Zeeland Zwin profileert zich met ecotoerisme Nieuw coördinatiecentrum voor bootlieden Zwembad opent poort ZE KOMEN ERAAN! Wandelen in Sint-Jansteen Verandering natuurpark kost zestien miljoen euro. r DAi KIN De stilste aitco ter wereld. 'Commandopost' aan rand zeesluis volledig gemoderniseerd. Puzzel ouderwets gezellig mee en maak deze week kans op 2 kaartjes voor het concert van Guus Meeuwis! PZC Zaterdag 18 april 2009 I 25 door Frank van Cooten KNOKKE-HEIST - Een nieuw bezoe kerscentrum en een kijkcentrum met een panoramisch zicht op de Zwinvlakte. Dat zijn de blikvan gers van de grote veranderingsop eratie van natuurpark Het Zwin. Kosten: zestien miljoen euro. De provincie West-Vlaanderen, ei genaar van het provinciaal natuur park (achttien hectare), en het Agentschap Natuur en Bos van het Vlaamse Gewest, eigenaar van de Zwinvlakte (180 hectare), wil len het Zwin uitbouwen tot een to taal vernieuwd Natuureducatief Ecotoeristisch Zwin in 2012. Het nieuwe Zwin bestaat uit het voormalige vogelpark, het Gewes telijk Natuurdomein en de dijken en duinen rond de Zwinvlakte. De centrale toegangspoort is het nieuwe bezoekerscentrum. De ver kommerde oude gebouwen wor den gesloopt. Een deel van dit cen trum is gratis toegankelijk om de bezoeker van de Zwinstreek alle in formatie te bieden. Een ruimte wordt ingericht voor permanente en tijdelijke tentoonstellingen. In het nieuwe Zwin is ook aan dacht voor natuurherstel en na tuurontwikkeling. De kolonie vrije vlucht ooievaars blijft door het aanleggen van een nieuwe water partij in stand. De Vlaamse regering besloot op 13 mei Het Zwin uit.te breiden met 120 hectare van de Willem Leopol- dpolder. De Internationale dijk wordt landinwaarts verplaatst. Aan het knikpunt van die dijk komt een kijkcentrum, tevens het startpunt voor wandelingen in de Zwinvlakte. Dit kijkcentrum is de hoofdkraal van het kralensnoer van ingerichte kijkplaatsen rond om de vergrote Zwinvlakte. Dit kralensnoer is grensoverschrijdend en verbindt Vlaamse en Neder landse kijkplaatsen met elkaar. Naast het nieuwe bezoekerscem trum vinden de provincie West-Vlaanderen en het Agent schap informatiepunten in de om geving van belang. Bezoekerscen trum Het Zwin in Cadzand-Bad wordt een dergelijk informatie punt. Samenwerking met Nederlandse partners is noodzakelijk, gelet op de grensoverschrijdende benade ring van het project, vindt de pro vincie en het Agentschap. Daikin wandmodel voor (slaap)kamer of kantoor compleet gemonteerd al vanaf €1700,- Lange Reksestraat 2 cH^OUgUoeUnq 4538AZ Terneuzen Telefoon: (0115) 613 568 www.hougkoeling.nl KLOOSTERZANDE - Openlucht zwembad De Honte in Klooster- zande opent zaterdag 25 april voor het eerst de poort. Het bad is tot en met 26 juli elke maandag, dins dag, donderdag en vrijdag geo pend van 9 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur. Op woensdag zijn de ope ningstijden van 10 tot 12 uur en van 13 tot 19 uur. In het weekend kunnen zwemmers er terecht van 13 tot 18 uur. Een dagkaart voor volwassenen kost €2,00. Kinderen van vijf tot en met veertien jaar en 65-plussers betalen €1,50. Meer in formatie over abonnementen is verkrijgbaar bij de gemeente Hulst. door Wout Bareman TERNEUZEN - De oude 'toren' aan de zeesluis in Terneuzen was aan een grondige opknapbeurt toe. Die is deze week afgerond. De oude verkeerspost, die ooit op de middenhavendam stond, dient sinds 1993 als 'commandapost' van de Verenigde Bootlieden. Vanaf de bovenste verdieping van de toren worden de kleine veertig bootmannen aangestuurd. Ze ver lenen dag en nacht hand- en span diensten aan de scheepvaart. De werkleiders sturen ook de chauf feurs van Vebocab, het taxibedrijf van de bootmannen, op pad. En daarnaast worden ook de sleepbo ten van Antwerp Towage in Ant werpen (het samenwerkingsver band van de slepers en bergers van Multraship en Fairplay) vanuit de toren gedirigeerd. Commercieel manager Bennie Slock van de Vere nigde Bootlieden: „De afgelopen weken is alle apparatuur en meubi lair in de toren vervangen. De werkleiders hebben nu een nog be ter beeld van de scheepvaart en al les daaromheen. Want we verzor gen niet alleen de coördinatie van de bootmannen, de chauffeurs en de sleepboten, we onderhouden Hoofdwerkleider Jeroen Dieleman dirij ook de contacten met de scheepsagenten, regelen de drink watervoorziening en proviande eert vanuit de toren aan de zeesluis t ring. De communicatiemiddelen zijn de laatste jaren zo snel verbe terd, dat we wel moesten investe van diensten voor de scheepvaart. ren in nieuwe apparatuur. We zijn nu weer helemaal bij." De Verenig de Bootlieden werd enkele jaren foto Peter Nicolai geleden overgenomen door de Muller Maritime Holding, waar van ook Multraship onderdeel is. SINT - JANSTEEN - Donderdag 7 mei gaan vanaf het gemeenschapscen trum de Warande de Sint lans ver schillende wandeltochten van start. De Warande tekent, in sa menwerking met de wandelclub de Gasthofstappers voor de organi satie. Inschrijven kan vanaf 9.00 uur voor een tocht van 6, 12 en 18 kilometer. De routes, met onderweg rustpun ten voor een hapje en drankje, zijn uitgezet in de bos- en polder- rijke omgeving van Sint-Jansteen. Een initiatief van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 145