Kroon: woede is een drijfveer Sport Jan Raas: als ik zou praten, is El Hamdaoui is klaar voor kampioensduel Minderhoud in top vijf in Las Vegas Dressuurruiters maken sterke start in finale van de wereldbeker. Atteveld nieuwe - trainer bij ADO Wielrenner droomt van zege in de Amstel Gold Race. Biografie over vroegere teambaas van Rabo is weinig onthullend. Karsten Kroon: „Misschien waag ik me na mijn carrière wel aan een roman." 38 Zaterdag 18 april 2009 PZC LAS VEGAS - Anky van Grunsven, Hans Peter Minderhoud en Jean- nette Haazen zijn in Las Vegas sterk gestart in de finale van de we reldbeker dressuur. Olympisch kampioene Van Grunsven eindig de met haar tweede paard Painted Black als tweede in de Grand Prix. Haar score bedroeg 74,170 procent. De Amerikaan Steffen Peters was met Ravel nog een stuk beter: 77,914 procent. Isabell Werth bezette de derde plaats. Hans Peter Minderhoud klasseerde zich met Exquis Nadine (73,063) keurig als vierde. De oefe ning van Jeannette Haazen was goed voor de zesde plaats. Adelinde Cornelissen ontbrak in de finale. Haar paard Parzival had een peesontsteking aan het linker voorbeen opgelopen. Van Grunsven bezocht voor de openingswedstrijd nog het zieken huis. De Brabantse amazone had, waarschijnlijk als gevolg van een al lergische reactie, veel last van haar luchtwegen. In het ziekenhuis kreeg ze een injectie. Die pakte goed uit, want de problemen ver- dwenen. DEN HAAC - André Wetzel is niet langer trainer van ADO Den Haag. Hij wordt per direct vervangen door Raymond Atteveld, die don derdagavond een contract tekende voor twee jaar. Wetzel blijft wel technisch directeur. Wetzel combineerde de positie van trainer met die van technisch - directeur. Hij gaf al eerder aan dat die twee functies voor hem moei lijk te combineren waren. Wetzel heeft geen moeite een stap je terug te doen: „Atteveld is een jonge, karaktervolle trainer, die en thousiast is om bij ons te begin nen. Ik ben ervan overtuigd dat hij erin slaagt om ADO Den Haag ver der vooruit te helpen. In de reste rende vier duels kunnen de spe lers aan de nieuwe trainer bewij zen dat ze eredivisiewaardig zijn." Atteveld maakte gisteren zijn de- buut op het trainingsveld. De eer der dit jaar bij Roda IC ontslagen Atteveld neemt morgen voor het eerst plaats op de bank bij de uit wedstrijd tegen Willem II. door Patrick Delait SITTARD - Hij is columnist voor di verse bladen en vader van twee dochters. Maar deze week is Kar sten Kroon vooral de wielrenner die van een overwinning in de Am- stel Gold Race droomt. Een mono loog in zeven bedrijven van een slimme coureur die soms domme dingen doet. SCHRIJVERSCHAP „In 2002 ben ik door Dagblad van het Noorden gevraagd om een da gelijkse column te schrijven tij dens de Tour de France. Het was de afspraak dat ik elke avond even zou bellen en dat mijn stukje op de redactie door iemand anders zou worden ingetikt. Dat bleek niet te werken. Toen ik mijn co lumn in de krant teruglas, herken de ik mezelf niet meer. Het waren niet mijn woorden die daar ston den. Ik heb toen aangegeven dat ik mijn column voortaan zelf wilde schrijven. Op die manier ben ik er in gerold. Voor Dagblad van het Noorden schrijf ik intussen niet meer, wel nog voor het blad Fiets, ProCycling en Sportweek. Het pe loton is een onuitputtelijke bron van inspiratie, al kan ik niet alles opschrijven wat ik zie en hoor. Sommige dingen liggen nu een maal zo gevoelig dat ik mezelf in de problemen zou brengen als ik ze in mijn stukjes gebruik. Ik heb geen zin om een 'outcast' te wor den in het peloton. Als ik iets wil schrijven over een bepaalde renner en ik heb het vermoeden dat het gevoelig ligt, bel ik hem vooraf op. Op die manier beperk ik mezelf misschien, maar dat is dan maar zo. Ik heb overigens geen idee of mijn columns door andere renners worden gelezen. Uit die hoek krijg ik nauwelijks reacties. Dat hoeft ook niet. Ik ben op de eerste plaats wielrenner. Ik beschouw mijn co lumns als een uitlaatklap, een ma nier om mezelf te ontwikkelen. Misschien waag ik me na mijn car rière wel aan een roman, al ben ik nu al blij dat er een boek is (Kro nieken van Karsten Kroon) met mijn columns. Mijn leven zal niet onopgemerkt voorbij zijn gegaan." WOEDE „Woede is voor veel renners een drijfveer, ook voor mij. Er zijn in het peloton zoveel intriges, zoveel rekeningen die nog vereffend moe ten worden, dat er altijd wel ie mand is die je het niet gunt om te winnen. De vete tussen Pozzato en Boonen is na.de Ronde van Vlaanderen misschien opgeklopt door de media, maar het is een feit dat het tussen die twee niet botert. In Italië heb je Cunego en Nibali die eikaars bloed kunnen drinken. Ook ik heb renners die ik niet kan uitstaan. Soms gaat het om banale dingen. Als iemand de verkeerde kleur haar heeft, kan ik daar enorm veel motivatie uit putten. Ik ben normaal niet haatdragend, zelfs bijzonder vergevingsgezind. Maar in de koers is alles anders. Dan denk ik soms: 'Jij liever niet'. Als profwielrenner kweek je een olifantenhuid. Je mag niet te gevoe lig zijn. Al kun je uit emoties veel energie halen. In de Tour van 2002 won ik een etappe nadat ik enkele dagen eerder te horen had gekre gen dat de vriendin van een goede vriend was gestorven. Dat ik op dat moment in staat was om voor haar een etappe te winnen: ongelo felijk." DOM „Het is een cliché, maar het klopt wel. Veel renners zijn dom. Als we met de ploeg na een wedstrijd aan tafel zitten gaat het vaak alleen maar over wielrennen, vrouwen en dure auto's. Daar word ik soms zo giftig van dat ik uit balorigheid begin over de situatie in het Mid den-Oosten. Niet dat ik mezelf de intellectueel vind van het peloton. Ook ik praat graag over wielren nen en over vrouwen, maar niet al tijd. Ik vind het benauwend als het nergens anders meer over gaat. Bij Saxo Bank valt dit gelukkig reuze mee. Bijna alle renners in de ploeg lezen geregeld een boek. In de koers is slim zijn overigens niet al tijd een voordeel.- Integendeel. Nick Nuyens van Rabobank is een slimme jongen, maar koerst daar door altijd berekenend. Dat is zijn probleem. Renners die er blind in vliegen, halen vaak betere resulta ten. Ook ik krijg wel eens het-ver- wijt dat ik op de fiets te veel reken, dat ik inschattingsfouten maak. Misschien is dat zo, maar als je gro te koersen wilt winnen, zul je keu zes moeten maken. Soms maak je dan de verkeerde keuze, zoals in de Brabantse Pijl waar ik me liet in sluiten in de sprint. Na een koers van vijf uur heb je volgens mij ech ter niet meer zoveel aan slimheid. Als in de finale volle bak wordfge- reden, kun je door het zuurstofte kort in je hersenen toch niet meer helder redeneren." VADERSCHAP „In de periode van de voorjaarklas- siekers ben ik egocentrisch. Als het niet gaat zoals ik wil, vind ik dat heel vervelend en word ik prikkel baar. Met kinderen gaat dat niet. Sam is drie, Lene anderhalf Zij hebben er geen boodschap aan dat pappa zondag de Amstel Gold Ra ce moet rijden. De donderdag voor de Ronde van Vlaanderen is Sam ziek geworden. Dezelfde avond had ik het ook te pakken. Ik heb 'Als profwielrenner kweek je een olifantenhuid' de hele nacht op het toilet gezeten. Alleen maar overgeven. Dan doe je vóór de Ronde van Vlaanderen al een jasje uit. Mét kinderen hoort dat erbij. De laatste twee dagen voor een klassieker zitten we met de ploeg in een hotel. Daar kan ik tot rust komen. Hoewel het vader schap me tot concessies dwingt, zou ik het niet willen missen. Ik ben door Sam en Lene veel rusti ger geworden. Vroeger vond ik dat ik buiten de koers altijd allerlei din gen moest doen. Dat kostte me veel energie, dat hoeft nu allemaal niet meer. Als ik niet moet koer sen, ben ik bijna altijd thuis. Kinde ren helpt je ook om te relativeren. Als ik Sam en Lene zie als ik na een wedstrijd teleurgesteld thuis kom, ben ik meteen weer relaxt." NICO „Als voorbereiding op de Amstel ALKMAAR - Mounir El Hamdaoui is net op tijd fit voor de kam pioenswedstrijd van AZ, vandaag tegen Vitesse. De topscorer van de eredivisie deed vanwege lichte klachten aan zijn onderbeen giste ren niet mee met het partijspel, maar dat was volgens trainer Louis van Gaal vooral uit voorzorg. „Ik wilde op de training geen risico met hem nemen, maar hij kan spe len", aldus Van Gaal. AZ mag zich bij winst op Vitesse laten huldigen als kampioen van Nederland. Bij een gelijkspel in Alkmaar is de koploper nog afhan kelijk van het resultaat van FC Twente, dat tegen Feyenoord speelt. Mocht AZ verliezen, dan kan ook Ajax motgen nog voor uit stel van de festiviteiten zorgen. ALm Spectrum pagina 10: Een eisen- de coach door Ad Pertijs DEN HAAC - In politiek Den Haag zou al lang de roep om een parle mentaire enquete geklonken heb ben. In wielerland blijft het nog al tijd onduidelijk waarom bijna vijf jaar geleden Jan Raas als grondleg ger moest verdwijnen bij zijn ei gen Rabobank-wielerplóeg. Het boek 'Op z'n Raas' dat vanmid dag wordt gepresenteerd in Maas tricht verschaft eerder meer mist dan helderheid. De Zeeuwse oud-wereldkampioen raadt spon sor Rabobank aan hem met rust te laten. Uit het boek wordt duidelijk dat de bank bewust zaken over zijn functioneren heeft laten lek ken om zijn positie als baas van het team onhoudbaar te maken. Raas waarschuwt nu dat als hij een boekje open doet, de ploeg niet meer zou bestaan. Wat be doelt hij daarmee, is de vraag die boven het boek blijft hangen. De ti tel van het door Fred van Slogte- ren geschreven 'Op z'n Raas' had wat dat betreft niet beter gekozen kunnen worden. Raas heeft er niet aan mee willen werken, maar heeft na lezing nog wel een extra duit in het zakje gedaan met zijn opmerkingen. Sinds Rabobank hem eind 2004 aan de kant schoof, heeft Raas geen ter zake doende interviews meer willen geven. Hij leek zich te

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 40