toekomst met vertrouwen tegemoet Redelijke belangstelling voor regionaal poortwachtercentrum ZE KOMEN ERAAN! ZC Leerlingen Muziekschool geven concert 'De klassieke functie van de bibliotheek loopt terug, maar het aantal 'Er is het afgelopen jaar echt ontzettend hard gewerkt om de klanten blijft gelijk' bibliotheek weer goed op de rails te krijgen, door iedereen' een heel lastige tijd gehad, maar nu helemaal niet zo slecht voor' Bibliotheken in Breskens, Zaamslag en Kloosterzande worden verkocht Zeeuws-Vlaams re-integratienetwerk kost zeker een ton. L Een jaar geleden zat de Bibliotheek Zeeuws-Vlaan- deren financieel aan de grond. Nu is het huishoud boekje weer op orde en ziet de toekomst er goed uit. door Eugène Verstraeten Toen het idee werd geop perd om een aantal leesza len te sluiten kreeg het bi- bliotheekbestuur de Zeeuws-Vlaamse gemeenten over zich heen. De aangekondigde ver dwijning van drie arbeidsplaatsen zorgde voor een hoop onrust on der het personeel. De sluiting was al snel van de baan. Inmiddels is er ook geen sprake meer van ge dwongen ontslagen en zijn alle 57 medewerkers verzekerd van een plaatsje in de organisatie. De grote financiële problemen zijn opgelost en er is nu zelfs sprake van een po sitief saldo van een ton. Interim-di recteur Jacques Malschaert draagt na ruim een jaar het stokje met een gerust hart over aan de nieu we directeur Rudi Crombeen. Hij is afkomstig uit het bedrijfsleven. Zijn enige bibliotheekachtergrond is het lenen van boeken. Maar daar door kan hij ook met een frisse blik aan de slag gaan. „Die datum van 10 april 2008 zal voor altijd in mijn geheugen ge grift blijven", zegt Malschaert. „Het was mijn eerste dag en ik kreeg meteen gro te problemen op <w h bb mijn bordje. De verhouding met Staan We er de gemeenten was erg verslechterd en op de begroting prijkte een tekort van 240.000 euro. En dat op een budget van nog geen drie miljoen. Dus dan weet je, als er niets ge beurt ben je eind van het jaar fail liet." Na de fusie van de Zeeuws-Vlaamse bibliotheken in 2004 was er een reorganisatieplan gemaakt, maar daar was nog bijna niets van uitgevoerd. „Ik ben met het bestuur en de gemeenten om de tafel gaan zitten, om te kijken of we één gezamenlijke lijn kon den vinden en dat is gelukt. Door niet meer te praten over sluiten, maar over dienstverleningsconcep ten. Niet meer in alle kleine ker nen bibliotheekservice voor ieder een overeind proberen te houden, maar focussen op de jeugd en ouderen. Maar ook proberen sa menwerking te zoeken met andere partijen. Scholen, woningbouwver enigingen, zorginstellingen." De financiële problemen zijn on- der meer teruggedrongen door te bezuinigen op de aanschaf van boeken. Maar de collectie wordt weer op peil gebracht. Dat is ook een van de 114 punten waaraan moet worden voldaan om het lan delijk bibliotheekcertificaat te krij gen. Jaarlijks moet 10 procent van de collectie worden ververst. In Zeeuws-Vlaanderen zitten ze nu op 8,5 procent. „We gaan ons meer richten op doelgroepen, maar daar moet je dan wel mensen voor kunne vrij maken", zegt Crombeen. Als er in het najaar in een aantal vestigin gen zelfbediening wordt ingevoerd zijn er minder mensen in de pu blieke dienstverlening nodig. Die kunnen voor ander functies wor den ingezet. Digitale informatie voorziening wordt steeds belangrij ker. Bijna alle medewerkers volgen een cursus omgaan met nieuwe ontwikkelingen, zoals internet. De bibliotheek wil ook een rol spelen op het gebied van media-educatie. Bijvoorbeeld scho lieren leren hoe ze op het internet informatie kunnen zoeken. „Vernieuwing, dat is het tover woord", vat Crombeen het beleid voor de toekomst samen. „Dat is de laatste jaren wat achtergeble ven." Het afgelopen jaar is de basis gelegd voor een inhaalslag. „We participeren nu veel volwaardiger mee in het Zeeuwse bibliotheken netwerk", zegt Malschaert. Aan zijn opvolger de taak die stijgende lijn voort te zetten. De Bibliotheek Zeeuws-Vlaande- ren wil de vestigingen in Breskens, Kloosterzande en Zaamslag verko pen aan wooncorporatie Woon- goed. Met de opbrengst kan de bi bliotheek dan de dienstverlening in de kleinere kernen in Zeeuws- Vlaanderen blijven bekostigen. „We hebben nu voorzieningen in zestien kernen. Als we die drie ves tigingen niet verkopen is het maar de vraag of we in alle zestien ker nen onze dienstverlening kunnen handhaven", zeggen scheidend in terim-directeur Jacques Malschae rt en de nieuwe bibliotheekdirec teur Rudi Crombeen. In Breskens is het de bedoeling dat de bibliotheek te zijner tijd wordt gehuisvest in een te bouwen brede school. In Zaamslag verhuist de bi bliotheek naar het nieuwe woon zorgcentrum de Molenhof. In Kloosterzande blijft de bibliotheek op de huidige locatie zitten. Het pand zal dan gehuurd worden van Woongoed. Over de toekomst van de biblio theek in Terneuzen wordt overleg gevoerd met wooncorporatie Cla- vis. „Die vestiging is hard toe aan een herinrichting", zegt Malschae rt. „We willen samen met Clavis bekijken of we de leeszaal hier een face-lift kunnen geven en in een nieuw jasje kunnen steken." Vol gens Malschaert is de opknap beurt voorlopig niet actueel, maar een zaak van wat langere adem. Op kortere termijn worden in de drie grote bibliotheekvestigingen zogeheten 'Makkelijk leespleinen' gemaakt. Mensen met leesproblemen, zoals bijvoorbeeld dyslexie, kunnen daar dan materialen krijgen op hun eigen niveau en op allerlei ge bied. Alle baliemedewerkers doen mee aan een workshop 'gastheer, gastvrouw' voor een nog beter contact met de klanten. foto Peter Nicolai TERNEUZEN - De initiatiefnemers voor het Zeeuws-Vlaamse poort wachtercentrum hebben donder dag een belangrijke stap gezet in de richting van de oprichting van een regionaal arbeidsbemiddelings netwerk. Vertegenwoordigers van zo'n zestig bedrijven bezochten de startbijeenkomst in de Brouwzaele in Terneuzen. Die respons en het enthousiasme van de werkgevers van vooral kleinere bedrijven is voor woordvoerder John Smael van Zorgsaam voldoende reden om verder te gaan met het opzet ten van een Zeeuws-Vlaamse re-in tegratiecentrum voor (zieke) werk nemers die met onstalg worden be dreigd. De initiatiefgroep (be staand uit vertegenwoordigers van Zorgsaam, Prosano, Dethon en Werk 8c Vakmanschap heeft in middels Jolanda Fieret aangesteld als kwartiermaker voor het bemid delingsnetwerk. Ook is er een aan zet voor een bedrijfsplan gemaakt. Smael en Fieret zullen op korte ter mijn trachten een bestuur samen te stellen dat verder moet beslissen over de organisatiestructuur en de financiële opzet van het geheel. Om het eerste jaar goed te kunnen draaien denken de initiatiefne mers ongeveer een ton nodig te hebben. Dat bedrag zal moeten op gebracht worden door de leden, cq. de bedrijven die van de dien sten van het poortwachtercen trum gebruik willen maken. Art hur Helling, die in Noord-Holland een poortwachtercentrum opzette en zijn opgedane ervaringen el ders een vertaling probeert te ge ven hield zijn gehoor aan werkge vers deze week voor dat een goed lopend poortwachtercentrum uit eindelijk meer oplevert voor het bedrijfsleven dan het kosten zal. een tweede bijeenkomst moet bin nenkort duidelijkheid geven over de levensvatbaarheid van een Zeeuws-Vlaamse centrum. L AXEL - De Zeeuwse Muziekschool richt overal in Zeeland grote leer lingenuitvoeringen in. Daarbij wordt speciaal aandacht geschon ken aan het ensemblespel en de klassen Algemene Muzikale Vor ming. Zo vindt er op woensdag 22 april een concert plaats in Cultureel Centrum De Halle in Axel. Hier staan liefst vijf samenspelgroepen op het podium. De uitvoering begint om 19 uur en staat open voor ieder die kennis wil nemen van de Zeeuwse Mu ziekschool. Toegangskaarten kosten 2 euro en zijn vanaf 18.30 uur verkrijgbaar aan de kassa van De Halle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 143