Sport PSV moet snel terug naar de top 37 Ronspeak 38 en 39 41 Fred Rutten neemt tijd voor invulling van de technische staf. Biografie over jan Raas komt vandaag uit (yüót, Weót, id pivz/zcl (iet deót Kamperen en natuur in Noorwegen Lees er nu alles over op Méér aanbiedingen in het REIZEN katern Reizen 1 Daar moetje naar toe. Karsten Kroon hunkert al jaren naar winst in een grote klassieker Zaterdag 18 april 2009 Giovanni Siereveld blijft de komende twee jaar bij Hoek Tip? sport@pzc.nl door Frank van den Heuvel EINDHOVEN - Voor de zesde keer in twee jaar maakte PSV gistermid dag het aantreden van een nieuwe trainer/coach bekend. Na Ronald Koeman, Huub Stevens en de inte rim-coaches Jan Wouters, Sef Ver- goossen en Dwight Lodeweges ligt de technische verantwoordelijk heid de komende drie jaar in han den van Fred Rutten. De geboren Wijchenaar, nu woon achtig in Overdinkel, moet de neer gang van PSV een halt toeroepen en terugbrengen naar de top. „De ze club hoort tot de top van Neder land en moet elk jaar meedoen om de bovenste plaatsen", stelde Rutten tijdens de presentatie in het Philips Stadion. Twee keer eerder was hij in beeld om trainer te worden bij PSV, nu passen de puzzelstukjes wel. Na het vertrek van Koeman werd hij benaderd, maar wilde hij de afspra ken met FC Twente niet schenden én werd hij niet overtuigd door het verhaal dat PSV hem voorscho telde. In 2006 werd hij naar voren geschoven door de toen vertrek kende Guus Hiddink, maar achtte PSV's leiding hem niet klaar voor de klus. „Of we daar spijt van hebben? Nee, geen spijt", zei president-com missaris Frits Schuitema gisteren. „Je kunt denken: hoe zou het zijn gegaan als we destijds een andere beslissing hadden genomen? Maar dat is achteraf. Wij vonden dat het toen te vroeg kwam. Nu heeft hij twee extra jaren bij FC Twente ge werkt, een moeilijk jaar bij Schal- ke achter de rug. Veel shit over zich heen gekregen, veel negatieve publiciteit. Een verstandig mens leert ook veel van tegenslag, hij is een completer trainer nu." Fred Rutten werd gisteren gepresenteerd als de nieuwe trainer van PSV voor de komende drie jaar. Over de nadere invulling van de technische staf hulde zowel PSV-directeur Jan Reker als Fred Rutten zich nog in nevelen. Reker: „Het is half april, daar hebben we nog tijd genoeg voor." Rutten kiest wellicht voor één vaste assis tent met wie hij nauw samen werkt en daarnaast een of meer specialisten, trainers die zich op specifieke zaken richten. Zeker is dat Rutten de regie op technisch vlak volledig naar zich toetrekt. „Als trainer-coach heb je altijd een belangrijke stem", baga telliseerde hij zelf. „We hebben ge woon heel goede afspraken ge maakt. Mijn verantwoordelijkhe Na 43 jaar Formule 1 houdt Ron Dennis het voor gezien. Op z'n achttiende be gon hij als monteur bij het team Coo- per, waarna hij uiteindelijk in 1981 bij McLaren terechtkwam. Die rénstal maakte hij groot, groter en zelfs het grootst van allemaal. Maar nu moet het team verder zonder zijn boegbeeld. En de rest van de wereld zonder Ronspeak! Ronspeak is het in de paddocks beruchte taalge bruik van Dennis. De kale Engelsman staat er bekend om zijn zin nen onnodig lang en ingewikkeld te maken. Als Dennis bijvoorbeeld zegt: 'het vertoon van com petitieve krachtvelden' bedoelt hij gewoon 'de race'. En als hij het heeft over 'de biologische component van het hoge snelheid genererende mobiel' gaat het vanzelfsprekend over 'de rij der'. Het is een hele prestatie om jé naam verbonden te krijgen aan een taalverschijnsel. De Engelse dominee Spooner kreeg het postuum voor el kaar. De dominee had er een handje van om let ters in woorden om te wisselen. Nederlandse voorbeelden zijn legio: lysdexie, ga pen en schijten, douwen-schuiveland. Zo'n ver haspeling heet een spoonerisme. Nu zijn er in de sportwereld best luitjes die ori gineel taalgebruik hanteren. Co Adriaanse bij voorbeeld. Hij bedacht het woonerfvoetbal, de scorebordjournalistiek en kaaskijkers. Johan Cruijffis berucht om zijn quasi-filosofi- sche zinnen ("Als wij de bal hebben, kunnen zij niet scoren"). Maar een wereldwijd geaccepteer de naam hebben ze niet verworven voor hun taal. Ron Dennis wel. Het bloemrijke Ronspeak verdwijnt nu echter uit de paddocks. Voor alle jaren plezier is een dankwoord op zijn plaats: Beste Ron, zonder wijdlopig cq diffuus jegens jou en de jouwen in een verbale aubade te ver vallen, staan we toch een solemnele separatie voor. Ron, we hebben je fluxdebouche gesavou reerd. Rudy Boogert den en takenpakket zijn helder. Hoe dat eruit ziet, houden we voor onszelf. Maar het zou gek zijn als één persoon alles bepaalt in een club als PSV. Met financiële za ken zal ik me niet snel bemoeien." Met Fred Rutten haalt PSV een goede vriend van Guus Hiddink binnen. En met een driejarige ver MAASTRICHT - Aan de vooravond van de Amstel Gold Race, die zijn klassieker was, wordt vandaag in Maastricht de biografie over Jan Raas gepresenteerd. AL^\ pagina 38 en 39: Jan Raas: als ik ga praten, is dat het einde van de Raboploeg. foto Ruud Verhalle/EPA bintenis kiest zowel de trainer als de club voor continuïteit. Die is hard nodig gezien het verloop van de voorbije twee jaar. Rutten krijgt de gelegenheid om te bou wen, de doelstelling is helder. Schuitema: „We willen volgend sei zoen alweer spelen om het kam pioenschap." rj www.lekkerpuzzelen.nl Cl Elke week in de zaterdagkrant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 39