Dag van de Democratie' Heivakanti ZE KOMEN ERAAN! 111 COHlct ^arms*renes zw*jgen respect Funpark Borsele niet meer dan een ideetje Stem des volks X PZC Lees de weblog van onze verslaggever in Den Haag Aanleg buitendijkse schorren X www.pzc.nl/blog PZC Zaterdag 18 april 2009 I 3 COMMENTAAR Uit respect voor de politieke gevoelens in Zeeland en gezien het politieke speelveld in het parlement, laat het kabinet de plannen voor ontpoldering van de Hedwigepolder varen. Buitendijkse schorvorming - in feite minder in plaats van méér ruimte aan de rivier bieden - heeft nu de voorkeur. Het besluit is een opsteker voor volhardende anti-ontpolderaars in Zeeland en in de Tweede Kamer (vooral CDA'er Koppejan en SGP'er Van der Staaij). Er wordt nu triomfantelijk geroepen - leve de democratie - dat geluisterd is naar de stem van de Zeeuwen. Dat is wellicht zo, maar tegelijkertijd heeft het kabinet de feitelijke beslissing over ontpoldering heel handig op het bord van de Europese Commissie gedeponeerd. Die kan namelijk nog nee tegen het besluit zeggen en dan komt alsnog de Hedwige in beeld. Er blijft voorlopig onzekerheid bestaan. Als echt de stem des volks voorop had gestaan, dan had het kabinet - ook als signaal naar Brussel - klip en klaar moeten stellen: hoe dan ook, over ontpolderen praten we nooit meer. definitief uit beeld. ]e kunt het ne gatief noemen dat die onzekerheid blijft bestaan.De minister gaat ook akkoord met het Zeeuwse natuur- pakket voor het middengebied. En ze heeft laten weten dat meer na- tuurmaatregelen - genoemd is 3000 hectare - van de baan is." Magda de Feijter (Actiecomité Red onze Polders): „We zaten erg in spanning, maar we zijn erg op gelucht over het besluit van het ka binet. De 17e april is toch een beet je de Dag van de Democratie ge worden. Er is naar de bevolking ge luisterd. Maar het ontpolderingsge- vaar is nog niet helemaal geweken. We gaan het comité nog niet op doeken. Blijdschap overheerst nu. We zijn erg content dat het zo ge lopen is." Jaap Geleijnse (voorzitter stich ting De Levende Delta): „We heb ben op de dijk van de Hedwigepol der een glaasje champagne gedron ken. Als je zo'n resultaat bereikt dan mag dat wel. De mensen wa ren emotioneel en die emoties mo gen best loskomen. Het besluit is winst voor iedereen. Natuur en veiligheid worden gegarandeerd en verbeterd op basis van een breed maatschappelijk draagvlak. We zijn zeer vereerd dat ons voor stel voor Saeftinge is overgeno men." Kees de Pater (Vogelbescher ming Nederland): „We zijn kwaad over het kabinetsbesluit niet tot ontpoldering van de Hedwigepolder over te gaan. Het staat haaks op alle tot nu toe gege ven adviezen. Het besluit is naar al le waarschijnlijkheid ook in strijd met Europese regels en internatio nale verdragen en schendt eerdere bestuurlijk gemaakte afspraken." Peter de Koeijer (voorman Zui delijke Land- en Tuinbouw Or ganisatie): Het aanhoudende verzet tegen ontpolderen van de Hedwige heeft uiteindelijk effect gehad. Net als het kabinet heeft de ZLTO goede hoop dat de Europese Commissie positief oordeelt over het besluit. We hopen dat hier mee ontpoldering definitief van de baan is." Marten Hemminga (directeur stichting Het Zeeuwse Land schap): „Het kabinet bekommert zich buitengewoon weinig om de natuur in de Westerschelde. Na tuur wordt omgewisseld met na tuur. De zaak wordt nu deels afge schoven op Brussel, die maar moet aangeven of het zonder ont polderen kan. Het geeft weer eens aan dat als het gaat om de keus tus sen economie en ecologie, we te rugvallen op de jaren zestig en voorrang geven aan economie." ook niet bij de bovenbouw." Alge meen directeur F. Steenblik ver klaart dat de school nu aan een on derzoek bezig is en aan de hand daarvan actie onderneemt. „We moeten een manier zien te vinden om de scholieren te bereiken en hen te overtuigen van de gevaren van overmatig alcoholgebruik." Steenblik: „Opvallend is dat meis jes meer drinken. Het lijkt alsof zij aan een inhaalslag bezig zijn. De havo-scholiere is uiteindelijk her steld, maar stel je voor als'ze niet op tijd gevonden was. Leerlingen moeten zich er goed van bewust zijn hoe gevaarlijk te veel drinken kan zijn." AuO pagina 13: comazuipen jeugd groeiend probleem MIDDELBURG - In verband met de herdenkingsplechtigheden maan dag 4 mei en het feit dat de eerste maandag van juni dit jaar op twee de pinksterdag valt, zwijgen de alarmsirenes de komende twee maanden. De maandelijkse 1 mi nuut en 26 seconden lange test wordt dan in stilte uitgevoerd. Q www.denkvooruit.nl HEINKENSZAND - Het Funpark Bor sele is geen plan, maar slechts een snel opgeborreld ideetje. Topondernemer Hennie van der Most schetste een pretpark op het stukje Kaloot voor de kerncentrale in Borssele, nadat hij op uitnodi ging van burgemeester Jaap Gelok vanuit een helikopter naar het na tuurgebiedje keek. Vooral de kracht waarmee het water van de koelwateruitlaat naar beneden komt, deed Van der Most dromen. „Daar betaal ik voor een wildwa terbaan in het pretpark in het Duit se Kalkar vierhonderd euro per uur voor", stelde hij gisteren tij dens een korte 'presentatie' van zijn idee in de raadsboerderij in Heinkenszand. Een plattegrond, gekopieerd uit het filmpje dat de gemeente Borsele heeft laten ma ken, was het enige dat Van der Most kon tonen. Over kosten, aan tallen arbeidsplaatsen, veiligheid en milieu zei de ondernemer: „Dat weet ik niet en daar heb ik ook geen verstand van." Burgemeester Gelok ziet het als zijn 'taak' om zich als portefeuille houder economische zaken de ko mende maanden sterk te maken voor het idee. Op de vraag wat de wethouders ervan vinden, ant woordde Gelok dat hij er met zijn collega's, die hem flankeerden, nog niet over heeft gesproken. Dat doet hij dinsdag pas. Hertogin Hedwigepolder BORSSELE HOOFDPLAAT toekomstig slik toekomstig schor Braakman? polder Emmadorp Pro.s'perdorp BELGIË Nieuw- Namen' Kieldrecht Wester^ Verdronken land van Saeftinge Het kabinet ziet af van ontpoldering, en kiest voor aanleg van buitendijkse schorren langs de Wester schelde. Het neemt hiermee het voorstel over van de Zeeuwse Waterschappen, waarin 675 hectare nieuw schor wordt aangelegd. TERNEUZEN KIOOSTERZANDE Verdronken land van Saeftinge Donja Odijk bron Waterschap Zeeuws-Vlaanderen foto Peter Nicolai Everin ge- polder HOEDEKENSKERKE KRUININGEN WALSOORDEN WAARDE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3