Binnenland Akkoord in kabinet over begroting Advocaat crash Schiphol: Jaren getob met Gemeenten falen in strijd tegen segregatie Inspectie: kraamzorg moet beter gegevens met medici uitwisselen 4 I Zaterdag 18 april 2009 PZC Bewindslieden houden details binnenskamers tot de Voorjaarsnota. Bijna de helft maakt geen afspraak met schoolbesturen. Zwarte scholen zijn al twintig jaar politiek twistpunt. Rijk en gemeenten ontlopen verantwoordelijkheid. En de meeste blanke ouders willen hun kind niet naar een zwarte school sturen. Amerikaan wil Boeing aanpakken vpor ramp Turkish Airlines. DEN HAAG - Het kabinet heeft giste ren op hoofdlijnen overeenstem ming bereikt over de begroting van de komende jaren. De bewindslieden willen echter niet op de details ingaan totdat de voorjaarsnota half mei naar de Ka mer is gestuurd. In de voorjaars nota is niet zoals gebruikelijk het lopende jaar behandeld, maar is ook vooruitgekeken naar 2010 en 2011. Vanaf 2011 moet het kabinet structureel 1,8 miljard euro bezui nigen, omdat de recessie een groot gat in de begroting slaat. Het kabi net heeft miljarden uitgegeven aan bestrijding van de crisis, daarnaast zullen belastinginkomsten tegen vallen door onder andere oplopen de werkloosheid en tegenvallende bedrijfsresultaten. De bezuiniging van 1,8 miljard euro is overigens niet definitief. De hoogte van het bedrag hangt voor een groot deel af van de economische ontwikke ling, aldus minister Wouter Bos (Financiën). Ondanks economi sche tegenwind zullen sommige ministeries dit jaar al fors moeten bijdragen, omdat zij nu al te veel uitgeven. Duidelijk is al dat zorg en onderwijs fors moeten bijdra gen. Bos heeft eerder al aangege ven dat er beknibbeld moet wor den op het salaris van specialisten. De loonkosten van specialisten zijn 450 miljoen euro hoger dan begroot. Ook zinspeelde het kabi net al op afschaffing van de oppas- regeling voor opa's en oma's, om dat deze zeer fraudegevoelig zou zijn. De regeling wordt echter nog niet afgeschaft, omdat de Chris tenunie deze belangrijk vindt. Staatssecretaris Dijksma gaat on derzoeken of fraude met de oppas- toeslag voorkomen kan worden. DEN HAAG - De kraamzorg moet be ter informatie uitwisselen over pa tiënten met bijvoorbeeld de verlos kundigen en huisartsen. Dat stelt de Inspectie voor de Gezondheids zorg (IGZ) in een rapport. Slecht overleg kan gevaarlijk zijn voor de kraamvrouw, het kind en het gezin. Een kraamhulp heeft volgens de IGZ een belangrijke rol in het signaleren van problemen. Sinds een eerder onderzoek in 2001 is de kraamzorg volgens de in spectie sterk verbeterd. De helft van de achttien zorgaanbieders die zijn onderzocht, heeft echter wel wat punten te verbeteren, met na- me op het gebied van de zotg aan allochtone gezinnen. pagina 11Doula springt in gat kraamzorg PETER VAN STRAATEN DEN HAAG - Gemeenten doen te weinig om het ontstaan van witte en zwarte scholen tegen te gaan. Bijna de helft van de 35 grootste gemeenten heeft geen afspraken gemaakt met schoolbesturen om segregatie te bestrijden. Dat blijkt uit onderzoek van het SCO Kohnstamm Instituut dat vandaag wordt gepubliceerd en is uitgevoerd in opdracht van multi cultureel instituut Forum. In 2007 is eenzelfde onderzoek gedaan. Sindsdien is er weinig veranderd, zegt onderwijsspecialist Zeki Ars- lan van Forum. Wel kregen in 2008 zeven steden extra geld. Als hun experimenten werken, wil het kabinet ze elders invoeren. Arslan vindt het jammer dat de an dere gemeenten weinig doen. Ge meenten zijn verplicht met bestu ren te praten over hoe zij het ont staan van witte en zwarte scholen tegengaan. Tot afspraken komt het weinig. Gemeenten geven zelf aan segregatie geen belangrijk pro bleem te vinden. Daar komt bij dat schoolbesturen vaak verschil lende scholen onder zich hebben die lastig op één lijn te krijgen zijn, aldus Arslan. Als gemeenten wél beleid voeren, betreft dat vooral 'voorscholen', peuterspeelzalen met extra taaipro gramma's voor allochtonen. Veel gemeenten proberen nu meer blanke kinderen op de voorschool te krijgen. Andere maatregelen zijn een postcodebeleid, ouders kunnen een school kiezen binnen hun postcodegebied. Nadeel vindt Arslan dat ouders beperkt worden in hun keuze. Ook proberen ge meenten zwarte scholen aantrek kelijker te maken, maar dat heeft volgens Arslan geen zin omdat veel ouders de keuze laten afhan gen van hoe gekleurd het school plein is. Scholen worden pas ge mengd als ouders meewerken. „Ge meenten moeten hen vanaf het eerste uur bij overleg betrekken." door Mayke Calis en Laurens Kok foto's ANP/GPD Afspraken Onderzoek onder 35 grote gemeenten naar wat zij doen om segregatie in het onderwijs tegen te gaan. Geen overleg, dus geen afspraken. Wel overleg, maar geen afspraken. Wel overleg, en ook afspraken. infographic: JD bron: SCO Kohnstamm Instituut De Turkse Nederlan der Adem Toptas zag zeventien jaar ge leden de school in zijn toch best nette buurt 'verzwarten'. Blanke ouders haalden er hun kinderen weg. Ze kozen liever voor die katholieke of protestantse school een paar stra ten verderop, want daar was zoge naamd 'meer discipline'. En toen de witte vlucht eenmaal op gang kwam, was er geen hou den meer aan. De Rotterdamse buurtschool werd zwart en bleef zwart. Nu woont hij in Almelo en lijkt de geschiedenis zich te herhalen, lam mer, vindt hij. Onrechtvaardig ook, vooral voor het kind. „Want in het voortgezet onderwijs komt die blanke leerling dat allochtone kind toch weer tegen. De maat schappij is divers. Accepteer dat nu eens." Ouders laten zich moeilijk dwin gen en gemeenten zijn nauwelijks actief om witte en zwarte scholen tegen te gaan. Uit een onderzoek dat vandaag wordt gepresenteerd blijkt dat veel gemeenten en schoolbesturen over het onder werp praten, maar er bijna niets te gen doen. Het blijft bij woorden. Toptas heeft echter een missie. Hij is voorzitter van het plaatselijke Platform van allochtone ouders. Zijn doel: allochtone ouders ervan overtuigen dat ook zij de beste school voor hun kind uitkiezen, of die nu wit of zwart is. Ook wil hij KOAA NOU PAAP- V/W P JIJ AftÊMAAL N I k"? I°IaM door Albert de Lange AMSTERDAM - Manuel von Rib beek, van het gelijknamige advoca tenkantoor in Chicago, streek giste ren met een roadshow neer in het Amsterdamse Hilton. Kort daar voor was bekend geworden dat zijn kantoor als eerste Boeing wil aanpakken voor de ramp met het vliegtuig van Turkish Airlines, op 25 februari nabij Schiphol. Von Ribbeek, die claimt dat hij ver reweg de meeste slachtoffers van vliegrampen in de wereld vertegen woordigt, houdt juridische schotel tjes in de lucht op alle continen ten en houdt intussen het nieuws goed in de gaten. Bij een vlieg ramp kun je als letselschadeadvo caat American style maar beter snel ter plaatse zijn. De Amerikaan vertegenwoordigt een nabestaande en drie overleven den van de ramp met de Turkse Boeing, maar heeft er geen enkel bezwaar tegen als zich meer cliën ten melden. Cliënten overigens die hem, als ze eenmaal de miljoe nen binnen hebben, 20 tot 30 pro cent moeten afdragen. Maar daar staat tegenover: no cure, no pay. Zelf zegt hij: „De mensen moeten weten dat ze rechten hebben in de VS. Een beetje publiciteit zet bo vendien druk op de partijen." Von Ribbeek richt allereerst zijn pijlen op Boeing, nu de allereerste berichten over de oorzaak van de ramp richting de hoogtemeter wij zen. Een probleem waarvan Boeing eerder op de hoogte was. Von Ribbeek zegt dat te kunnen bewijzen. Maar ook Honeywell (automatische landingssystemen), Thales (antennes) en Rockwell (hoogtemeters) kunnen bedrijfsju risten mobiliseren. Heeft een struc tureel technisch defect ertoe geleid dat het toestel, met de automati sche landingsprocedure, zoveel hoogte verloor? Mocht die vraag bevestigend worden beantwoord, dan komen bij Von Ribbeek Law, waar zé vrij goed zijn in het beden ken van schadeposten, de rekenma chines tevoorschijn. Denk aan de gevolgen van 'pre-impact terror', de vijftien seconden dat de passagiers de dood in de ogen keken. Dat kan, mits goed omkleed, zomaar een paar ton opleveren. Von Rib-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4