeds te volgen op haar weblog: www.pzc.nl/blog/liliandominicus. Daar staan ook tips over studeren en stagelopen in de Verenigde Staten. •feftsartecj Koen van Bommel uit Middelburg Student journalistiek en ex-sta giair van de PZC Koen van Bom mel (23) uit Middelburg baalt er van dat hij niet eerder had gewe ten van de studiemogelijkheden in Amerika. Hij studeert nu een semester aan de staatsuniversiteit Bowling Green, Toledo (Ohio). „Studeren is hier veel leu ker en afwisselender. Op de Academie voor Journalistiek leer je schrijven, maar er wordt weinig anders aangeboden. Hier had ik kunnen kiezen voor een 'major' in journalistiek en daarnaast vakken als film, muziek, kunst en aardrijkskunde." Maar hij vindt zijn huidige studierichting Popular Culture (Populaire Cultuur), zo in teressant, dat hij graag daarin verder zou willen gaan. „We analyseren allerlei tek sten om te bekijken wat ze zeggen over de huidige maatschappij. Als er in een artikel wordt geschreven over technologie, dan denken we al snel aan een Aziaat. Hoe komt dat? Uit andere teksten zou je kun nen oppikken dat het hoogste ideaal voor een vrouw is om te trouwen. We kijken naar het plaatje dat een schrijver onbe wust in een tekst heeft gestopt. Dat heeft ook veel met journalistiek te maken." Koen kon relatief makkelijk terecht op de ze universiteit. „Fontys Hogeschool in Til burg biedt het programma aan. Daardoor hoefde ik niet door dezelfde aanmeldings procedure als de Amerikaanse studenten." Het campusterrein van staatsuniversiteit Bowling Green in Toledo (Ohio), waar journalistiek-student Koen van Bommel een semester stu deert. „Hier had ik kunnen kiezen voor een 'major' in journalistiek en daarnaast vakken als film, muziek, kunst en aardrijkskunde", zegt hij. Evianne van de Zande uit Zierikzee De Zierikzeese Evianne van de Zande (19) wilde haar he le leven al naar Amerika. „Het is een droom die wer kelijkheid wordt", zegt ze, terwijl ze de campus van de privé-universi- teit Wittenberg in Springfield (Ohio) laat zien. Het gebouwencomplex ligt op glooiend terrein en ziet uit over het stadje Springfield, dat helaas door de teloorgang van de industrie is verpauperd. „Als we 's avonds nog naar de stad moeten, krijgen we politie-escorte mee", vertelt Evianne. Maar veel last heeft ze er niet van. „We hoeven de campus niet af Alles is er." Evianne is direct-na het halen van haar vwo-diploma naar de VS gegaan. „Je moet echt een jaar van tevoren beginnen met de voorbereidingen: essays schrijven, testen maken en aanbevelingsbrieven regelen. Het was best moeilijk combineren met het examenjaar." Alle moeite loonde, want ze kreeg uiteindelijk een beurs van de univer siteit. „Maar dan nog blijft het wel duur." Omdat het instapniveau op de Amerikaan se universiteiten lager ligt dan het vwo-eindniveau, heeft Evianne het qua studie niet zo heel zwaar. Dat geeft haar al le kans om van het Amerikaanse studen tenleven te proeven. Ze heeft zich weten aan te sluiten bij een studentenvereniging voor vrouwen, een sorority. Voor de man nen zijn er fraternities. „Je gaat langs de stu dentenhuizen om te praten. De leden bepa len of ze je terugvragen voor een tweede ronde. Het duurt een hele week en pas aan het eind weet je of je erbij zit. Het was voor veel meisjes echt een big deal, ze wa ren heel druk met hun outfits enzo. Ik was er eigenlijk wel vrij nuchter onder." Evelien de Visser (22) uit Seroos- kerke (Walcheren) werkt sinds februari van dit jaar als stagiaire Rietveld Architects in midtown Manhattan. Als bouwkundestu- dente aan de Technische Universiteit Delft, net haar bachelor gehaald, wilde ze wat van de wereld zien voordat ze zou be slissen wat ze verder wil in haar leven. Architectuur alleen geeft net te weinig vol doening. „Ik wil me niet alleen bezighou den met het uittekenen van gebouwen, maar ik wil me misschien ook bezig gaan houden met productontwikkeling. Bij de studie architectuur ga je niet diep in op sys temen voor frisse lucht of de werking van gevels voor een gebouw. Misschien moet ik daarom een dubbele master doen, archi tectuur en bouwtechnologie." Een jaar stagelopen geeft haar de tijd om daar eens over na te denken. Het eerste halfjaar liep ze stage bij een Nederlands bu reau, het laatste halfjaar zit ze in New York City. Het werk bestaat uit het uitwerken van tekeningen voor de architecten. New York is een fascinerende, levende stad, zoals ze wel gemerkt heeft. Ook zij Evelien de Visser uit Serooskerke (W.) heeft veel zelf moeten regelen. Met de sta geplek had ze mazzel: een studievriend had eerder bij dit bureau stage gelopen en haar geïntroduceerd. Leven in Manhattan is verschrikkelijk duur, maar niet onmogelijk. Evelien krijgt een redelijke stagevergoeding, waardoor het avontuur betaalbaar is. Samen met een mede-stagiair heeft ze een leasecontract voor een appartement op West 109th St, 'het witte Harlem' zoals de Newyorkers zeggen, kunnen overnemen van twee In diase meisjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 52