Meningen Route aangepast na lezerstips RIVM zet een een tweetje op Comazuipen onder jeugd groeiend probleem Internet helpt een handje bij de zoektocht naar Zeeuwse sporen. De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, ParkVeldzigt35, Postbus 91 4330 AB Middelburg. Telefoon: 0118-434005 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl PZC Zaterdag 18 april 2009 13 DE JONGE EVEN Rokers die fruit en groente eten hebben een grotere kans op dikke- darmkanker dan rokers die fruit en groente negeren. Een opmerke lijke conclusie uit een onderzoek van het Rijksinsituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM). Voor niet-rokers is er goed nieuws. Die hebben tot 25 procent minder kans op dikkedarmkanker als ze veel fruit eten. Maar dat is niet zo opmerkelijk. Niet roken dus, zei een woordvoer der van het RIVM, op de radio. Geen fruit eten als je rookt, ant woordde een verslaggever. Want die keuze schijnt er plotseling te zijn. Al denk ik dat je door een aaneenschakeling van fruit- en groenteloze dagen scheurbuik of een andere ernstige ziekte kunt op lopen. Niet roken is wel een veilig en alom. bekend advies. Kranten, zei de woordvoerster, hadden dit bericht nooit op deze manier naar buiten moeten breng en. Het was wel de waarheid, om dat het een van de conclusies uit het onderzoek was, maar een ver volgonderzoek is nodig om deze bevindingen te ondersteunen. De woordvoerster van het RIVM adviseerde dat kranten niet zo snel nieuws naar buiten moesten breng en en zeker niet in sterk ingedikte vorm. Daardoor ontbreekt de nu ance. Wat stond er letterlijk in het pers bericht? 'Mensen die veel groente en fruit eten, blijken 20 tot 25 pro cent minder kans te hebben op het ontwikkelen van dikkedarm kanker dan mensen die dit weinig doen. Dit geldt echter alleen voor mensen die niet roken. Voor ro kers lijkt het eten van groente en fruit de kans op dikkedarmkanker juist te verhogen'. Logisch dat de media het tweede gedeelte van de conclusie als belangrijkste nieuws feit brachten. Altijd is "beweerd dat fruit gezond is en dat rokers juist meer vruchten of vitaminen C moeten eten om de kwalijke gevol gen van het roken op te heffen. Dit riekt naar doorgestoken kaart tussen het RIVM en de overheid, in hun gezamenlijke strijd tegen het roken. Twaalf jaar geleden ging de Goese Lilian Dominicus ook al eens naar de Verenig de Staten voor haar werk. Toen als stagiaire voor de Verenigde Naties. Dit keer reisde ze voor de PZC twee maanden in het Noord-Oos ten van de VS op zoek naar Zeeuwse sporen. Ze zette deze week weer voet op Nederlandse bodem. In een korte periode is de wereld heel wat kleiner geworden, voorna melijk door de opkomst van de mobiele telefonie en de inburge ring van het internet. De journalis te heeft het aan den lijve onder vonden. „Ik heb mijn reisschema en route regelmatig aangepast aan de lezers- tips die ik tijdens mijn reis heb ontvangen", zegt ze. In januari stond de eerste lezersoproep in de krant en op de website van de PZC om Lilian met Zeeuwen in de States in contact te brengen. „Mijn mailbox stroomde over." Ze kon na die stortvloed gerichter naar Zeeuwen zoeken. Ze werd door verschillende mensen gewe zen op landbouwers uit Yerseke en Bruinisse, die zich jaren terug op Long Island hadden gevestigd. „Ik wist door de tips zeker dat het zin had daar naar toe te gaan." Eenmaal in Amerika bekeek ze el ke avond haar mailbox. „Ik heb niet alleen van Zeeuwen uit Zee land of elders in Nederland tips ge kregen; ook van geëmigreerde Zeeuwen. Die wonen in Hong Kong, Duitsland, Canada, Califor- nië, Florida. Ze lezen allemaal de PZC op internet." De lezer uit Hong Kong wees haar op een bordje met het opschrift Paerehat ('s-Heerenhoek) dat ooit op Long Island was geplaatst. „Daar ben ik nu niet meer aan toe gekomen. In september ga ik terug naar de States en probeer het te vinden." Ze verbleef meestal in een bed and breakfast, waar ze haar mail- tjes beantwoordde en haar ervarin- 'Een lezer uit Hong Kong wees mij op het bordje Paerehat op Long Island' gen opschreef in haar weblog: www.pzc.nl/blog/liliandominicus. Of ze mailde er artikelen naar de krant. Twaalf jaar geleden was dat niet zo simpel geweest. Ze zou af hankelijk zijn geweest van de inter netcafés, of ze zou haar ervaringen hebben moeten doorbellen naar de krant. In dit digitale tijdperk is het belangrijk om alle tips goed af te wegen en de interessantste rou te te kiezen. De interactie met de lezer is groot geweest. Soms legde ze haar 'volgers' een vraag voor. „Ik ben naar Boston gegaan nadat enkelen me verzekerd hadden dat daar een professor uit Zeeland werkzaam was die verbonden is aan de universiteit." Of ze zich door de contacten met de lezers geen moment alleen heeft gevoeld, weet ze niet. „Ik denk ook dat het aan de Amerika nen ligt. De meesten zijn erg so ciaal. Ik hou van die volksaard." In 1609 zette Henry Hudson voor het eerst voet aan wal in het huidige New York. Nu vierhonderd jaar la ter is de stad waarvan Nederland de grondlegger is, uitgegroeid tot een wereldstad. „Amerika heeft nog meer Zeeuws in zich dan ik had gedacht." POSTVAK Op de dag dat de krant opende met het landelijke bericht dat het aantal kinderen dat met spoed moet worden opgenomen na over matig alcoholgebruik ernstig toeneemt, kreeg de PZC-redactie het nieuws bevestigd dat de Christelijke Scholengemeenschap Walche ren in Middelburg deze week twee keer met alcoholmisbruik werd geconfronteerd. Het zogenoemde comazuipen onder jongeren is een groeiend alge meen probleem aan het worden in de Nederlandse samenleving. Binnen een uur stond de teller onder het stuk op PZC-website op vijftien reacties. Een samenvatting van de reacties: „De kids lekker veel tussenuren geven. Dan raken ze helemaal van het pad af Tussenuren moeten gewoon ingeroosterd worden. Daar begint de ellende mee. Ik spreek uit ervaring", was getekend een moeder. De school en de signatuur moesten het ook ontgelden. „Lekker christelijk, top." „En iedereen maar roepen dat de CSW zo'n veilige en goede school is." Een aantal wijst ook naar de ouders. „Die zijn toch de eerstverant woordelijken, die zouden zich ook meer met de opvoeding van hun kinderen moeten bezighouden." EDITH RAMAKERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 13